MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stary budynek Białostockiego Centrum Onkologii zostanie wyburzony. Podpisano umowę na budowę nowego (ZDJĘCIA)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Budynek nr 5 - Białostockie Centrum Onkologii.
Budynek nr 5 - Białostockie Centrum Onkologii. Izolda Hukałowicz
Jeden z najstarszych budynków Białostockiego Centrum Onkologii, w którym obecnie leczą się m.in. pacjenci poddawani radioterapii, już niedługo zostanie wyburzony. W jego miejsce powstanie nowoczesny obiekt. Dziś (10.08) podpisano umowę na realizację tej inwestycji.

Ten budynek znają wszyscy, których dotknęła choroba nowotworowa i którzy musieli korzystać z radioterapii lub rehabilitacji onkologicznej w Białostockim Centrum Onkologii. Mowa o budynku nr 5 (zobacz zdjęcia - widok od ul. Ogrodowej), który jest jednym z najstarszych obiektów BCO i lata świetności dawno ma już za sobą. Już niedługo ma się to zmienić.

Dziś (10.08) podpisano umowę na przebudowę i modernizację budynku nr 5. W ramach projektu, którego wartość wynosi prawie 21 mln złotych (z czego prawie 8 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego), zostanie też zakupiony nowoczesny tomograf komputerowy.

- Ten budynek nie przystaje do nowoczesnego BCO. Zostanie całkowicie wyburzony - mówiła Magdalena Borkowska, dyrektor BCO. - Staramy się nie remontować, a budować od nowa. Koszty na pewno będą niewspółmierne, ale mamy zamiar inwestować w onkologię, bo jest ona tą dziedziną, która będzie się rozwijać.

Obecnie szpital przygotowuje się do projektu. W ciągu kilku następnych miesięcy ma zostać wyłoniony wykonawca.

- Dzięki tym inwestycjom poprawi się jakość świadczonych usług, ale też skrócą się kolejki - podkreślał Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. - Z punktu widzenia BCO ta jakość wygląda bardzo dobrze, ale dążymy do doskonałości. Chcemy stworzyć jak najlepsze warunki leczenia pacjentów z naszego województwa, ale też innych regionów, bo wiemy, że w BCO leczą się chorzy z całej Polski.

Na modernizacji budynku i zakupie tomografu skorzystają m.in. pacjenci poddawani radioterapii. O tym, że jest to jedna z kluczowych metod leczenia onkologicznego mówiła dr Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora BCO ds. lecznictwa:

- Radioterapia jest bardzo ważnym elementem radykalnego leczenia pacjentów onkologicznych, obok innych metod, takich jak chirurgia i chemioterapia. Jak wiemy, postęp w dziedzinie radioterapii jest ogromny, ale też potrzeby są bardzo duże. Na 100 pacjentów leczonych onkologicznie 70 wymaga radioterapii. Mamy znakomitych specjalistów, którzy tylko czekają na to, żeby sprzęt w BCO był coraz lepszy. To da nam ogromną możliwość rozszerzania możliwości leczenia takich rzadkich chorób jak: rak wątroby czy rak trzustki. W tej chwili mamy ograniczone możliwości. Nowy tomograf poszerzy je i i poprawi skuteczność leczenia. Pacjenci z naszego województwa nie będą już musieli szukać pomocy w innych ośrodkach w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny