MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprzęt do badania osocza ozdrowieńców trafił do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Pomoże walczyć z COVID-19

luk
Aparatura już działa i pomaga analizować pobranie osocze
Aparatura już działa i pomaga analizować pobranie osocze RCKiK Białystok
Warty ponad 330 tys. zł sprzęt do badania przeciwciał koronawirusa w osoczu ozdrowieńców mogło kupić dzięki Fundacji Pocztowy Dar Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. To analizator immunologiczny - bardzo potrzebna aparatura, która pozwala na skuteczniejsza walkę z koronawirusem. W piątek 22 maja odbyła się uroczystość przekazania sprzętu. - Bardzo serdecznie dziękuję za ten dar, przede wszystkim w imieniu wszystkich pacjentów, którym osocze służy i ratuje życie - mówił prof. Piotr Radziwon, dyrektor RCKiK.

- Z chwilą gdy pojawiła się pandemia koronawirusa i informacja, że nie ma skutecznego leku, u nas zakiełkowała idea, że może wykorzystać osocze od osób, które przechorowały COVID-19 - mówi prof. Piotr Marek Radziwon, dyrektor RCKiK w Białymstoku. - Te osocze zawiera przeciwciała, które mają za zadanie zwalczać wirusa u tych chorych, którzy sami tego nie potrafią lub ich organizm nie nadąża z produkcją własnych przeciwciał.
RCKiK w Białymstoku koordynuje pobieranie osocza na terenie całego kraju.

- Pobraliśmy już 300 donacji, ok. 100 już zostało przetoczonych - mówi prof. Piotr Radziwon. - Czasem zdarzają się dość spektakularne, szybkie powroty do zdrowia. Np. dziś otrzymaliśmy informację, że 8-letnie dziecko w Poznaniu wyzdrowiało w 3 dzień po podaniu osocza.

Jak mówi dyrektor Radziwon, problemem jest to, że nie wszyscy, którzy przechorowali koronawirusa, wytwarzają dostateczną ilość przeciwciał neutralizujących wirusa.
- Dlatego ważne jest to, by zmierzyć ile jest przeciwciał w pobieranym osoczu, aby przetaczać tylko to, które ma szansę zwalczyć wirusa - mówi pro. Piotr Radziwon. - Nasze centrum nie miało takiego urządzenia, które by to określało. Dzięki hojności Fundacji i Poczty Polskiej, takie urządzenie udało kupić, łącznie z odczynnikami. Wartość tej inwestycji to ponad 330 tys. zł. Dzięki temu określamy miano przeciwciał, i wiemy już, że tylko około połowa z tego pobranego ma ich tyle, że można je przetaczać. Przeznaczamy do przetoczenia tylko najlepsze osocze.
Osocze ozdrowieńców czeka na pacjentów z COVID-19. RCKiK w Białymstoku pobrało już materiał od 49 osób

- Cieszę się, że Poczta Polska dołoży jeszcze jedną cegłę do tego muru, który chroni obywateli kraju i przyczyni do postępu w tej ludzkiej batalii z koronawirusem - mówił Grzegorz Kurdziel wiceprezes ds. sprzedaży PP. - Jestem przekonany, że analizator przyczyni się w jeszcze większym stopniu do tego, abyśmy mogli do tej normalności wrócić.

- Nasza fundacja powstała z potrzeby serca - mówiła Bogusława Kłoda – Dębska, prezes Fundacji Pocztowy Dar. - Fundacja i jej budżet oparty o prywatne wpłaty pracowników, naszych szefów oraz spółek należących do Poczty Polskiej . Dzięki temu z tych pieniędzy udało wygospodarować sumę na tę niezwykła maszynę.

RCKiK czeka na ozdrowieńców. Ich osocze może pomóc w walce z koronawirusem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny