Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stan wojenny w komiksie w Muzeum Wojska

Anna Kopeć
Komiks towarzyszył Solidarności niemal od samego początku, w czasie stanu wojennego był wyjątkowym nośnikiem informacji – mówi Marcin Koziński, organizator wystawy w Muzeum Wojska.
Komiks towarzyszył Solidarności niemal od samego początku, w czasie stanu wojennego był wyjątkowym nośnikiem informacji – mówi Marcin Koziński, organizator wystawy w Muzeum Wojska. Anatol Chomicz
Oryginalny, przystępny szczególnie młodemu pokoleniu, obraz wydarzeń z początków lat 80. to pomysł białostockich muzealników na przedstawienie najnowszej historii. W rytmach muzyki alternatywnej prezentowane są fragmenty komiksów nadesłanych na konkurs.

- Prace przedstawiają bardzo różne historie, zarówno te trudne, np. wydarzenia z kopalni Wujek, ale też takie codzienne, którym nie brakuje elementu humorystycznego - mówi Marcin Koziński z białostockiego Muzeum Wojska, organizator nowej wystawy. - To pewien komentarz do wydarzeń z lat 80., chcemy zaprezentować atmosferę tego, co działo się w polskich domach i na ulicach w tamten pamiętny grudniowy dzień.

Na wystawie "Stan wojenny. 30 lat po…" prezentowane są fragmenty komiksów, które nadesłano na konkurs organizowany przez muzeum. Autorzy prac pochodzą z całej Polski - Białegostoku, Warszawy, Krakowa, Katowic.

Dodatkowo prezentowane są wybrane kadry z wydawnictw komiksowych, opisujących rzeczywistość stanu wojennego, a opublikowanych przez wydawnictwa Zin-Zin Press oraz Egmont Polska. Wśród nich prace Jacka Fedorowicza, Grzegorza Janusza i Tomasza Niewiadomskiego

Sala zaaranżowana jest na typowe mieszkanie z tamtego okresu. Łóżko zaścielone wzorzystą narzutą, charakterystyczny fotel, a przed nim tranzystorowe radio i telewizor z podobizną generała Wojciecha Jaruzelskiego.

- Chcieliśmy oddać klimat tamtych czasów, dlatego zadbaliśmy także o efekty dźwiękowe - mówi Marcin Koziński. - Wystawie będą towarzyszyła muzyka Dezertera, Lecha Janerki czy Jacka Kaczmarskiego. Fragmenty tekstów ich piosenek są także pewnym komentarzem do prac.

Na wystawie nie brakuje także graffiti wykonanych z oryginalnych szablonów powstałych w stanie wojennym. Wszystkie prace konkursowe będzie można także obejrzeć w specjalnym wydawnictwie.

Otwarcie wystawy 13 grudnia o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny. Czynna będzie do końca stycznia.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny