Stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym

Edward Kosakowski
W budownictwie mieszkaniowym są limity powierzchni, powyżej których stawka vat wynosi 23 proc.
W budownictwie mieszkaniowym są limity powierzchni, powyżej których stawka vat wynosi 23 proc.
Udostępnij:
Generalnie od stycznia w budownictwie mieszkaniowym obowiązuje 8 proc. stawka podatku VAT, niemniej jednak jej stosowanie uwarunkowane jest spełnieniem określonych kryteriów - przypomina Edward Kosakowski, biegły rewident, doradca podatkowy, prezes Kancelarii Księgowo-Audytorskiej Buchalteria w Białymstoku.

Stawkę tę stosuje się wyłącznie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji oraz przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Rozumie się przez to obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w PKOB w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Z zakresu tego ustawa o VAT wyłącza:

a) budynki mieszkalne jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 mkw.;

b) lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 mkw. 

W tych przypadkach 8 proc. stawkę podatku VAT, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do społecznego budownictwa mieszkaniowego w całkowitej powierzchni użytkowej, do nadwyżki ponad te limity stosuje się stawkę 23%.

W definicji budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie mieści się tzw. infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu (np. zewnętrzne przyłącza budynku do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, cieplnej, elektroenergetycznej, gazowej itp., a także zagospodarowanie i urządzenie terenów wokół budynku), co oznacza, że ta część robót budowlanych (budowa, remont, modernizacja), podlega opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej, tj. 23%.

Potwierdza to m.in. wyrok NSA z 8.03.2011 r., I FSK 368/10 oraz ostatnio wydawane wyroki WSA, a także liczne orzecznictwo izb skarbowych.

Według tej samej stawki VAT (8 proc.) podlega opodatkowaniu miejsce postojowe (stanowisko garażowe) sprzedawane wspólnie z lokalem mieszkalnym; takie stanowisko wyraził po raz kolejny NSA w wyroku z 21.12.2010 r., I FSK 75/10.

Stawkę VAT w wysokości 8 proc. stosuje się również do (na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 r.):

a) robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym;

b) robót konserwacyjnych dotyczących:

• innych obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych

• lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12

– w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie lit. a), pod warunkiem jednak, że wartość towarów bez podatku wchodzących w podstawę opodatkowania świadczenia robót konserwacyjnych nie przekracza 50 proc. tej podstawy.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie