Sport to zdrowie! Szkoła w Ostrożanach dołącza do Programu Szkolny Klub Sportowy

Partnerem cyklu jest ORLEN
W 2023 roku Zespół Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach dołączył do Programu Szkolny Klub Sportowy. Oprócz klasycznych zajęć, dzieci mogą również spróbować sił w boksie - sporcie, który zazwyczaj jest drogi i nie jest łatwo dostępny.

Podlaska siła sportowa

Ostrożany to wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Drohiczyn. W 2021 roku jej stan ludności wynosił 291 mieszkańców, natomiast w całej gminie mieszkało niewiele ponad 6 tysięcy osób. Od 2023 roku Zespół Szkól Rolniczych im. Wincentego Witosa dołączył do Programu Szkolny Klub Sportowy.

- Bardzo się cieszę, że od tego roku możemy skorzystać z ministerialnego programu SKS. Ten program w dużym stopniu poszerza naszą gamę zajęć pozalekcyjnych. Jako nauczyciel wychowania fizycznego, doskonale zdaję sobie sprawę, jak szeroko pojęta kultura fizyczna przygotowuje młodzież do dorosłego życia. Zajęcia z wychowania fizycznego rozwijają nie tylko tężyznę i zdolności motoryczne, ale także przygotowują młodego człowieka do większej determinacji w realizacji celów życiowych. Dzięki treningom, osoba nabiera psychicznej i fizycznej odporności, która pomaga jej radzić sobie ze stresem. Dlatego te zajęcia odgrywają ważną rolę nie tylko w aspekcie sportowym, ale również wychowawczym - mówi dyrektor szkoły Przemysław Chraniuk.

Jednocześnie docenia działania Programu, który robi wszystko by dotrzeć do jak największej liczby szkół w Polsce.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości korzystania z tego programu w naszej szkole. Dodatkowo, ze względu na nasze wiejskie położenie i to, że większość naszej młodzieży pochodzi z terenów wiejskich, program ten staje się jeszcze bardziej atrakcyjny. Jest to forma wyrównywania szans, umożliwiająca szerszy dostęp do profesjonalnie prowadzonych zajęć sportowych przez wykwalifikowanych trenerów i instruktorów. Młodzież może spędzać swój czas w aktywny sposób – dodaje Chraniuk.

Sport remedium na współczesne problemy młodzieży

Z roku na rok zajęcia sportowe w szkole zyskują na znaczeniu. Dziś sport musi rywalizować o atencję dzieci z telefonami czy grami wideo - trudnymi przeciwnikami, którzy nie mają tak dobrego wpływu na młodzież jak aktywność fizyczna.

- Takie zajęcia sportowe są niezwykle ważne w dzisiejszych czasach. Obserwujemy, że młodzież coraz częściej sięga po telefony i spędza długie godziny przed komputerem lub telewizorem. W związku z tym, uważam, że powinniśmy zachęcać młodzież do uprawiania sportu, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla ich rozwoju i zdrowia – twierdzi wicedyrektor szkoły Małgorzata Radziszewska.

Lekkoatletyka i boks – SKS daje możliwości

W Ostrożanach SKS nie ogranicza się do ,,typowych” zajęć. Oprócz sportów z piłką, zostały wprowadzone dwie odrębne sekcje – lekkoatletyczna i bokserska.

- Boks jest dla mnie bardzo bliską dyscypliną ze względu na moje wieloletnie treningi w tej dziedzinie. Jest to specyficzny sport, który kształtuje determinację, charakter i osobowość. Uczestnictwo w tych zajęciach przynosi młodzieży wiele korzyści, zwłaszcza jeśli chodzi o poprawę sprawności fizycznej. Jest również doskonałą formą rozładowania stresu, który gromadzi się w ciągu dnia, w trakcie tygodnia nauki – podkreśla dyrektor Chraniuk.

Obie grupy, zarówno lekkoatletyczna jak i bokserska, liczą po 15 osób i odbywają się systematycznie dwa razy w tygodniu.

Sport to zdrowie! Szkoła w Ostrożanach dołącza do Programu Szkolny Klub Sportowy

- Chodzę na zajęcia boksu i bardzo mi się to podoba, ponieważ pomaga mi to w kształtowaniu koordynacji ruchowej. Dzięki temu nabieram pewności siebie i szanuję innych uczestników treningów. Nie tylko poprawiam swoją sprawność fizyczną, ale również kształtuję sylwetkę - powiedziała Dominika, jedna z uczennic szkoły.

Jestem wdzięczny, że mogę prowadzić te zajęcia dzięki wsparciu ORLEN. Dzieci mają przestrzeń do aktywnego spędzania, w ciekawy sposób, co jest moim zdaniem istotne – dodaje Paweł Kowalczyk, nauczyciel wychowania fizycznego, który prowadzi zajęcia lekkoatletyczne i bokserskie.

Kolejna edycja SKS, nowe szansa dla młodzieży

Od pierwszej edycji, która miała miejsce w 2017 roku Program SKS jest wspierany przez ORLEN - największego sponsora polskiego sportu – nie tylko tego profesjonalnego będącego wynikiem wieloletnich treningów naszych największych gwiazd, ale również młodzieżowego. W 2022 roku spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej ORLEN objęły programami sportowymi ponad 300 tys. dzieci i młodzieży w całej Polsce. Pomagając w realizacji programów dla dzieci i młodzieży, Grupa Kapitałowa ORLEN nie tylko dba o ich rozwój, ale również szuka kolejnych talentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sport to zdrowie! Szkoła w Ostrożanach dołącza do Programu Szkolny Klub Sportowy - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie