I razem z innymi działaczami Stowarzyszenia Tak dla Polski Adama Andruszkiewicza zawiesili czerwoną tablicę: "Departament niegospodarności.
WSAP w Białymstoku został sprzedany w 2013 r. spółce Professional Quality Education z podwarszawskiego Józefosławia. W 2019 r. decyzję o zakończeniu działalności uczelni podjęła syndyk masy upadłościowej spółki, zarządzającej WSAP.
Budynki po uczelni przy ul. Suchowolca władze miasta kupiły na licytacji komorniczej w lutym 2021 r. za 18,1 mln zł. Tłumaczyły, że zamierzają w nich umieścić departamenty urzędu miejskiego porozrzucane dziś w wielu miejscach.
O ile sam pomysł skumulowania ich w jednym miejscu był dobry, bo mieszkańcy mogliby łatwiej załatwiać różne sprawy, o tyle niekoniecznie należały wydawać tyle milionów na zakup budynku, którego remont ma kosztować 15 mln - mówił Bartosz Sokołowski.
Podkreślił, że w ciągu dwóch lat, które upłynęły od zakupu kompleksu nic nie wydarzyło się w związku z adaptacją tego obiektu na potrzeby urzędu miejskiego. Przypomniał, że - według pierwszych zapowiedzi władz miasta - budynek miał być łatwy do adaptacji, w dobrym stanie i nie wymagać większych środków na remont,
- Padła też deklaracja, że być może już pod koniec 2022 r. pierwsze sprawy będą załatwiane w tym budynku przy ul. Suchowolca - zaznaczył działacz stowarzyszenia. - Tymczasem mamy maj 2023 r. i nic w tym budynku się nie wydarzyło.
Działacze Stowarzyszenia dla Polski chcą też wiedzieć, czy na decyzję o zakupie budynku po WSAP wpływ miały "powiązania osób, które pracowały na uczelni i związanych z białostocką Platformą Obywatelską oraz magistratem.
- W 1997 r. rektorem szkoły została Barbara Kudrycka, późniejsza europosłanka PO i przez sześć lat minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Donalda Tuska. W 2015 r. prorektorem został Jacek Pietraszewski, wcześniejszy rzecznik Straży Miejskiej w Białymstoku, bardzo ważny urzędnik w administracji prezydenta Tadeusza Truskolaskiego - ocenił Kamil Sienicki.
Agnieszka Zabrocka, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, informuje, ż budynkach przy ul. Suchowolca 6 trwają kolejne etapy prac.
Do tej pory zostało wykonane m.in.: częściowym remoncie pokrycia dachowego, sprawdzeniu stanu technicznego instalacji sanitarnych, częściowym remoncie instalacji elektrycznej, modernizacji kotłowni gazowej i instalacji centralnego ogrzewania, w tym zakupie kotłów oraz opracowaniu inwentaryzacji technicznej stanu istniejącego - wymienia Agnieszka Zabrocka.
Koszt tych prac to prawie 347 tys. zł.
- Na te prace konieczne było ogłoszenie dziewięć postępowań o udzielenie zamówienia publicznego -zaznacza urzędniczka. - Obecnie trwa postępowanie dotyczące opracowania dokumentacji projektowej przebudowy i remontu tych budynków.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?