Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Wspólnota" i opłaty

Justyna Chojnacka
Nie mogę wypowiadać się o ewentualnych "kombinacjach” mieszkańców, bo nikomu nic nie udowodniliśmy - mówi Jerzy Łukaszewicz,
Nie mogę wypowiadać się o ewentualnych "kombinacjach” mieszkańców, bo nikomu nic nie udowodniliśmy - mówi Jerzy Łukaszewicz,
Za straty trzeba płacić - mówi Jerzy Łukaszewicz, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Wspólnota"

Kurier Lokalny: Znowelizowana w czerwcu br. ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych umożliwia wykup spółdzielczego mieszkania lokatorskiego na własnościowe na korzystnych zasadach. Jakie zaszły zmiany?

Jerzy Łukaszewicz, prezes SM "Wspólnota": Założenia znowelizowanej 14 czerwca br. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 15 grudnia 2000 roku umożliwiają lokatorom - członkom spółdzielni oraz najemcom lokali pozakładowych, które są w posiadaniu spółdzielni, wyodrębnić własność lokali. W SM "Wspólnota" dotyczy to 201 członków oraz 79 najemców, którzy mogą żądać wyodrębnienia lokalu na zasadach, jakie określa ustawa. Każdy z uprawnionych, o ile posiada zaległości z tytułu opłat za mieszkanie, jeśli będzie chciał wykupić lokal na własność, będzie musiał najpierw uregulować dług wobec spółdzielni.

Jakie będą koszty wykupienia lokalu na własność? Czy rzeczywiście są niskie?
- Koszty przeniesienia własności to, po pierwsze, opłata notarialna. Są też koszty sądu wieczysto-księgowego - około 350 zł. W naszej spółdzielni dodatkowe koszty mogą dotyczyć lokatorów posiadających lokale mieszkalne na podstawie umowy najmu. Każdemu najemcy należy wyliczyć koszty poniesione przez spółdzielnię jako tzw. nakłady konieczne (Art. 48 nowelizacji z 14.06.2007r. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych), przeznaczone na utrzymanie budynku, w którym znajduje się lokal oraz koszty wniesione przez lokatora na fundusz remontowy od momentu zasiedlenia lokalu. Różnicę lokator musi opłacić. Będą to nieduże kwoty i nie we wszystkich nieruchomościach. Nie jestem w tej chwili w stanie precyzyjnie określić, jakie to koszty, gdyż będą naliczane w chwili podpisywania umowy notarialnej. Członkowie spółdzielni, którzy złożyli wnioski o przeniesienie własności, nie będą obciążani takimi kosztami.

Ilu lokatorów "Wspólnoty" złożyło do tej pory wnioski o przekształcenie prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe?
- Na 280 uprawnionych do wykupienia lokalu wnioski złożyło 106 lokatorów. Uprawnieni do przeniesienia własności lokalu mogą składać wnioski od wejścia w życie nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, tj. 31.07.2007 roku. Ograniczenia czasowego ustawodawca nie ustalił.

Jak przebiega procedura wykupu mieszkania?
- Po złożeniu wniosku przez mieszkańca zarząd SM "Wspólnota" w ciągu trzech miesięcy obowiązany jest podpisać umowę notarialną o przeniesieniu własności lokalu na odrębną własność. W naszej spółdzielni potrwa to nieco dłużej z przyczyn nietypowej dla spółdzielni specyfiki funkcjonowania takiej jednostki. Mamy nadzieję, że o ile nie stwierdzimy dodatkowych niespodzianek, to do grudnia tego roku umowy notarialne z osobami, które złożyły wnioski, zostaną zawarte.

Pomówmy o kontrowersjach wokół różnic w odczytach wodomierzy i spłat mieszkańców kosztów straty wody. Niektórzy oburzają się, że muszą płacić za wodę, której nie zużyli. Na jakiej podstawie spółdzielnia każe płacić mieszkańcom za straty wody?
- Na początku chcę powiedzieć, że nie można tego określić jako "straty wody" lub, że "mieszkańcy jej nie zużyli". Określane przez panią tzw. "straty" wody występują we wszystkich spółdzielniach w Polsce, nawet tam, gdzie budynki są w pełni opomiarowane. Istnieją spółdzielnie, w których naliczane są ryczałty i tam może takiej sytuacji nie być, lecz koszty są wówczas o wiele wyższe.

Różnice w rozliczeniu wody są spowodowane zastosowaniem metody jej rozliczania. "Wspólnota" od 2006 roku przyjęła sposób, że każdy członek spółdzielni - najemca lub właściciel - ma obowiązek dopłacania do każdego zużytego metra sześciennego różnicy, wynikającej z odczytu wodomierza głównego i sumy wodomierzy w mieszkaniach danego budynku. Obowiązek rozliczania różnicy w odczytach jest prawnie uregulowana.

Z czego wynikają różnice we wskazaniach licznika głównego i sumy liczników w poszczególnych lokalach?

- Przyczyn powstawania tych różnic może być wiele. Jedną z nich jest wymiana przez Przedsiębiorstwo Komunalne w 2005 roku wodomierzy głównych na bardziej dokładne w odczytach. Zastosowano też nowinki techniczne, pozwalające na dokładniejszy pomiar wody dostarczanej do nieruchomości. Były też wykonane ekspertyzy zamontowanych wodomierzy, potwierdzające zgodność z przepisami. Natomiast wodomierze w lokalach mieszkalnych były legalizowane w różnych terminach i indywidualnie przez mieszkańców. Mogą występować też przecieki niekontrolowane, np. ze spłuczki, kranów, czy innych urządzeń. Wodomierze w mieszkaniu mogą ich nie odczytywać, natomiast jeśli taki przeciek jest w kilku miejscach, to wskaże go wodomierz główny. Nie mogę wypowiadać się o ewentualnych "kombinacjach" mieszkańców, bo nikomu nic nie udowodniliśmy.

Co spółdzielnia zamierza zrobić, żeby poprawić sytuację?
- Aby zminimalizować różnice członkowie wspólnot mieszkaniowych - na apel "Wspólnoty" - podjęli uchwałę o wymianie i ujednoliceniu terminów legalizacji oraz wyborze typów zamontowanych wodomierzy we wszystkich mieszkaniach. Wodomierze są w trakcie wymiany. Zarząd "Wspólnoty" w listopadzie wystąpi do wszystkich członków wspólnot mieszkaniowych z prośbą o wskazanie innej metody rozliczenia lub podtrzymanie aktualnego sposobu rozliczania różnic w odczytach wody.

Myślę, że wymiana wodomierzy na lepsze jakościowo pozwoli na zminimalizowanie różnic występujących w odczytach. Przypomnę, że członków spółdzielni i najemców obowiązują też statut i regulamin spółdzielni, uchwalone przez radę nadzorczą. Różnice w odczytach wodomierza głównego i sumy wodomierzy w lokalach mieszkalnych występowały i nadal będą, lecz mam nadzieję, że będą niższe w stosunku do stwierdzonych w I półroczu 2007 roku. Ale o tym będziemy mogli powiedzieć, po rozliczeniu I półrocza 2008 roku na podstawie odczytów nowych wodomierzy.

Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny