MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stadion Miejski każe płacić za skyboxy, które w dobie koronawirusa nie są używane. Wyśle nową propozycję

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Każda z lóż ma specjalnie wydzieloną strefę trybun z wygodnymi i szerokimi fotelami, która zapewnia idealną widoczność na płytę boiska i gwarantuje niezapomniane emocje - czytamy na stronie Stadionu Miejskiego. - Loże zapewniają komfort oraz pełną prywatność uczestników wydarzeń sportowych i kulturalnorozrywkowych z doskonałym widokiem na cały obiekt.
Każda z lóż ma specjalnie wydzieloną strefę trybun z wygodnymi i szerokimi fotelami, która zapewnia idealną widoczność na płytę boiska i gwarantuje niezapomniane emocje - czytamy na stronie Stadionu Miejskiego. - Loże zapewniają komfort oraz pełną prywatność uczestników wydarzeń sportowych i kulturalnorozrywkowych z doskonałym widokiem na cały obiekt. Stadion Miejski
Odroczenie płatności oraz wydłużenie umowy z jednym miesiącem gratis. Taką propozycję dała najemcom ekskluzywnych pomieszczeń spółka Stadion Miejski. Przedstawiciele firm, z którymi rozmawialiśmy uważają, że to stanowczo za mało. Skoro w dobie koronawirusa skyboxy nie są wykorzystywane, to firmy nie powinny ponosić opłat. Inna opcja to przedłużenie wynajmu do końca sezonu jesiennego. Prezes spółki stadionowej deklaruje, że niedługo wyśle firmom nową propozycję.

Skyboxy to pomieszczenia na terenie stadionu miejskiego, które można wynająć i oglądać stamtąd mecze piłkarskie. Ale nie tylko. Można w nich organizować spotkania biznesowe czy chociażby prowadzić biuro.

Zobacz, jak wygląda widok z białostockich skyboxów

- Skybox’ów (licząc z tymi, które wynajmowane są wyłącznie na eventy) jest 16. Mamy 10 stałych najemców, którzy wynajmują 14 lóż. A są to: Jagiellonia Białystok, Grupa Chorten, Izba Przemysłowo-Handlowa, Podlaski Klub Biznesu, Kotniz, Aqua-Soft, Grupa Eltron, hurtownia Eurocash, Kancelaria Radcy Prawnego Karola Pileckiego, Krex. Z punktu widzenia budżetu spółki wpływy z tytułu wynajmu lóż są istotne i bardzo nam zależy na utrzymaniu dobrych relacji z naszymi partnerami biznesowymi - mówi prezes spółki Stadion Miejskie Adam Popławski.

Czytaj też: Jagiellonia chce zerwać umowę ze spółką stadionową i dokończyć rozgrywki ekstraklasy na stadionie przy ul. Elewatorskiej 30.04.2020

Pomieszczenia wynajmowane są na rok. Opłata podzielona jest na cztery raty. Uiszcza się ją raz na trzy miesiące z góry. Za kwiecień, maj i czerwiec trzeba było zapłacić do 16 kwietnia.

- Jeszcze nie płaciłem. Mam nadzieję, że tym firmom, które to zrobiły spółka zwróci pieniądze, które zapłaciły za okres, w którym - ze względu na rządowe ograniczenia - na stadionie nie mogły odbywać się rozgrywki. Dotyczy to również części opłaty uiszczanej za styczeń, luty i marzec, skoro rządowe ograniczenia weszły w połowie marca. Za ten okres oczywiście zapłaciłem w połowie stycznia. Jednak od połowy marca nie mogłem korzystać z skybox'a. Myślę, że do końca czerwca też nie będę mógł, bo mecze wznowionej ekstraklasy mają się odbywać bez publiczności - mówi Karol Pilecki, który jest też radnym wojewódzkim PO.

Dodaje, że skybox formalnie jest wynajmowany jako pomieszczenie biurowe i teoretycznie mógłby prowadzić tu przez 24 godziny na dobę biuro. - Jednak główną zaletą tych pomieszczeń jest to, że korzysta się z nich podczas meczów Jagiellonii - podkreśla.

Spółka stadionowa przedstawiła firmom dwie propozycje:

  1. odroczenie terminów płatności czynszu najmu w czasie trwania pandemii. Nie dłużej jednak niż do 60 dni od dnia, gdy płatność jest wymagana. O ile w okresie, za który czynsz jest należny, wystąpił spadek przychodów najemcy o co najmniej 15 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Chodzi o spadek przychodów firmy na rynku.
  2. przedłużenie okresów najmu (a kończyły się one 30 czerwca) na 31 lipca. Oznacza to, że firmy dostają jeden miesiąc gratis - bez opłat.

Czytaj też: Koronawirus. Te mecze Ekstraklasy, 1. ligi, 2. ligi i Pucharu Polski wrócą PIERWSZE

- Odroczenie płatności oczywiście nikogo nie urządza. Jeśli spółka nie chce zwracać (czy też umarzać niezapłaconych jeszcze płatności), to myślę że salomonowym wyjściem mogłoby być wydłużenie umów nie do końca lipca, ale na całą rundę jesienną. Liczę, że do końca rundy jesiennej będą takie miesiące, że mecze ekstraklasy będą się odbywały z udziałem publiczności - podkreśla Karol Pilecki.

Według niego spółka miejska skompromitowałaby się, gdyby latem ogłosiła przetarg na wynajem skyboxów na kolejny rok. - Nikt bowiem nie zaryzykuje wynajmu nie wiedząc, od kiedy będą się odbywały mecze z publicznością. A nie są to małe pieniądze. Rocznie płacę ok. 70 tys. zł.

Dodaje, że jako prawnik gotów jest reprezentować nie tylko siebie, ale też i innych najemców. - Dlatego w imieniu swoim i pozostałych firm wystąpię do spółki o to, by nie pobierała pieniędzy za czas pandemii albo wydłużyła umowy do końca rundy jesiennej - podkreśla Karol Pilecki.

Dodaje też, że zupełnie niezrozumiała jest dla niego zasada, na podstawie której Stadion Miejski proponuje odroczenie terminów płatności. - Nie mam pojęcia dlatego spółka miejska ma się interesować przychodami mojej firmy? Jaki to ma związek z wynajmowaniem skybox'a? - zastanawia się prawnik.

Na problem ten zwraca też uwagę dyrektor regionalna hurtowni spożywczej Erocash Dystrybucja Anna Władzielczuk. - Branża spożywcza nie ma obecnie najgorzej, ale uzależnianie od tego odroczenia terminu płatności za skybox wywołuje nasze zdziwienie - mówi.

Jej firma, obawiając się naliczenia przez spółkę miejską odsetek, zapłaciła już za kwiecień, maj i czerwiec. - Niemniej uważamy, że te pieniądze powinny być zwrócone. Jeśli nie w całości to chociaż w części. Korzystamy ze skybox'a wyłącznie podczas meczów i sporadycznie między meczami - jako miejsce spotkań z klientami. Co oczywiście w czasie trwania pandemii jest niemożliwe. Nie prowadzimy tam biura. Wynajmujemy od spółki stadionowej pomieszczenie już od szeregu lat. Mam nadzieję, że spółka będzie o tym pamiętała - mówi Anna Władzielczuk.

Czytaj też: Stadion Miejski w Białymstoku musi zarabiać

Natomiast dyrektor marketingu i rzecznik Grupy Chorten Monika Kosz-Koszewska informuje, że 29 kwietnia jej firma skierowała do Stadionu Miejskiego pismo, w którym podkreślała, że zaproponowane rozwiązania nie są z punktu widzenia Chortenu satysfakcjonujące.

- A obecna sytuacja – z przyczyn przez nas niezawinionych (dla nas jako najemców skyboxa, a więc obiektu służącego nie działalności stricte biznesowej, a spotkaniom o charakterze sportowo-towarzyskim) jest mocno krzywdząca - mówi.

Dodaje, że umowa najmu trwająca do końca czerwca dotyczy obiektu, który jest udostępniany w celu spotkań podczas rozgrywek sportowych z udziałem publiczności.

- Tymczasem obecnie od wielu tygodni usługa ta nie jest realizowana, w związku obostrzeniami dotyczącymi ograniczenia bezpośrednich spotkań i izolacją społeczną oraz ograniczeniem działalności sportowej klubu Jagiellonia. Nie mamy innych potrzeb związanych z tą nieruchomością, jak oglądanie rozgrywek sportowych - wyjaśnia Monika Kosz-Koszewska.

Według niej, skoro najemca nie ma możliwości korzystania z przedmiotu najmu w trakcie rozgrywek piłkarskich, to jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem jest przedłużenie umowy najmu do momentu, w którym wznowione i dokończone zostaną rozgrywki z udziałem publiczności z zawieszonej rundy.

- W czasie, kiedy takowe się nie odbywają – naliczanie czynszu w pełnej kwocie uważamy za bezpodstawne i propozycja odroczenia jego płatności nie rozwiązuje sytuacji. Do chwili obecnej nie otrzymaliśmy odpowiedzi na to pismo, nie uiściliśmy także ostatniej opłaty, w oczekiwaniu na stanowisko spółki i licząc na jakieś sensowne rozwiązanie - zaznacza Kosz-Koszewska.

Czytaj też: Nowy stadion ma moc. Otwarcie na piątkę

Prezes spółki Stadion Miejski Adam Popławski podkreśla, że dwie propozycje, o których mowa wysłane były do firm wynajmujących skybox’y na samym początku ogłoszenia pandemii, kiedy nie wiadomo było jeszcze jak będą wyglądały rozgrywki i przez jaki okres będą obowiązywały rządowe ograniczenia.

- Większość firm skorzystała z przedstawionych możliwości. Obecnie sytuacja się zmieniła. Wiadomo już chociażby, że mecze mają się odbywać bez udziału publiczności. Również tej, która ogląda mecze w skybox’ach. W najbliższym czasie wyślemy więc do najemców lóż nowe propozycje - mówi.

Czy wśród tych nowych propozycji będzie całkowita rezygnacja z jakichkolwiek opłat w czasie, gdy firmy - z oczywistych względów - nie korzystają ze skybox’ów?

- Konkrety będę mógł przekazać dopiero wtedy, gdy wyślę propozycje do naszych partnerów. Trudno by dowiadywały się o tym z prasy - twierdzi Adam Popławski. - Poprosiliśmy firmy wynajmujące skybox’y o wyrozumiałość i cierpliwość ponieważ ustalenie satysfakcjonujących rozwiązań wymaga odpowiednich konsultacji z najemcami lóż, a tym samy czasu. Niektóre firmy wykorzystują loże na co dzień jako zewnętrzne biuro czy miejsce niewielkich spotkań biznesowych. Umowy dotyczą lóż skybox dostępnych 24h na dobę oraz świadczeń dodatkowych np. banery na ogrodzeniu.

Czytaj też: Piłkarskie stadiony na Podlasiu. Od Białegostoku do Krypna (fotogaleria)

Pytamy też o zapis w jednej z poprzednich propozycji, że z odroczenia mogą skorzystać tylko firmy, których przychody spadły o minimum 15 proc.

- Jeśli jakaś firma nie straciła finansowo na pandemii, a jeszcze może i zarobiła, to trudno abyśmy taką firmę wspierali skoro sami jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji - podkreśla prezes. – My też nie mieliśmy żadnego wpływy na to co się wydarzyło. Skutki pandemii dotyczą również naszej spółki. Nowe propozycje będą dotyczyły wszystkich aktualnych najemców lóż skybox.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny