Sprzęt do badania osocza ozdrowieńców trafił do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Pomoże walczyć z COVID-19

luk
Aparatura już działa i pomaga analizować pobranie osocze
Aparatura już działa i pomaga analizować pobranie osocze RCKiK Białystok
Warty ponad 330 tys. zł sprzęt do badania przeciwciał koronawirusa w osoczu ozdrowieńców mogło kupić dzięki Fundacji Pocztowy Dar Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. To analizator immunologiczny - bardzo potrzebna aparatura, która pozwala na skuteczniejsza walkę z koronawirusem. W piątek 22 maja odbyła się uroczystość przekazania sprzętu. - Bardzo serdecznie dziękuję za ten dar, przede wszystkim w imieniu wszystkich pacjentów, którym osocze służy i ratuje życie - mówił prof. Piotr Radziwon, dyrektor RCKiK.

- Z chwilą gdy pojawiła się pandemia koronawirusa i informacja, że nie ma skutecznego leku, u nas zakiełkowała idea, że może wykorzystać osocze od osób, które przechorowały COVID-19 - mówi prof. Piotr Marek Radziwon, dyrektor RCKiK w Białymstoku. - Te osocze zawiera przeciwciała, które mają za zadanie zwalczać wirusa u tych chorych, którzy sami tego nie potrafią lub ich organizm nie nadąża z produkcją własnych przeciwciał.
RCKiK w Białymstoku koordynuje pobieranie osocza na terenie całego kraju.

- Pobraliśmy już 300 donacji, ok. 100 już zostało przetoczonych - mówi prof. Piotr Radziwon. - Czasem zdarzają się dość spektakularne, szybkie powroty do zdrowia. Np. dziś otrzymaliśmy informację, że 8-letnie dziecko w Poznaniu wyzdrowiało w 3 dzień po podaniu osocza.

Jak mówi dyrektor Radziwon, problemem jest to, że nie wszyscy, którzy przechorowali koronawirusa, wytwarzają dostateczną ilość przeciwciał neutralizujących wirusa.
- Dlatego ważne jest to, by zmierzyć ile jest przeciwciał w pobieranym osoczu, aby przetaczać tylko to, które ma szansę zwalczyć wirusa - mówi pro. Piotr Radziwon. - Nasze centrum nie miało takiego urządzenia, które by to określało. Dzięki hojności Fundacji i Poczty Polskiej, takie urządzenie udało kupić, łącznie z odczynnikami. Wartość tej inwestycji to ponad 330 tys. zł. Dzięki temu określamy miano przeciwciał, i wiemy już, że tylko około połowa z tego pobranego ma ich tyle, że można je przetaczać. Przeznaczamy do przetoczenia tylko najlepsze osocze.
Osocze ozdrowieńców czeka na pacjentów z COVID-19. RCKiK w Białymstoku pobrało już materiał od 49 osób

- Cieszę się, że Poczta Polska dołoży jeszcze jedną cegłę do tego muru, który chroni obywateli kraju i przyczyni do postępu w tej ludzkiej batalii z koronawirusem - mówił Grzegorz Kurdziel wiceprezes ds. sprzedaży PP. - Jestem przekonany, że analizator przyczyni się w jeszcze większym stopniu do tego, abyśmy mogli do tej normalności wrócić.

- Nasza fundacja powstała z potrzeby serca - mówiła Bogusława Kłoda – Dębska, prezes Fundacji Pocztowy Dar. - Fundacja i jej budżet oparty o prywatne wpłaty pracowników, naszych szefów oraz spółek należących do Poczty Polskiej . Dzięki temu z tych pieniędzy udało wygospodarować sumę na tę niezwykła maszynę.

RCKiK czeka na ozdrowieńców. Ich osocze może pomóc w walce z koronawirusem

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie