Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stół ma swój styl

Fot. Shutterstock
Wzór i styl, w jakim wykonany zostanie blat, to kwestia wyobraźni  i smaku
Wzór i styl, w jakim wykonany zostanie blat, to kwestia wyobraźni i smaku Fot. Shutterstock
Nawet najprostszy, nieciekawy stolik, można zamienić w oryginalny mebel, jakiego nie ma żaden z sąsiadów.

Wzór i styl, w jakim wykonany zostanie blat, to kwestia wyobraźni i smaku. Można stworzyć misterną secesyjną mozaikę. Albo prostą, bardziej nowoczesną powierzchnię. Tak czy inaczej zacząć trzeba zawsze od starannego przygotowania podłoża.

Przede wszystkim należy zadbać o mocną, stabilną konstrukcję stołu. Dzięki niej nie narazimy ceramicznego blatu na odkształcenia, prowadzące do pękania fugi między spoinami. Skutkiem jest zawsze kruszenie się płytek. Stół musi być bowiem solidnie wykonany, by wytrzymać ciężar okładziny - na przykład płytek ceramicznych lub kamiennych.

Dobry klej to podstawa

Wykonanie blatu z płytek o standardowych wymiarach nie powinno sprawiać większych trudności, nawet dobrze przygotowanemu amatorowi. Blat, przed ich położeniem, niezależnie od materiału z jakiego jest wykonany (np. z drewnopochodnej trójwarstwowej płyty OSB), należy pokryć preparatem gruntującym. Nada on powierzchni odpowiednią chropowatość, która zwiększy przyczepność zaprawy klejącej.

Po około 6 godzinach od nałożenia, można przystępować do przyklejania płytek. W przypadku drewnianego stołu warto zastosować klej wysokoelastyczny (o zwiększonej przyczepności). W przypadku zdobienia stolika mozaiką, docinamy płytki - według wzoru - specjalnymi szczypcam. Następnie pokrywamy osobno każdy element klejem i przyklejamy do blatu.

Blat i błysk

Spoinowanie okładziny można rozpocząć nie wcześniej niż po 24 godzinach od przyklejenia płytek. Spoiny należy wypełnić elastyczną, szybkowiążącą zaprawą do fugowania. Powinna ona być także mało nasiąkliwa, odporna na spękania, ścieranie i zabrudzenia. Odpowiednio przygotowaną zaprawę wprowadza się głęboko i szczelnie w spoiny za pomocą gumowej pacy.

Jeżeli kafle, którymi wyłożony jest blat, mają jednolity kolor, można dodać im blasku, stosując fugi "do zadań specjalnych", np. z efektem brokatowym. Nada on spoinie niepowtarzalny dekoracyjny wygląd. Zależy on od rodzaju, natężenia i kąta padania światła. Najlepiej widoczny jest przy punktowym oświetleniu, ale także w słońcu. Natomiast przy rozproszonym świetle dziennym jest delikatniejszy.

Im szersza spoina, tym efekt brokatowy staje się bardziej intensywny.

Sposób na krawędzie

- Obrzeże stołu można wykończyć przy pomocy listew drewnianych lub aluminiowych - mówi Piotr Idzikowski z firmy Atlas, producenta zapraw i klejów. - Przestrzeń między nimi a płytkami wypełniamy trwale elastycznym silikonem.

Silikon należy nakładać równomiernie, wprowadzając go w spoinę z niewielkim nadmiarem, nie pozostawiając pustych przestrzeni. Powierzchnię silikonu należy wyprofilować w ciągu 10-15 minut i wygładzić za pomocą szpachelki lub innego narzędzia. Najlepiej zamoczyć je w wodzie z niewielkim dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny