Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spowiedź święta. Jak się spowiadać? Jaka jest formuła spowiedzi? [TEKST]

ak
Spowiedź święta: jak się spowiadać? Przypominamy, jak wygląda formuła spowiedzi.
Spowiedź święta: jak się spowiadać? Przypominamy, jak wygląda formuła spowiedzi. Karolina Misztal
Spowiedź święta – tekst to schemat rozmowy penitenta i kapłana. Zobacz jak się spowiadać, tj. jaka jest formuła spowiedzi obowiązująca w Kościele katolickim. Uczy się jej dzieci przed Pierwszą Komunią Świętą, ale jeśli od tego czasu i od twojej ostatniej spowiedzi minęło już trochę czasu, być może wyleciała ci z głowy regułka spowiedzi i nie pamiętasz, jak przebiega wyznanie grzechów. Przypominamy zatem jak się spowiadać!

Spowiedź święta: formuła spowiedzi. Zobacz, jak się spowiadać

  1. Upewnij się, że w konfesjonale jest kapłan oraz, że nie spowiada kogoś (np. z drugiej strony konfesjonału). Jeśli ksiądz czeka na penitenta, podejdź do konfesjonału, uklęknij i przeżegnaj się, mówiąc W imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego. Amen.

  2. Następnie przywitaj się z kapłanem, mówiąc: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Moja ostatnia spowiedź była... (tutaj podaj datę bądź przybliżony czas od ostatniej spowiedzi).

  3. Teraz czas na krótką autoprezentację, by kapłan wiedział z kim ma do czynienia. Ile masz lat, jaka jest twoja sytuacja życiowa, np. Mam 25 lat i jestem narzeczonym/ą. Pracuję zawodowo i mieszkam z rodzicami.

  4. Po tym powiedz, co zmieniło się po ostatniej spowiedzi (rozlicz się z pracy nad wyznawanymi wtedy grzechami) oraz wyznaj grzechy, z którymi przychodzisz: Po ostatniej spowiedzi postanowiłem pracować nad…. Z pokorą i żalem wyznaję moje grzechy….

  5. Po wyznaniu wszystkich grzechów powiedz: Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie grzechy żałuję i obiecuję poprawę. Proszę o rozgrzeszenie i pokutę.

    COMPONENT {"params":{"source":"pt","show_thumbnails":true,"prev_id":"13685652"},"component":"gallery"}

  6. Teraz kapłan wejdzie z tobą w dialog, pouczy cię co do twoich grzechów, nałoży pokutę oraz wypowie formułę rozgrzeszenia. Kiedy na jej koniec kreśli znak krzyża, dopowiedz Amen.

  7. Jeśli po rozgrzeszeniu kapłan powie: Wysławiajmy Pana, bo jest dobry, odpowiedz: Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki.

  8. Kapłan powie na koniec: Pan odpuścił tobie grzechy, idź w pokoju. Odpowiedz: Amen. Odchodząc od konfesjonału możesz też powiedzieć Bóg zapłać. Niektórzy po spowiedzi całują też stułę, ale nie jest to konieczne.

To cała formuła spowiedzi. Spowiedź święta bywa stresująca, więc jeśli w jej trakcie zapomnisz, jak się spowiadać, nie bój się mówić swoimi słowami lub poprosić spowiednika o pomoc.

Jak przygotować się do spowiedzi?

BiałystokParafia pod wezwaniem św.Wojciecha - 500 złParafia pod wezwaniem Chrystusa Króla - 1000 złZestawienie zawiera średni koszt usług w danej parafii na podstawie danych portalu colaska.pl, gdzie dane oparte są o informacje podawane przez użytkowników.CZYTAJ TEŻ: Za jakie grzechy nie dostaniesz rozgrzeszenia? Zobacz listę;/Ile kosztuje "co łaska" w Podlaskiem? Nawet 1600zł! Sprawdź kościelny cennik;;

Ile kosztuje pogrzeb w Podlaskiem? Cennik usług kościelnych ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny