Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa ekonomiczna pomoże wyjść z Łapom z kryzysu

Julita Januszkiewicz
Podstrefa Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej w Łapach
Podstrefa Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej w Łapach UM w Łapach
Podstrefa ekonomiczna, która powstanie na dwunastu hektarach ziemi po cukrowni, ma przede wszystkim ożywić miasto. - Najważniejsze są miejsca pracy. Łapy muszą powrócić na mapę gospodarczą Podlasia - nie ma wątpliwości Marian Olechnowicz, rzecznik magistratu. Najpierw gmina musi przygotować tereny pod inwestycje i przyciągnąć biznesmenów.

Podstrefa Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej w Łapach została utworzona w styczniu tego roku. Obejmuje ona obszar 12 hektarów po łapskiej cukrowni, które w ubiegłym roku Łapy kupiły od Krajowej Spółki Cukrowej. Jest ona zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu w Warszawie.

Zanim pojawią się tu pierwsi przedsiębiorcy, gmina musi przygotować teren pod inwestycje. Ma to kosztować 7,3 mln złotych, w tym 5,1 mln zł wynosi unijna dotacja przyznana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Za te pieniądze zostaną wybudowane drogi wewnętrzne, oświetlenie, sieć wodociągowa, kanalizacja. Do końca tego roku potrwają prace nad dokumentacją i projektowaniem. A w 2012 roku teren będzie uzbrajany.

- Zostanie wydzielonych dziewięć działek przeznaczonych pod inwestycje. Każda o powierzchni jednego hektara. Działka będzie miała kształt prostokąta o wymiarach 400 metrów długości na 280 metrów szerokości - wyjaśnia Marian Olechnowicz, rzecznik łapskiego magistratu.

Podstrefa ma stworzyć warunki do rozpoczęcia działalności w różnych dziedzinach gospodarki, czyli pod działalność produkcyjną i usługową, w tym przemysł, składy, magazyny, budownictwo, usługi transportowane, rzemiosło oraz inne usługi.

Podstrefa Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej ożywi miasto

Podstrefa ma przede wszystkim ożywić Łapy, a tym samym przyśpieszyć rozwój tego miasta.

- Najważniejsze są miejsca pracy. Trudno określić ile ich może powstać. To zależy ilu inwestorów podejmie tu działalność - wyjaśnia Marian Olechnowicz.

Powstanie podstrefy oznacza powrót Łap na mapę gospodarczą Podlasia. To właśnie tutaj przed dwoma laty zlikwidowano cukrownię, a rok temu upadły Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Dlatego brak zatrudnienia to w Łapach problem numer jeden. Teraz w tamtejszym urzędzie pracy jest zarejestrowanych około dwóch tysiąca bezrobotnych.

Jak mówi Marian Olechnowicz, jest już zainteresowanie inwestorów podstrefą. Ale nie jest jeszcze ono zbyt duże. Jak na razie specjaliści z TSSE opracowują kompleksową promocję łapskiej podstrefy. W promocji pomaga już “Puls Biznesu".

Atutem Łap jest ich położenie, czyli sieć dróg, bliskość białostockiej aglomeracji, granic oraz linia kolejowa. Najważniejsza zachętą do inwestowania w podstrefie są ulgi podatkowe sięgające od 50 do 70 procent.

Tarnobrzeska strefa ekonomiczna jest jedną z najdłużej funkcjonujących w Polsce. Rozciąga się na terenie pięciu województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Wspiera podupadłe przedsiębiorstwa.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny