MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spółki PKS Białystok, PKS Łomża, PKS Zambrów, PKS Suwałki i PKS Siemiatycze mogą się połączyć

Marta Gawina [email protected]
Spółki PKS Białystok, PKS Łomża, PKS Zambrów, PKS Suwałki i PKS Siemiatycze mogą się połączyć
Spółki PKS Białystok, PKS Łomża, PKS Zambrów, PKS Suwałki i PKS Siemiatycze mogą się połączyć archiwum
Odpowiedni wniosek w sądzie właśnie został złożony. Władze województwa chcą połączyć pięć podlaskich spółek PKS w jedną.

Chodzi nam o jedną silną spółkę, która będzie w stanie konkurować z innymi firmami przewozowymi - mówi Paweł Staniurski, przedstawiciel urzędu marszałkowskiego.

Połączyć mają się Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Białymstoku, Łomży, Zambrowie, Suwałkach i Siemiatyczach. Procedura właśnie się rozpoczęła.

- Został złożony wniosek do sądu administracyjnego. Teraz czekamy na jego decyzję. Plan połączenia spółek został podpisany i zaakceptowany przez zarządy każdego z pięciu przedsiębiorstw - podkreśla Paweł Staniurski.

Dodaje, że planowane połączenie ma zostać dokonane w drodze inkorporacji, poprzez przeniesienie całego majątku spółek z Łomży, Siemiatycz, Zambrowa i Suwałk na spółkę białostocką jako tą przejmującą. Kiedy zacznie działać jedno przedsiębiorstwo? - To wszystko zależy od decyzji sądu - przypomina Paweł Staniurski.

Pewne jest, że dotychczasowym spółkom nie wiodło się najlepiej pod względem finansowym. Niektórym nawet groziła upadłość. Ubiegły rok tylko ta zambrowska zakończyła na plusie. - Pozostałe miały straty. Jednak ze względu na to, że są to spółki prawa handlowego, nie mogę ujawniać konkretnych kwot - mówi przedstawiciel urzędu marszałkowskiego.

Połączenie ma zapewnić lepszą przyszłość samorządowej spółce. Ma działać bardziej efektywnie.

Pojawiają się zapewnienia, że nie stracą na tym pracownicy PKS-ów. Zwolnienia nie są planowane. To dobra wiadomość dla prawie tysiąca osób, które pracują w spółkach przewozowych. Nie jest za to wykluczone, że będzie sprzedawany majątek, który nie jest już potrzebny.

Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej jeszcze kilka lat temu należały do skarbu państwa. W 2011 roku zostały nieodpłatnie przekazane pod skrzydła podlaskiego samorządu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny