Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stanisław Drzewiecki i Nikolai Dyadiura wystąpią w Białymstoku

Fot. mat. organizatora
Dyrygent Nikolai Dyadiura poprowadzi w piątek białostockich filharmoników.
Dyrygent Nikolai Dyadiura poprowadzi w piątek białostockich filharmoników. Fot. mat. organizatora
W najbliższy piątek, 12 lutego w Operze i Filharmonii Podlaskiej koncert fortepianowy b-moll op. 23 oraz III Symfonię D-dur "Polska" op. 29 Piotra Czajkowskiego wykona Stanisław Drzewiecki. Orkiestrę Opery poprowadzi kijowski dyrygent Nikolai Dyadiura,

Stanisław Drzewiecki - fortepian

W 2000 roku otrzymał Grand Prix na X Konkursie Eurowizji w Bergen a w 2008 roku został laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Sergiusza Rachmaninowa w Moskwie.

Karierę pianistyczną rozpoczął w wieku sześciu lat, kiedy wyjechał jako solista na tournée koncertowe po Japonii z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Po dziesięciu latach powrócił do Japonii ponownie. Entuzjastyczne recenzje i sympatia publiczności sprawiły, że odwiedza ten kraj regularnie grając w najznamienitszych salach koncertowych Tokio (Opera City Concert Hall, Suntory Hall, Orchard Hall, Metropolitan Art Space, Bunka Kaikan), Jokohamy (Minato Mirai), Osaki (Symphony Hall), Hamamatsu, Sapporo i innych. Z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra (dyr. A. Lazariev, T. Numajiri), St.Petersburg Symphony Orchestra (dyr. A. Anikhanov) oraz Brno Philharmonic Orchestra (dyr. P. Altrichter) wykonywał koncerty fortepianowe Chopina nr 1, Rachmaninowa nr 2 i Czajkowskiego nr 1.

Występował w salach koncertowych Amsterdamu (Het Concertgebouw), Bergen (The Grieg Hall), Brukseli (Parlament Europejski), Londynu (Victoria & Albert Museum), Madrytu (Palacio Real de El Prado), Moskwy (Wielka Sala Konserwatorium im. P.Czajkowskiego), Porto (Palacio da Bolsa) i Tallina (Estonia Hall). Wiednia (Schönbrunn Palace). Inaugurował tak prestiżowe wydarzenia kulturalne jak Europalia 2001 w Belgii, Dni Polski 2002 w Austrii, sezon koncertowy w Bazylei, Festiwal Radia Francuskiego w Montpellier czy też Festiwal Radia Duńskiego w Kopenhadze.

26 stycznia 2003 roku zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall (Isaac Stern Auditorium) odnosząc wielki sukces.

Po koncercie Darrell Rosenbluth w "New York Concert Review" napisał: Ożywiony owacyjnym przyjęciem utworów Chopina przez publiczność, Drzewiecki powalił ją na kolana cyklem "Grandes etudes de Paganini" Liszta […].

Roman Markowicz z "Polish Daily News" podkreślił: W grze Drzewieckiego urzeka rzadko spotykany liryzm: to przede wszystkim piękny dźwięk, jaki potrafi wydobyć z fortepianu i równie pięknie zarysowana fraza o wokalnej wprost linii. Odczułem rzadko spotykaną dziś elegancję i swobodę przywodzącą na myśl dawnych mistrzów klawiatury. […] To była mistrzowska interpretacja, jakiej dawno na tej, czy nawet innych nowojorskich estradach nie słyszeliśmy.

Młody artysta odbył tournée z Filharmonią Wrocławską po USA, z Filharmonią Podlaską - po Belgii, a z Filharmonią Śląską i Orkiestrą "Hanseatica" - po Holandii. Występował w Chinach (koncertem nr 5 Beethovena inaugurował sezon artystyczny w Shenzhen) i na estradach Ameryki Północnej między innymi w Vancouver (Queen Elizabeth Hall), Edmonton (Winspear Centre), Guadalajarze (Teatro Degollado), Meksyku (Palacio de Bellas Artes) oraz w Atlancie, Chicago (The Symphony Hall/, Filadelfii (Kimmel Center), Los Angeles (Walt Disney Concert Hall) i w Miami (Gusman Hall).

Krytyk muzyczny James R. Oestreich po koncercie w Lincoln Center napisał w The New York Times: […] Drzewiecki okazał się znakomitym muzykiem, świadomym dzieła i panującym nad nim; jego zamyślenie i liryczne pasaże były tak samo dobre jak zawrotnie precyzyjna technika.

Artysta ma w swoim dorobku 11 płyt CD, SACD i DVD wydanych przez firmy fonograficzne w Polsce, Japonii, USA i Niemczech. Jedna z nich - Romantic Piano Recital, wydana przez Sony Classical uzyskała status "złotej płyty". Do ostatnich nagrań pianisty należy utrwalenie Koncertu nr.1 Szostakowicza z trębaczem Jensem Lindemannem oraz I Palpiti Los Angeles Chamber Orchestra pod dyr. Eduarda Schmiedera w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles (YAIL Classic), koncertów Mozarta na 1-2-3 fortepiany z Sinfonią Varsovia pod dyr. Michaela Zilma (Polskie Radio) oraz koncertów Bacha na 1-2-3-4 fortepiany z Concerto Avenna pod dyr. Jerzego Maksymiuka (Blüthner records).

Stanisław Drzewiecki pasjonuje się również kompozycją. Skomponował Walca a-moll, którego wykonał w wariacie na 2 fortepiany z pianistą jazzowym Adamem Makowiczem oraz Preludium "Insect" na finał X Konkursu Eurowizji w Bergen. Wiele utworów poświęcił skrzypcom. Skomponował Fantazję e-moll, Temat i VIII wariacji, Balladę Des-dur, Sonatę nr 1 i Double Concerto na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową. W 2003 r. napisał także muzykę do spektaklu teatralnego Król Olch wg ballady Goethego dla Teatru "Lalka" w Warszawie. Spektakl ten otrzymał główną nagrodę na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Poznaniu.

Młody artysta kształcił się pod kierunkiem profesorów: Viery Nosiny, Tatiany Shebanovej, Wiktora Mierżanowa i aktualnie Andrzeja Jasińskiego.

Nikolai Dyadiura - dyrygent

Urodził się w Kijowie, tutaj także ukończył studia w Państwowym Konserwatorium pod okiem profesora Romana Kofmana. Karierę dyrygencką rozpoczął w 1987 r. zdobywając nagrody - regulaminową i specjalną - Japońskiego Związku Kompozytorów podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozytorów w Tokio. Po konkursie otrzymał od Seiji Ozawy zaproszenie na stypendium do USA, gdzie studiował u S. Ozawy, L. Bernsteina i A. Prewina. W 1988 r. zdobył nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Budapeszcie.

W latach 1986-1988, Dyadiura był Dyrektorem Artystycznym i Głównym Dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Omsku (Rosja), a w latach 1989-1996 Głównym Dyrygentem Seulskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Orkiestry Symfonicznej Kwang Dju (Korea Południowa). Od 1988 r. jest dyrygentem Narodowej Opery Ukrainy. Od 1996 przewodzi także Symfonicznej Orkiestrze Narodowej Filharmonii Ukrainy, będąc jej Głównym Dyrygentem. Od tego czasu artysta łączy działalność operową i filharmoniczną. Jest dyrygentem i producentem spektakli wystawianych przez Narodową Operę Ukrainy - Cyrulika sewilskiego Rossiniego, Cyganerii Pucciniego, Rigoletta Verdiego i nowej wersji Łucji z Lammermoor Donizzettiego.

W Narodowej Filharmonii Ukrainy Nikolai Dyadiura rozpoczął cykle koncertów symfonicznych, m.in. "Symfonie wszystkie Beethovena" i "Wszystkie symfonie i koncerty Brahmsa" (w 170. rocznicę urodzin artysty). Jako pierwszy na Ukrainie dyrygował (podczas festiwalu dla uczczenia 200. rocznicy urodzin artysty) wykonaniem dzieł Berlioza: Romea i Julii, Requiem oraz Te Deum, a także wykonaniem Mszy koronacyjnej G. Paisiello. W 2003 r. rozpoczął serie specjalne serie wykonań: "Symfonie ?? wieku" (2003/2004) oraz "Robert Schumann i muzycy mu współcześni" (2004/2005).

Dyadyura jest dyrygentem i producentem wielu projektów o charakterze muzyczno-teatralnym odbywających się na scenie Narodowej Filharmonii Ukrainy. Są wśród nich mono-opera W. Gubarenki - Tenderness, opera M. Glinki Rusłan i Ludmiła, opera Fidelio L. van Beethovena, spektakl muzyczno-dramatyczny Burza śnieżna Puszkina i Swiridowa, a także spektakl muzyczno-sceniczny Peer Gynt Ibsena i Griega.

Artysta występował gościnnie jako dyrygent z orkiestrami filharmonii w Polsce, Rosji, Włoszech, Korei Południowej i Japonii. W Operze Seulskiej dyrygował wykonaniami Toski Pucciniego, I Pagliacci Leoncavalla oraz Cavalleria rusticana Mascagniego. Zaangażował się także w tournée koncertowe z Symfoniczną Orkiestrą Narodowej Filharmonii Ukrainy, często goszcząc w Austrii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Japonii, Polsce i Turcji. Był uczestnikiem wielu międzynarodowych festiwali odbywających się na Ukrainie, m.in. Kijowskiego Festiwalu Muzycznego (Kijów), Muzycznych Premier Nowego Sezonu (Kijów), serii "Władymyr Krajnew zaprasza..." (Kijów), festiwalu Wirtuozi (Lwów) a także zagranicznych imprez muzycznych jak np. festiwalu muzyki w St. Maximin (Francja), festiwalu La Chaise-Dieu (Francja), festiwalu Hectora Berlioza w La Côte-Saint-André (Francja), festiwali w Bleckede (Niemcy) i Wrocławiu (Polska) oraz Dni Kultury Ukrainy w Szwajcarii.

W 1998 r. otrzymał zaszczytny tytuł "Zasłużonego dla Sztuki Ukrainy", w 2003 r. nagrodę państwową - Order "Za zasługi" III klasy. W 2005 r. rząd francuski uhonorował go Orderem Kawalerskim Sztuki i Literatury.
"Nikolai Dyadiura jest jednym z najznamienitszych przedstawicieli nowego pokolenia dyrygentów na Ukrainie" - tymi słowami scharakteryzował artystę jego nauczyciel, Roman Kofman.

Od września 2009 roku jest Dyrektorem Artystycznym Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Początek o godz. 19.

Bilety w cenie normalny - 30 zł, ulgowy - 25zł, wejściówka - 15zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny