Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stan wyjątkowy. Czy dziennikarze zostaną dopuszczeni do granicy z Białorusią?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Stan wyjątkowy. Czy dziennikarze zostaną dopuszczeni do granicy z Białorusią?
Stan wyjątkowy. Czy dziennikarze zostaną dopuszczeni do granicy z Białorusią? Wojciech Wojtkielewicz
Szef KPRM Michał Dworczyk ocenił, że obecność dziennikarzy na terenach objętych stanem wyjątkowym „mogłyby spowodować sytuację zagrożenia, czy prowadzić do jakichś incydentów”. Wcześniej z pytaniem ws. obecności dziennikarzy na granicy z Białorusią zwrócił się do premiera rzecznik praw obywatelskich. Z kolei politycy Lewicy złożyli do prezydenta pismo, aby zmienił rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w taki sposób, by media mogły relacjonować to, co dzieje się na polsko-białoruskiej granicy.

O to dlaczego dziennikarze nie zostali wyłączeni z zakazu przebywania w terenie objętym stanem wyjątkowym pytany był we wtorek w TVN24 szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

- Jeżeli mamy do czynienia z taką sytuacją jak dziś, czyli poza presją migracyjną na polską granicę zaczynają się manewry Zapad, jeżeli możemy mieć przesłanki co do tego, że może dojść do incydentów granicznych, to chyba lepiej dmuchać na zimne i podjąć działania nadmiarowe, po to, żeby nie doszło do tragedii, niż post factum martwić się: „ojej, dlaczego nie wprowadzono zakazu poruszania się osób, które nie są tam niezbędne” - mówił na antenie TVN24. - Jeżeli dziennikarze również podejmują takie działania, które mogłyby spowodować sytuację zagrożenia, czy prowadzić do jakichś incydentów, to warto podjąć taką decyzję – dodał.

Szef KRPM stwierdził, że uznano, iż „ryzyko związane z tym jest zbyt duże (...) Zdrowy rozsądek, to jest ważenie ryzyk i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji. I takie decyzje zostały podjęte”.

RPO pyta o ograniczanie dostępu do informacji

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek skierował w poniedziałek pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym pytał, z jakiego powodu prawodawca nie przewidział możliwości objęcia dziennikarzy „mechanizmem przepustkowym”, umożliwiającym - np. na podstawie decyzji właściwego komendanta placówki SG – udzielenie choćby ograniczonej i kontrolowanej przez odpowiednie służby państwowe możliwości wstępu na obszar objęty stanem wyjątkowym.

Wskazał przy tym, że na Litwie, gdzie wprowadzono stan nadzwyczajny, funkcjonuje system przepustek dla dziennikarzy, którzy chcą dostać się na teren objęty stanem nadzwyczajnym.

RPO chciał także wiedzieć, dlaczego nie rozważono środków łagodniejszych niż „generalny i abstrakcyjny, bezwzględny zakaz udostępniania informacji”.

Wiącek dodał, że „ścisły związek prawa dostępu do informacji publicznej z wolnością słowa i wolnością mediów” powoduje, iż połączenie zakazu przebywania dziennikarzy na terenach objętych stanem wyjątkowym z całkowitym wyłączeniem prawa dostępu do informacji publicznej może – również w warunkach stanu wyjątkowego – budzić wątpliwości z punktu widzenia zasady proporcjonalności.

Lewica chce by prezydent zmienił rozporządzenie

Po tym jak nie udało się odwołać w Sejmie stanu wyjątkowego, posłowie Lewicy zapowiedzieli w mediach społecznościowych, że składają pismo do prezydenta, aby zmodyfikował on rozporządzenie o stanie wyjątkowym. Politycy chcą, by dokument zmienić w taki sposób, aby sytuację na terenach objętych stanem wyjątkowym mogli relacjonować dziennikarze.

Co jest w podpisanym rozporządzeniu?

Prezydent Andrzej Duda podpisał 2 września rządowy wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego dla części dwóch województw – lubelskiego oraz podlaskiego. Decyzja ta podyktowana jest sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

W treści rozporządzenia, udostępnionej na stronie Kancelarii Prezydenta czytamy, że decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.

Mając na względzie możliwość skutecznego reagowania na zaistniałą sytuację, w rozporządzeniu, zgodnie z zakresem upoważnienia ustawowego oraz wnioskiem Rady Ministrów, wprowadzono następujące rodzaje ograniczeń:

  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);
  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
  • obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
  • zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;
  • zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;
  • ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;
  • ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stan wyjątkowy. Czy dziennikarze zostaną dopuszczeni do granicy z Białorusią? - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny