Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SSSE. Współpraca ze szkołami pod kątem rynku pracy

Redakcja
SSSE. Współpraca ze szkołami pod kątem rynku pracy
SSSE. Współpraca ze szkołami pod kątem rynku pracy
Polski paradoks: bezrobocie ponad 11 proc., a pracodawcy skarżą się na brak rąk do pracy.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna  po feriach rozpocznie w gimnazjach i szkołach średnich kampanię propagującą świadomy wyboru kierunków kształcenia

1 stycznia 2015 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych, która obliguje spółki zarządzające strefami do prowadzenia współpracy ze szkołami i uczelniami. Stosowne porozumienie pomiędzy ministerstwami gospodarki, edukacji, skarbu i pracy podpisano w piątek w Warszawie.

- Chodzi o podejmowanie takich działań, które będą sprzyjały wzrostowi konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki, a w dużej mierze zależą one od kwalifikacji kadr, ich wiedzy i doświadczenia

– wyjaśnia Robert Żyliński, prezes Suwalskiej SSE S.A.

Jak dodaje, planuje on przeprowadzenie cyklu spotkań z młodzieżą i pokazanie im, że szkolnictwo zawodowe jest przyszłością. – Dla uczniów jest to szansa na zdobycie ciekawego wykształcenia, popartego wartościowymi praktykami i możliwość na zdobycie dobrze płatnej pracy. Dla firm to okazja do pozyskania i wykształcenia pracownika pod swoje potrzeby, a to przełoży się na jej rozwój – dodaje Żyliński.

Suwalska strefa od lat współpracuje ze szkołami z regionu, ale też wypłaca stypendia dla najzdolniejszych uczniów, prowadzi różnego rodzaju zajęcia i seminaria w szkołach, czy uczestniczy w targach pracy organizowanych lokalnie. Inicjuje także spotkania przedsiębiorców z przedstawicielami szkół średnich. Według Ministerstwa Gospodarki takie działania należy podejmować systemowo. Dlatego zobowiązano zarządy stref ekonomicznych w całym kraju do realizacji planu zakrojonego na szerszą skale.

Podczas spotkania, na którym podpisano porozumienie w tej sprawie, Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki mówił: - Chcemy, by uczniowie zdobywali praktyczne umiejętności na rzeczywistych stanowiskach pracy w firmach, co przyniesie korzyści dla obu stron.

Porozumienie zakłada przede wszystkim szeroko rozumiane promowanie kształcenia zawodowego. Wspiera także rozwój doradztwa edukacyjno-zawodowego oraz inspirowanie pracodawców do włączania się w rozwój kształcenia w zasadniczych szkołach zawodowych i technikach.

Na czas ferii zaplanowano spotkanie z dyrektorami gimnazjów i szkół zawodowych w regionie. Pierwsze spotkania z uczniami mają rozpocząć się już za dwa tygodnie.

ssse

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna
to 375,6 ha w siedmiu podstrefach w trzech województwach: Suwałki,  Grajewo, Białystok i Łomża w Podlaskiem, Ełk i Gołdap na Warmii i Mazurach oraz Małkinia Górna w województwie mazowieckim. Działalność w strefie prowadzi 81 firm, które zatrudniają prawie 6,5 tys. osób.  Ich inwestycje pochłonęły 2 mld zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny