Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spodki WOAK. Prof. Maria Sękowska - Parafrazy. Kolografia i grafobrazy na wystawie (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Spodki WOAK. Maria Sękowska - Parafrazy
Spodki WOAK. Maria Sękowska - Parafrazy Jerzy Doroszkiewicz
Urodzona w Białymstoku Maria Sękowska swoje prace porównuje do sztandarów. Jej grafobrazy i kolografie można zobaczyć w Spodkach WOAK na wystawie "Parafrazy".

Kolografia to grafika, która jest tworzona przy pomocy matrycy z różnych materiałów.

- To przed wszystkim karton powlekany różnego rodzaju lakierami i tę matrycę-matkę gnę, moczę, prostuję, rysuję, drapię - zdradza tajniki swojej pracy Maria Sękowska. - W stworzoną przeze mnie matrycę wcieram farbę i odbijam przede wszystkim na papierach graficznych i tak powstaje kolografia.

Pozostałe prace nazywa grafobrazami.

- Jest w nich i dużo malarstwa i grafiki, czyli form odbijanych - tłumaczy nazwę. - Jestem jednocześnie malarzem i grafikiem i próbuję scalić te dwie sztuki.

Zawsze inspiruje się naturą i relacjami międzyludzkimi. Cztery największe prace mogą kojarzyć się ze starodrukami albo arrasami.

- To są takie sztandary na dużych płótnach – podpowiada prof. Sękowska. Ze względu na ich kształt mnie kojarzą się od razu z procesjami religijnymi. - Niekoniecznie, chociaż w takiej procesji sztandar , który jest hołdem dla natury stworzonej przez Boga, byłby pięknym pochodem – ripostuje artystka. Czyli pani obrazy to sztandary – wyrazy hołdu Bogu – Stwórcy wszechświata? - Dokładnie – uśmiecha się prof. Sękowska. - Bardzo lubię takie interpretacje, bo sztuka nie powinna być jednoznaczna. Jeśli ktoś ogląda prace i ma swoje zdanie, to wtedy się cieszę.

Prof. Maria Sękowska urodziła się w Białymstoku, dzięki rodzicom trafiła do Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu.

- Od małego dziecka byłam aktywna plastycznie i widziała to moja mama – wspomina artystka. - To ona skierowała mnie do liceum plastycznego, bo ja myślałam o psychologii i dziś dziękuję mamie, że nadała mi taki kierunek. W liceum plastycznym zetknęłam się z wieloma wspaniałymi nauczycielami, a najlepiej zapamiętałam Janusza Debisa.

Sękowska dostała bilet na uczelnię pedagogiczną i tak trafiła na studiowała na Wydział Pedagogiki i Psychologii w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. - Psychologia była choć w nazwie – śmieje się. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1982 r. W r. 1983 kontynuowała studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Po studiach na ASP Sękowska wróciła do Lublina, a Białystok już tylko odwiedza.

- Na pewno praca na uczelni miała wielkie znaczenie, że zostałam w Lublinie – przyznaje prof. Sękowska. Według niej w Lublinie w dziedzinie sztuk plastycznych dzieje się o wiele więcej niż w Białymstoku. - Taka jest polityka miasta, sztuka jest tym, czym Lublin ma przyciągnąć do siebie – twierdzi malarka. I przypomina, że Lublinowi zabrakło jednego punktu w staraniach o zostanie Europejską Stolicą Kultury 2016. Przypomnijmy wygrał Wrocław, Białystok te się starał.

Wystawę "Parafrazy" można oglądać w Spodkach WOAK do 19 października.

Kim jest Maria Sękowska?

Maria Sękowska, dr habilitowany UMCS w Lublinie. W latach 1978-82 studiowała na Wydziale Pedagogiki i Psychologii w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1982 r. W r. 1983 kontynuowała studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Od roku 1990 zatrudniona na Wydziale Artystycznym w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. W 1997 uzyskała kwalifikacje I stopnia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2011 roku uzyskała kwalifikacje II stopnia – na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach- Filia w Cieszynie.W klatach 2013-2015sprawowała funkcję kierownika Centrum Kultury i Sztuki chińskiej He Shuifa UMCS przy Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie.

Uprawia grafikę, malarstwo, rysunek. Brała udział w ponad 60 wystawach zbiorowych i ponad 60 wystawach indywidualnych - w kraju i za granicą w Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Litwie, Belgii, Ukrainie, Chinach. Jest członkiem Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie oraz ZwiązkuPolskich Artystów Plastyków O/Lublin, a także Stowarzyszenia Wspólne Korzenie działającego na rzecz Polaków na Wschodzie.

Wyróżniona na Grafice Roku 1991r. w Lublinie, otrzymała podziękowanie od Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Meklemburgii Pomorze Przednie oraz od Marszałka Województwa Lubelskiego za udział i prezentację województwa lubelskiego w Tygodniu Polskim Zbliżenia –Annäherung 2001, wyróżniona na Międzynarodowym Konkursie Rysunku 2009 r. w Nałęczowie, wyróżnienie I w Konkursie Ilustracji do utworów Jeremiego Przybory w 2012 r. w Kutnie, nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Rysunku im. Andriollego w 2015 r. w Nałęczowie.W uznaniu zasług dla Miasta Lublina i jego Mieszkańców z podziękowaniem za wybitną działalność kulturalno-naukową oraz promocje Lublina na arenie krajowej i międzynarodowej otrzymała Medal Prezydenta Miasta Lublina. W 2017 r-za działalność na rzecz Innowation Center of Yangtze River Delta Region Green Pharmaceuticals University of Technology w Hangzhou i koordynację współpracy z UMCS w Lublinie została uhonorowana tytułem Distinguished Professor Collaborative .

Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę. Brała udział w ponad 60 wystawach zbiorowych i ponad 50 wystawach indywidualnych - w kraju i za granicą w Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Litwie, Belgii, Ukrainie, Chinach, Czechach. Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych.

W swej pracy twórczej poddaje interpretacji rzeczywistość i przedstawia ją stosując swoisty kod znaczeniowo-strukturalny. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek dopuszczając wszystkie formy eksperymentu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny