Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stara architektura warta ocalenia

Martyna Tochwin [email protected] tel. 85 711 22 87
Minkowce pod Szudziałowem to przykład wsi, gdzie wciąż można obejrzeć drewnianą architekturę niezmienną od dziesiątków lat
Minkowce pod Szudziałowem to przykład wsi, gdzie wciąż można obejrzeć drewnianą architekturę niezmienną od dziesiątków lat Eugeniusz Wisniewski
O renowacji drewnianych budynków zgodnie z ich pierwotnym wyglądem marzy Eugeniusz Wiśniewski z Kurył. Zrealizował projekt pod hasłem "Szlakiem architektury drewnianej Ziemi Sokólskiej" i wydał książkę pod tym samym tytułem.

Domy leżące na trasie z Sokółki do Dąbrowy Białostockiej, dworki w Łosośnej, Lebiedzinie, Górce, cerkiew w Samogrodzie czy kościół w Kamiennej Starej. To tylko niektóre z drewnianych budynków, które Eugeniusz Wiśniewski, szef Podlaskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego sfotografował i opisał w swojej książce.

- Są tam opisy ponad czterdziestu obiektów. Wśród nich budynki mieszkalne, stodoły, zabudowania gospodarskie, młyny, wiatraki - wylicza.

To właśnie wiatraki zalicza do najciekawszych wśród drewnianej architektury. - Typowy dla Sokólszczyzny koźlak można zobaczyć np. w Minkowcach koło Szudziałowa. Z kolei w Rudce koło Janowa jest drewniany wiatrak z pełnym wyposażeniem w środku - mówi.

Na pomysł, aby uwiecznić tradycyjną i typową dla Sokólszczyzny zabudowę drewnianą wpadł obserwując to co się dziś dziej. Przeraziły go przypadki, kiedy stare drewniane domy zamieniały się w nowoczesne, zgodne z najnowszymi trendami budynki.

- Chodzi o to, żeby pokazać, że nie wszystko co jest stare należy od razu burzyć. Czasami wystarczy popracować, żeby te budynki odzyskały dawny urok. Nie trzeba od razu obijać domu sidingiem. Można go odmalować, odnowić podproża i ozdoby nad oknami - mówi Eugeniusz Wiśniewski.
Pocieszające jest to, że w naszym krajobrazie ciągle można znaleźć sporo drewnianej architektury w stanie niezmienionym od lat.

- Często domy mieszkalne były niszczone podczas II wojny światowej. Na szczęście ich właściciele najczęściej odbudowywali je w tym samym stylu, w jakim były budowane przed wojną - podkreśla autor książki.

Projekt "Szlakiem architektury drewnianej Ziemi Sokólskiej" zrealizowało Podlaskie Stowarzyszenie Agroturystyczne przy współpracy z sekcją historyczną Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce.

Na ten cel organizacja otrzymała 3,7 tysiąca złotych ze środków programu "Działaj Lokalnie 2012" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Sokólski Fundusz Lokalny.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny