Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk kobiet w Częstochowie. Na Placu Daszyńskiego gromadzą się uczestnicy protestu, którzy wezmą udział w "spacerze"

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Strajk kobiet w Częstochowie, 28 października 2020 roku
Strajk kobiet w Częstochowie, 28 października 2020 roku Piotr Ciastek
W środę (28 października) po raz kolejny odbywa się w Częstochowie strajk kobiet. Tym razem częstochowianki i częstochowianie umówili się na "spacer" na placu Daszyńskiego, gdzie stoi pomnik papieża Jana Pawła II i wielki krzyż.

Nie milkną protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa aborcyjnego. Częstochowa jest jednym z wielu miast w kraju, gdzie kobiety i wspierający ich mężczyźni wyszli na ulice, by zamanifestować swój sprzeciw. Częstochowianie spacerowali, protestowali pod Jasną Górą, kurią, biurami polityków PiS-u, a także blokowali ulice.

W środę, 28 października, mieszkańcy miasta znów protestowali w centrum Częstochowy. Już przed godziną 17. na Placu Daszyńskiego zbierali się uczestnicy demonstracji, którzy przynieśli ze sobą transparenty z najróżniejszymi hasłami.

Protestujący przeszli Alejami do biur polityków PiS-u, by potem skręcić w aleję Tadeusza Kościuszki i dotrzeć do skrzyżowania al. Jana Pawła II i Armii Krajowej, które na kilkanaście minut zablokowali. Potem tłum udał się pod częstochowskie sądy, a następnie na plac Biegańskiego. Protestujący nie dali się sprowokować wczorajszemu wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego i z premedytacją nie poszli na Jasną Górę, gdzie czekały już prawicowe bojówki i kordon policji.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Decyzja trybunału w sprawie aborcji

Według wnioskodawców, tzw. aborcja eugeniczna, czyli z przesłanek embriopatologicznych - przeprowadzana w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu - może być niezgodna z polską konstytucją. Jest to jedna z trzech sytuacji w polskim prawie, która dopuszczała przerwanie ciąży.

Trybunał rozpatrywał wniosek pełnym składzie. Posiedzeniu przewodniczyłą prezes TK sędzia Julia Przyłębska, która objęła stanowisko z nominacji PiS. Rozprawa odbywała się bez udziału publiczności.

Zgodnie z ustawą z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, w Polsce dostęp do legalnej aborcji możliwy, gdy:

  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej;
  • badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażające jego życiu;
  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu, aktu kazirodczego).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera