Jak informuje portal rpo.wrotapodlasia.pl, umowa dotycząca przedsięwzięcia została podpisana w środę (5 czerwca br.) pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Bitspiration Booster Sp. z o.o. W spotkaniu uczestniczył także marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
- To ważne wydarzenie dla naszego regionu. Nigdy wcześniej w taki sposób nie wspieraliśmy podlaskich startupów – mówił Artur Kosicki tuż przed podpisaniem dokumentów. – Wiążemy z tym projektem duże nadzieje. Liczę, że dzięki wejściom kapitałowym w regionie rozwinie się wiele firm z dużym potencjałem. A doświadczenia, które zbierzemy w trakcie jego realizacji, pomogą nam lepiej przygotować się do kolejnego rozdania środków unijnych.
Marszałek zwrócił też uwagę, że umowa nie dotyczy dofinansowania, a dokapitalizowania.
– Regionalny Program Operacyjny daje możliwość inwestowania w rozwój biznesu z udziałem różnych instrumentów finansowych. Chcemy ułatwiać podlaskim przedsiębiorcom pozyskiwanie funduszy unijnych i rozwój innowacyjnych produktów i usług.
Wsparcie dla trzech rodzajów start-upów
- Pierwsze, to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które działają do 5 lat od pierwszej komercyjnej sprzedaży.
- Drugie, to firmy, które jeszcze nie rozpoczęły sprzedaży swoich produktów.
- A trzecie, to firmy, które dopiero powstaną w związku z wejściem kapitałowym.
Firmy, które otrzymają finansowanie, muszą prowadzić działalność na terenie woj. podlaskiego. Dzięki środkom od inwestora sfinansują dalszy rozwój swoich innowacyjnych produktów i usług, bądź wprowadzą nowatorskie zmiany w swoich procesach i marketingu.
Czytaj też: Cztery białostockie firmy wybudują nowe lub przebudują już istniejące centra logistyczne
Pojedyncza firma może otrzymać do miliona złotych wsparcia. W zamian inwestor obejmie do 60% akcji lub udziałów firmy. Co ważne, inwestor będzie służył swoim wsparciem, ale nie będzie angażował się w bieżące zarządzanie startupem.
Program unikalny w skali kraju
Podlaskie jako jedno z nielicznych województw przekazało środki na wejścia kapitałowe – i jak podkreśla Przemysław Cieszyński z BGK - zainicjowało w regionie projekt unikalny i ambitny w skali całego kraju.
To pierwsza taka sytuacja w regionie, kiedy prywatny inwestor będzie zarządzał publicznymi środkami dla startupów. Inwestor wesprze startupy nie tylko kapitałem, ale też wiedzą i kontaktami biznesowymi. Dzięki temu młode firmy lepiej poznają potrzeby rynku i szybciej dopracują swoje produkty.
Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w projekcie będą mogli aplikować poprzez specjalnie utworzona stronę internetową. Nabór wniosków rozpocznie się wkrótce. Natomiast pierwsze inwestycje mają się rozpocząć w ciągu kilku miesięcy.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?