Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Straż miejska dostała smogobus. Dzięki niemu można będzie łatwiej wyłapać tych co palą w piecach śmieciami

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Smogobus będzie jeździł po osiedlach całą dobę.
Smogobus będzie jeździł po osiedlach całą dobę. Wojciech Wojtkielewicz
Skończy się bezkarność tych mieszkańców, którzy palą w piecach tym czym nie powinni. Straż miejska zobaczy dym na kamerze, zbada poziom zapylenia i na tej podstawie wejdzie na posesję. Jeśli mieszkaniec będzie się zarzekał, że to on truje, pobrana będzie próbka popiołu. Jeśli sprawa trafi do sądu delikwent zapłaci nawet 5 tys. zł.

Chciałbym, by to urządzenie miało przede wszystkim charakter prewencyjny. A społeczeństwo jeśli dowie się, że coś takiego kupiliśmy nie będzie ryzykowało i nie będzie paliło rzeczami, którymi nie powinno się palić - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski.

W poniedziałek (7 października) przekazał straży miejskiej wart 454,5 tys. zł smogobus. To prawdziwe laboratorium na kółkach. Na pokładzie są czujniki oraz analizatory. Na dachu, a konkretnie na 3,5-metrowym maszcie, jest zaś umieszczona kamera. Wysuwa się w górę do wysokości 6,5 metra. Dzięki temu strażnicy będą mogli obserwować całą okolicę i sprawdzać, czy ktoś nie emituje zbyt dużej ilości dymu, a także – czy kolor tego dymu nie wskazuje na spalanie odpadów.

Smogobus wyposażony jest też w pyłomierz, którym sprawdzane jest zapylenia powietrza. Określa on stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w okolicy.

Czytaj też: Miasto Białystok daje dofinansowanie na montaż pomp ciepła i solary. Do podziału jest pół miliona [ZDJĘCIA]

Pomiary co prawda nie mogą służyć w sądzie jako dowód, jednak dają straży miejskiej podstawę do wejścia na posesję i pobranie próbki popiołu do analizy. I to już jest w sądzie dowodem.

- Podjęliśmy współpracę z Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze w Jastrzębiu-Zdroju - mówił komendant straży miejskiej Krzysztof Kolenda.

Przyznał, że do tej pory straż miejska kontrolowała tylko te posesje, co do których były zgłoszenia sąsiadów, że z kominów wydobywa się czarny i gryzący dym.

W sezonie grzewczym 2017/2018 strażnicy przeprowadzili 249 takich kontroli, podczas których stwierdzono 15 nieprawidłowości. Natomiast w sezonie grzewczym 2018/2019 liczby te wyniosły 329 i 28.

Czytaj też: Smog w Białymstoku wyśledziłyby drony. To pomysł naszego radnego PiS

- Teraz kontroli będzie oczywiście dużo więcej - podkreślał prezydent.

Strażnicy mogą nałożyć mandat w wysokości do 500 zł. Jeśli zaś sprawa trafi do sądu, trzeba się liczyć z grzywną nawet do 5 tys. zł.

Straż może wejść na posesję w godzinach do 6 do 22. Smogobus będzie jednak jeździł po osiedlach całą dobę, a kamera ma tryb nocny, więc wychwyci również ciemny dym.

Jeśli po badaniu pyłomierzem wyjdzie, że w nocy z komina wydobywały się niebezpieczne pyły, rano zapuka do mieszkańca straż miejska i w razie, gdy ten będzie się zarzekał, że nie pali śmieciami, weźmie próbkę popiołu. A popiół jest zdatny do badania długo po tym jak piec ostygł.

- Docelowo należałoby - ale to już rola marszałka i sejmiku województwa - aby za przykładek Krakowa dać mieszkańcom termin na to, by nie palili już węglem czy drewnem. Póki co będziemy się starali działać przy pomocy smogobusu. Tak by ta zima była lepsza od poprzednich - podkreślał Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też: Białystok. Społecznicy chcą walczyć ze smogiem. Piszą do prezydenta

Mówił, że na na Pieczurkach, Jaroszówce, Wygodzie, ale też na Nowym Mieście jest jeszcze sporo osób palących takimi rzeczami, które nie powinny być spalane.

- Ludzie nie wiedzą, że sami się trują. Mówi się o zanieczyszczeniach komunikacyjnych, ale latem jakość powietrza jest całkiem dobra. W związku z tym główne zanieczyszczenia pochodzą z pieców opalanych tradycyjnymi paliwami, a w szczególności rzeczami, których nie powinno się spalać - mówił prezydent.

W zeszłym roku radny PiS Sebastian Putra proponował, by miasto kupiło drony antysmogowe. Na forach internetowych toczyła się dyskusja, czy loty takimi dronami są legalne. I czy mieszkaniec, nad którego dom wleciałby taki dron może go bezkarnie strącić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny