Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strączki wracają do łask

Redakcja
Książka ukazała się nakładem wystawnictwa Samo Sedno
Książka ukazała się nakładem wystawnictwa Samo Sedno mat. wydawnictwa
Nieśmiertelna grochówka i fasolka po bretońsku to dania, które nie cieszą się dobrą sławą i nie kojarzą się czymś wykwintnym. Tymczasem rośliny strączkowe mają znacznie większy potencjał. Udowadnia to Maria Banach w swojej książce kulinarnej. Dzięki niej, niesłusznie odsunięte na drugi plan ciecierzyca czy bób znów są na topie.

Maria Banach ma już kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu bloga kulinarnego. Na swoim koncie ma także tytuł pierwszego Polsce BlogerChefa w ogólnopolskim konkursie kulinarnym dla blogerów. Teraz zwróciła się do czytelników preferujących tradycyjną formę czytania i napisała książkę kulinarną w całości poświęconą roślinom strączkowym.

Można zaryzykować stwierdzenie, że z tej publikacji o grochu, fasoli, soi, ciecierzycy, soczewicy, bobie dowiemy się wszystkiego. „Strączki” to nie tylko inspirujący zbiór przepisów ale także garść rzetelnej i pełnej wiedzy na temat wspomnianych roślin. To komedium wiedzy na temat tego dlaczego warto jeść strączki, jak je kupować, gotować oraz odpowiednio przechowywać. Książka pozwoli także obalić mity i błędne przekonania na temat ich ciężkostrawności.

Książkę zawiera 88 prostych przepisów z warzywami strączkowymi w roli głównej. Każdemu towarzyszy ciekawe zdjęcia oraz praktyczny opis o ilości porcji, czasie przygotowania, stopniu trudności, podano także kategorie. Książka zaskakuje różnorodnością. Znajdziemy tu propozycje przystawek, dań głównych, a nawet deserów. Tort z ciasta waniliowo- groszkowego przekładany kremem maślanym, ciasto brownie w wersji bananowo - czekoladowej z ciecierzycy lub piernikowej z czerwonej fasoli, lody z czerwonej soczewicy i karmelizowanych orzechów laskowych z dodatkiem orzechówki – brzmi egzotycznie, ale wygląda i smakuje obłędnie.

Przepisy są bardzo precyzyjne, zatem stworzenie sajgonek z bobem, orientalnego gulaszu z grochu, hummusu z mango i kokosem czy placuszków z białej fasoli i tuńczyka nie będą zbyt skomplikowane by icvh nie przyrządzić samodzielnie.
Każdy rozdział otwiera opis danej rośliny. Autorka radzi jak prawidłowo ugotować soczewicę, jakie są jej rodzaje i jakie posiada wartości odżywcze.

„Strączki” to ciekawa i bardzo inspirująca lektura. Książka jest bardzo kolorowa, a jednocześnie przejrzysta i nieprzeładowana. Twarda oprawa i solidny papier to gwarancja, że książka może służyć latami. Co najważniejsze publikacja ta powoli odkryć nieco zapominane strączki na nowo, a co za tym idzie wzbogacić naszą dietę o istotne produkty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny