Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stoi, wisi - byle grzał

Wojciech Nowicki
Co decyduje o tym, że grzejniki instaluje się zwykle w podobnych miejscach? Dlaczego nie powinniśmy zastawiać urządzenia biurkiem? Jeśli zastosujemy się do kilku zasad w naszym domu będzie panowało komfortowe ciepło.

Przy wyborze miejsca do montażu grzejnika kierujemy się główną zasadą, że najlepiej sprawdza się on tam, gdzie występują największe straty ciepła. Wtedy bowiem urządzenie dopasuje moc grzewczą do najniższej temperatury w pomieszczeniu. Takie miejsca to przede wszystkim ściany zewnętrzne i przeszklenia (okna, balkony). Pamiętajmy przy tym, że umieszczenie grzejnika na ścianie wewnętrznej zmniejsza jego moc aż o 10 proc.

Ciepły grzejnik w zimnym miejscu

Urządzenie powinno znajdować się pod oknem. Z jego montażem w tym miejscu wiąże się kilka praktycznych zasad. Starajmy się, aby długość grzejnika nie była większa niż szerokość okna - nie wygląda to estetycznie.
- Trudność tkwi w tym, że od wymiarów grzejnika zależy jego moc, którą oblicza się precyzyjnie dla danego pomieszczenia - wyjaśnia Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego Purmo. - Nie możemy więc kupić urządzenia o dowolnych wymiarach. Projektant może jednak wybrać nam grzejnik o długości pasującej do wymiarów okna, za to na przykład z większą liczbą płyt grzewczych. Będzie on wtedy głębszy, ale krótszy i nie będzie wystawał poza obrys okna.
Drugie zalecenie dotyczy montażu grzejnika we wnękach podokiennych. Nie dobierajmy długości i wysokości grzejnika dokładnie do wymiarów wnęki. Koniecznie powinniśmy pamiętać o zaplanowaniu zapasu miejsca na przyłącza i głowicę termostatyczną, które dodają grzejnikowi centymetrów.
- Grzejniki płytowe są najpopularniejsze od lat na rynku - mówi Roman Strzelczyk. - Nadają się w zasadzie do wszystkich pomieszczeń, ale producenci nie zalecają montowania ich w łazience.

Swoboda działania

Kolejną zasadą jest zapewnienie urządzeniu optymalnych warunków pracy. Ciepłe powietrze powinno mieć możliwość swobodnej cyrkulacji w pomieszczeniu. Grzejnik montujemy więc tak, aby nic się z nim nie stykało - na przykład nie zastawiajmy go meblami! Zachowajmy też odpowiednie odległości od podłogi i parapetu - muszą one wynosić nie mniej niż 10 cm.
Urządzenia z elementami konwekcyjnymi najlepiej montować pod parapetem. Strumień ciepłego powietrza płynącego przez górną osłonę grzejnika jest bowiem "zaginany"; przez parapet i kierowany do środka pomieszczenia. Zdarza się, że musimy zamontować grzejnik na ścianie wewnętrznej gdzie nie ma parapetu - wtedy koniecznie powieśmy nad nim przegrodę, np. półeczkę. Spełni ona funkcję parapetu i skieruje ciepłe powietrze w dobrą stronę.

Postawić czy powiesić

Często nie wiemy, że grzejnik płytowy może być zamontowany w dwojaki sposób. Najpopularniejszy to zawieszenie na ścianie, dlatego producenci dołączają w zestawie z grzejnikiem wieszaki. Trudno jednak sobie wyobrazić urządzenie powieszone na przykład na przeszklonej ścianie. Wtedy możemy postawić go na podłodze. Niektóre grzejniki są do tego przystosowane. Trzeba tylko dokupić specjalne stojaki. Takie rozwiązanie stosujemy także wtedy, gdy z różnych powodów ściana może nie utrzymać ciężaru urządzenia. Zdecyduje o tym projektant.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny