Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stara Elektrownia. Konkurs architektoniczny niebawem

Tomasz Mikulicz
Stara Elektrownia przy ul. Elektrycznej jest już w rękach Galerii Arsenał. Teraz przyszedł czas na konkurs na zagospodarowanie jej wnętrza. Architekci będą tu mieli spore pole do popisu.
Stara Elektrownia przy ul. Elektrycznej jest już w rękach Galerii Arsenał. Teraz przyszedł czas na konkurs na zagospodarowanie jej wnętrza. Architekci będą tu mieli spore pole do popisu. Wojciech Wojtkielewicz
Nie tylko koncepcja zagospodarowania wnętrza, ale też pomysł na przejście nad rzeką Białą i nadrzeczne bulwary. Takie zadanie będą mieli architekci, którzy wezmą udział w konkursie. Stara Elektrownia będzie galerią.

Konkurs zamierzamy ogłosić najpóźniej do 14 grudnia. Właśnie kończymy opracowywanie jego regulaminu - mówi Mirosław Siemionow, szef białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Mowa o konkursie na zagospodarowanie Starej Elektrowni przy ul. Elektrycznej, która w sierpniu została ostatecznie przejęta przez Galerię Arsenał. Stało się to na mocy umowy użyczenia z gminą Białystok. Ta pozyskała z kolei budynek od - zarządzającej nim od lat - Polskiej Grupy Energetycznej.

- Stara Elektrownia jest szczególnym miejscem. To przestrzeń bardzo inspirująca, bajeczna - mówiła w sierpniu, w rozmowie z "Porannym" Monika Szewczyk, dyrektorka Galerii Arsenał.

Choć rzeczywiście miejsce to ma swój klimat, to jednak Stara Elektrownia wymaga gruntownego remontu.

- Dlatego też konkurs będzie dotyczył przede wszystkim wnętrza budynku - piwnicy, głównej nawy i antresoli. Architekci będą też mieli za zadanie zaprojektować przejście nad rzeką Białą. Teraz do elektrowni prowadzi tymczasowa kładka - podkreśla Mirosław Siemionow.

Co ciekawe, w konkursie wyłoniony też zostanie najciekawszy pomysł na zagospodarowanie nadrzecznego otoczenia elektrowni.

- Projekt będzie się musiał opierać na - wyłonionej w zeszłym roku - koncepcji na bulwary pomiędzy ulicami Radzymińską i Miłosza. Otoczenie z kolei powinno być dopasowane do potrzeb jakie ma galeria sztuki - twierdzi Mirosław Siemionow.

Choć remont budynku dopiero jest planowany, kultura wprowadziła się tam już w zeszłym roku. To właśnie tam można było m.in.: podziwiać w czerwcu 2010 roku wystawę absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu pt. "Protoplazma", czy posłuchać koncertu zespołu Karibo (wystąpił w ramach tegorocznych Dni Miasta).

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny