Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółka TAG - Ambasador Biznesu 2011

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected]
To dobra opinia klientów i ciężka praca naszych ludzi są źródłami naszego sukcesu – mówią Małgorzata i Albert Cemer, właściciele hurtowni TAG, Ambasadora Biznesu – Podlasie 2011
To dobra opinia klientów i ciężka praca naszych ludzi są źródłami naszego sukcesu – mówią Małgorzata i Albert Cemer, właściciele hurtowni TAG, Ambasadora Biznesu – Podlasie 2011
Gdyby szukać słów – symboli najlepiej charakteryzujących białostocką hurtownię warzyw i owoców TAG, to nie byłyby to magazyny i skrzynki, tylko telefon i system informatyczny. Bo choć działają w tradycyjnej branży, Małgorzata i Albert Cemer pracują już według najlepszych europejskich wzorów.

Zapytani o genezę takiego, a nie innego modelu ich biznesu, bez wahania wskazują na Holandię – to tam najszybciej rozwinęła się formuła, zgodnie z którą hurtownia ogranicza własną powierzchnię magazynową do absolutnie niezbędnej, a bazuje na współpracy z producentami, którzy mają własne magazyny.

Rolą hurtownika jest nie tyle gromadzenie towaru w jednym miejscu i sprzedaż, co reklama i promocja jakości produktów swoich klientów, nawiązywanie łączności z ich odbiorcą i dostarczanie owoców i warzyw z miejsca produkcji do miejsca sprzedaży.

Dlatego w TAG obecnie, po ponad 10 latach istnienia firmy, najważniejszym narzędziem pracy jest telefon i skrzynka mailowa. Firma ma też własne zaplecze spedycyjne i korzysta z zewnętrznych firm przewozowych. A wiezie np. podlaskie pomidory zarówno do krajów UE, jak i na Ukrainę, do Rosji czy Kazachstanu.

Na początku był żuk

Z wszelkich badań, statystyk i analiz wynika, że podlaskie firmy po pierwsze są firmami rodzinnymi, po drugie – ich liderzy prowadzą je od etapu garażowego czy małego magazynu. Z TAG jest podobnie: jej podporą i natchnieniem jest rodzina Małgorzaty i Alberta Cemer, a zaczęło się od handlu z jednego żuka na rynku przy al. 1000-lecia Państwa Polskiego w Białymstoku.

– Na taką właśnie branżę zdecydowaliśmy się, bo tata pracował w Prywatnym Gospodarstwie Ogrodniczym handlującym pomidorami i ogórkami. I tą jego wiedzą i pasją się zaraziliśmy – tłumaczy pani Małgorzata. – Zaczęliśmy właśnie od pomidorów i ogórków i rozszerzaliśmy asortyment w miarę napływu kapitału. Pomału. Krok po kroku. Bazując na dobrej opinii wśród klientów i wyłącznie własnych funduszach.

Ale nadal flagowym produktem TAG jest pomidor. Tylko, że dziś trafia on już od producentów z regionu nie tylko do podlaskich odbiorców, ale również za granicę.

– Region to tylko 25 procent naszych obrotów – mówi Albert Cemer.

Obroty nakręciły sieci

TAG ma magazyny w Białymstoku, Fastach i – przeładunkowe – w Warszawie. Razem 1500 mkw.

– Zaczęliśmy od handlu tradycyjnego, a w miarę rozwoju białostockiego rynku coraz silniej wchodziliśmy w międzynarodowe sieci handlowe i dyskonty. I to współpraca z nimi spowodowała bardzo odczuwalny skok obrotów – przyznają właściciele TAG. Ale natychmiast zastrzegają, że dla nich największym dowodem uznania i miernikiem jakości jest fakt, że zdobywając kolejnych klientów, nie tracą poprzednich.

– Zaopatrując w towar właściciela szczęk z warzywami i owocami, przykładamy się równie mocno, jak do obsługi potężnego odbiorcy z globalnego rynku – podkreśla Albert Cemer. – Pamiętamy, że jednym z pierwszych naszych dużych klientów była hurtownia DEF oraz Galeria Kwadrat.

To dobra opinia klientów i ciężka praca naszych ludzi są źródłami naszego sukcesu – mówi pani Małgorzata.

Wręczenie nagród w konkursie Złota Setka i Ambasador Biznesu:

Zobacz wideo »

 

Firma zatrudnia dziś 10 osób na umowy o pracę, średnio sześć na podstawie umowy zlecenia i współpracuje z pięcioma osobami działającymi jako samozatrudnione. Wypracowała własne, wysokie standardy obsługi klienta i działa w oparciu o elektroniczny system zamówień.

W 2009 roku spółka TAG została uhonorowana tytułem Gazeli Biznesu, a rok później znalazła się wśród laureatów rankingu Skrzydła Biznesu. Oba rankingi promują najbardziej dynamicznie rozwijające się firmy w kraju.

– Zmiany przychodziły samoistnie – mówią skromnie właściciele TAG. – Wynikały z obserwacji rynków zagranicznych, intuicji, przypadku. Naszego otwarcia na nowości.

I koniecznie należy do tego raz jeszcze dodać – ciężkiej i dobrze wykonywanej pracy: hurtownia pracuje praktycznie 24 godziny na dobę. A na jej horyzoncie są nie tylko cele finansowe: TAG należy do grona firm stawiających na społeczną odpowiedzialność biznesu, angażując się m.in. w pomoc Stowarzyszeniu Dobrej Nadziei.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny