Straż Miejska w Białymstoku podsumowała kontrole pieców. Po 480 pomiarach stwierdzono 24 nieprawidłowości

(adek)
Straż Miejska w Białymstoku podsumowała kontrole pieców. Po 480 pomiarach stwierdzono 24 nieprawidłowości
Straż Miejska w Białymstoku podsumowała kontrole pieców. Po 480 pomiarach stwierdzono 24 nieprawidłowości Straż Miejska w Białymstoku
Ponad 1000 zgłoszeń od mieszkańców miasta i blisko 550 kontroli nieruchomości jak i rejonów miasta. Tak w skrócie można podsumować działania strażników miejskich dotyczące spalania odpadów.

- Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nawet sporadyczne spalenie niewielkiego kawałka polakierowanej płyty meblowej, plastikowej butelki czy kolorowego papieru ma bardzo niebezpieczny wpływ na nasze zdrowie i życie - mówi Emilia Zajkowska ze Straży Miejskiej w Białymstoku. - I choć wpływu tego nie widać bezpośrednio na drugi dzień, to w dłuższej perspektywie jest on odczuwalny w postaci wielu dysfunkcji naszego organizmu.

Czytaj także: Nie wolno! Nie palcie śmieci w piecach! Czym palą w piecach?

Od początku okresu grzewczego strażnicy stwierdzili 24 nieprawidłowości, w wyniku których nałożono 18 mandatów karnych, w 6 przypadkach zastosowano środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia. Najczęściej to właśnie zaniepokojeni mieszkańcy wskazywali nam posesje, na których może dochodzić do spalania odpadów. Przyczyną wielu zgłoszeń o uciążliwości dymu było spalanie złej jakości drewna lub węgla, co błędnie mogło sugerować na spalanie odpadów w przydomowych kotłowniach.

- Od października ubiegłego roku w walce z „trucicielami” powietrza pomaga nam smogobus - dodaje Emilia Zajkowska. - Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, znajdującemu się na jego pokładzie dokonano 480 pomiarów pyłu zawieszonego, którego poziom mógł wskazywać na termiczne przekształcanie odpadów.

Tak wygląda smogobus, którego używa straż miejska.

Smogobus jeździ po Białymstoku. Pierwsze dni działania i str...

Edukowanie i informowanie jest jednym z elementów działań Straży Miejskiej w Białymstoku. Idąc krok dalej, walkę ze smogiem rozpoczęliśmy nie tylko od rozdawania ulotek dotyczących konsekwencji prawnych i zdrowotnych spalania śmieci, ale również od uwrażliwienia najmłodszych na tę problematykę. Z tą myślą strażnicy wyruszyli do białostockich placówek oświatowych. EKOspotkania pn. „Razem na straży czystego powietrza” uświadamiały najmłodszych mieszkańców o zagrożeniach płynących ze spalania szkodliwych substancji i zachęcały do wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska.

Przeprowadzono łącznie blisko 30 takich spotkań. Zdrowie nas i naszych dzieci jest w naszych rękach.

Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
ronia200

To tak naprawdę nie jest tak źle w sumie. To znaczy,że to jest wiele domów, a tylko taki mały procent okazał się niedobry. To znaczy, że naprawdę jest skutecznie i jest coraz więcej zmian. Myślę, że ludzie teraz się wystraszą i zmienia ogrzewania. https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetrz-bialystok/

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie