Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż pożarna przeprowadzi ćwiczenia Misja 2019 w powiecie hajnowskim. Kolumny wozów przejadą przez Połowce, Czeremchę i Topiło

(adek)
Straż pożarna przeprowadzi ćwiczenia Misja 2019 w powiecie hajnowskim. Kolumny wozów przejadą przez Połowce, Czeremchę i Topiło
Straż pożarna przeprowadzi ćwiczenia Misja 2019 w powiecie hajnowskim. Kolumny wozów przejadą przez Połowce, Czeremchę i Topiło Adrian Kuźmiuk / Archiwum
Podlascy strażacy przeprowadzą w powiecie hajnowskim ćwiczenia Misja 2019. Na drogach pojawią się kolumny wozów

Na terenie Topilandii panuje długotrwała susza. Po bezśnieżnej zimie nastąpiła bardzo sucha wiosna. Wysokie temperatury powietrza, a także znaczne niedobory opadów atmosferycznych, spowodowały wystąpienie suszy w wielu rejonach kraju. Dochodzi do licznych pożarów terenów leśnych. Najgorsza sytuacja jest w południowej części kraju.

W związku z zaistniałą sytuacją Komendant Straży Pożarnej Topilandii powołał Sztab do koordynacji działań, który skierował wniosek o wsparcie działań przez zasoby ratownicze z innych krajów w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Na pomoc strażakom z Topilandii ruszy z województwa podlaskiego międzynarodowy moduł gaśniczy GFFFV (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles).

- W oparciu o taką właśnie sytuację wyjściową strażacy z jednostek Państwowej Straży Pożarnej województwa podlaskiego wyznaczeni do pracy w module gaszenia pożarów lasów z ziemi przy użyciu pojazdów (GFFFV) będą w dniach 2-3 lipca 2019 roku realizowali ćwiczenia na terenie powiatu hajnowskiego - mówi mł. bryg. Marcin Janowski, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. - Moduł przeznaczony jest to działań poza granicą Polski, tak więc jednym z elementów które zostaną przećwiczone będzie sformowanie kolumny oraz przekroczenie granicy. Epizod ten rozpocznie się około godziny 10:00 2 lipca w Czeremsze oraz w okolicach przejścia granicznego w Połowcach. Same epizody praktyczne związane gaszeniem pożarów lasów będą miały miejsce w ciągu całego dnia oraz w nocy w okolicach miejscowości Topiło (gmina hajnówka).

Manewry są oparte o analogiczną sytuację jak w przypadku wyjazdu strażaków do gaszenia pożarów lasów w Szwecji. Mają one zweryfikować w praktyce gotowość do szybkiego wyjazdu modułu gaśniczego z Białegostoku oraz możliwości podjęcia natychmiastowych działań po dojeździe na miejsce pożaru.

Ćwiczenia praktyczne potrwają około 24 godzin, do godzin porannych 3 lipca. Drugi dzień manewrów będzie poświęcony na warsztaty teoretyczne mające na celu pogłębienie wiedzy strażaków na tematy związane z bezpieczeństwem pożarowym na obszarach leśnych.

Zobacz też:

Próba samobójcza w bloku przy Gajowej w Białymstoku. Taką informację otrzymali podlascy strażacy. Ktoś ich wprowadził w błąd i weszli do złego mieszkania.

Straż pożarna na Gajowej w Białymstoku. Strażacy weszli do z...

Śmiertelny wypadek w Olszance w gminie Zabłudów. Zginęły dwie osoby

Olszanka. Tragiczny wypadek na drodze do miejscowości Ochrem...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny