Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa strefy ochronnej na ulicy Kluka. Miasto uspokaja mieszkańców osiedla Bagnówka. Nie będzie trzeba zrywać elewacji

OPRAC.: red
Mieszkańcy ul. Kluka nie zgadzają się na zapisu planu miejscowego uchwalonego przez radnych na ostatniej sesji
Mieszkańcy ul. Kluka nie zgadzają się na zapisu planu miejscowego uchwalonego przez radnych na ostatniej sesji Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Uchwalony plan nie nakazuje natychmiastowej zmiany elewacji budynków. Nie zmusza do ich likwidacji - zapewniają urzędnicy mieszkańców osiedla Bagnówka. Niektórzy z nich byli oburzeni uchwaloną przez radnych strefą ochronna ulicy Kluka. Nowe przepsi mają zachować jak najwięcej dziedzictwa historycznego tej części dawnej wsi.

- Władze miasta bez żadnych konsultacji z nami zrobiły z naszej ulicy skansen - mówiła mieszkanka jednego z domów przy ul. Kluka.

Zarówno ją, jak i jej sąsiadów rozsierdziła zmiana planu miejscowego strefą ochroną objętych zostało ponad 30 domów położonych przy ulicy Kluka. I choc żaden z nich nigdy nie został wpisany do rejestru zabytków, to teraz będą podlegać ochronie: nie będą mogły być istotnie przebudowane. Ale rygorów jest znacznie więcej zarówno do już istniejących, jak i dopiero planowanych domów.

Jednak najwięcej kontrowersji wzbudził inny zapis: ustała się przywrócenie pierwotnego (oryginalnego) wykończenia elewacji w budynkach istniejących wykończonych obecnie tynkiem lub materiałem z tworzyw sztucznych.

- I co, teraz mamy zrywać elewacje? Przecież prawo nie powinno działać wstecz - nie kryje oburzenia jedna z mieszkanek.

Teraz miasto uspokaja i przypomina o podstawowej zasadzie prawa cywilnego: „prawo nie działa wstecz”.

- W związku z tym, uchwalony plan nie nakazuje natychmiastowej zmiany elewacji budynków. Nie zmusza do ich likwidacji. Obecne elewacje będą istnieć, dopóki będą w stanie estetycznym i technicznym właściwym dla funkcji, którą pełnią. Dopiero w przypadku podjęcia kolejnego remontu budynku, w przyszłości nastąpi konieczność „przywrócenia pierwotnego (oryginalnego) wykończenia elewacji…” - tłumaczy Agnieszka Błachowska z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Zapisy planu mają obejmować ochroną relikty dawnej wsi wzdłuż ulicy Kluka, na odcinku między ulicami Ignacego Mościckiego i Konstantego Kosińskiego.

- Ulica zachowała tu przebieg śladem wiejskiej drogi, ma też charakterystyczny zakręt, a wzdłuż niej stoją stare domy przypominające o historii tego miejsca - podkreśla urzędniczka. - Nowa zabudowa w tym miejscu ma nawiązywać do historycznej: linią zabudowy, gabarytami, zastosowanymi materiałami. Dopuszcza się także rozbudowę i przebudowę budynków istniejących we wskazany w planie sposób, w tym z uwzględnieniem parterowych ganków i werand.

Jednocześnie dopuszcza się remont, odtworzenie i wykończenie elewacji istniejących budynków drewnianych – z zewnątrz szalówką drewnianą płaską, o tradycyjnym przekroju i układzie, zachowując materiał, kolor, kierunek pierwotnego ułożenia desek oraz detal architektoniczny. Możliwy jest też remont, odtworzenie i wykończenie elewacji istniejących budynków murowanych – z zewnątrz cegłą, o tradycyjnym przekroju i układzie, zachowując materiał, kolor, kierunek pierwotnego ułożenia cegieł oraz detal architektoniczny.

Jak tłumaczy Agnieszka Błachowska pomysł i zapis wynikają z potrzeby „Ochrony lokalnego Dziedzictwa Kulturowego Małych Ojczyzn”,

Tzn. dokładnie z takich samych przesłanek, dla jakich „Obrońcy Walczą o Bojary”. Relikty dawnych wsi w różnej postaci odnajdziemy na mapie dzisiejszego Białegostoku. Nie są to tylko Bojary, to także wiele innych, jak np. Skorupy, Bacieczki, Dojlidy, Dojlidy Górne czy też właśnie Bagnówka - wymienia Agnieszka Błachowska.

Uchwała radnych tak jak każdy akt prawa miejscowego podlega nadzorowi wojewody. Ma na to 30 dni od uchwalenia przez radnych nowych przepisów.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny