Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śpiewajcie Bogu naszemu. Śpiewajcie królowi naszemu...

Krystyna Kościewicz
Uroczystą modlitwą w szczelnie wypełnionym hajnowskim soborze Św. Trójcy rozpoczął się w niedzielę 25. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Śpiew cerkiewny jest pięknym znakiem Cerkwi prawosławnej - mówił otwierając festiwal Jego Eminencja Sawa, metropolita warszawski i całej Polski, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. - Śpiew dla człowieka jest najwspanialszą formą wyrażania radości. Takiego stanu nasza dusza doświadcza corocznie podczas międzynarodowego festiwalu pieśni cerkiewnej w Hajnówce. Dlatego corocznie sobór zbiera licznych wykonawców i słuchaczy.

Pokazać kulturę Słowian

Wśród gości koncertu inaugurującego tegoroczny festiwal znaleźli się przedstawiciele władz kościelnych, korpusu dyplomatycznego, polityki, władz samorządowych, szefowie ważnych instytucji, przedsiębiorcy, a przede wszystkim ci, którzy zauroczeni oryginalnym pięknem śpiewu cerkiewnego co roku korzystają z okazji, aby posłuchać pieśni i psalmów w wykonaniu najlepszych głosów.
- Mottem tegorocznego festiwalu jest "Słowiańska dusza" - mówi ks. Michał Niegierewicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. - W ubiegłym roku koncertem plenerowym promowaliśmy spotkanie trzech kultur chrześcijańskich - bizantyjskiej, łacińskiej i słowiańskiej. W tym roku podczas festiwalu, a także na koncercie plenerowym w Ośrodku Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" w Białowieży, pokażemy kulturę Słowian.

Wielkie wydarzenie dla Hajnówki

Hajnowski festiwal jest organizowany z błogosławieństwa metropolity Sawy, zwierzchnika polskiej Cerkwi. Organizatorami festiwalu są Społeczny Komitet Organizacyjny, skupiający przedstawicieli władz świeckich i duchownych oraz ludzi dobrej woli, a także Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Cerkiewnej. Jednak festiwalem już od ćwierćwiecza żyje cała Hajnówka. Podczas dni festiwalowych do soboru podążają wszyscy, którzy kochają muzykę cerkiewną, bez względu na wyznawana religię, narodowość, czy poglądy.
- Dni Muzyki Cerkiewnej znaczą bardzo dużo w życiu naszego miasta. Jest to wielkie wydarzenie kulturalne, na które miasto przygotowało się, aby jak najlepiej przyjąć gości festiwalowych i zapewnić im miły pobyt w Hajnówce - mówił na otwarciu Anatol Ochryciuk, burmistrz Hajnówki. - Mam zaszczyt złożyć życzenia dyrygentom i chórom udanych prezentacji swoich talentów i umiejętności, dla jury trafnych ocen i werdyktów, organizatorom i licznym wolontariuszom, aby festiwal przebiegał w miłej atmosferze, aby wszystko udało się zgodnie z zamierzeniami organizacyjnymi.
Na koncercie inauguracyjnym wystąpili laureaci ubiegłorocznej edycji hajnowskiego festiwalu - Męski Zespół Wokalny "Kairos" z Lublina i Chór Kameralny Filharmonii Charkowskiej z Charkowa na Ukrainie. Koncert prowadził dyrygent i muzyk Ireneusz Ławreszuk, wykładowca Akademii Muzycznej w Białymstoku i Studium Psalmistów w Hajnówce.
Chór "Kairos" jest znany szerokiemu odbiorcy m.in. z realizacji muzyki filmowej. Fantastyczne głosy śpiewaków pod batutą Borysa Somerschafa można usłyszeć na ścieżce dźwiękowej filmu "Wiedźmin", a także "Quo vadis" oraz na płycie "O głęboka tajemnico".
Chórem Kameralnym Filharmonii Charkowskiej dyrygował jego założyciel Wiaczesław Pałkin. Muzycy z Ukrainy zaprezentowali majstersztyk wokalny, czym potwierdzili trafną ocenę ubiegłorocznego jury.

NAGRODY "TOLERANCJI"

Tradycyjnie, podczas inauguracji festiwalu, zostały wręczone nagrody osobom wyróżnionym przez fundację ekumeniczną "Tolerancja". Tym razem kapituła pod przewodnictwem Eugeniusza Czykwina, redaktora naczelnego "Przeglądu Prawosławnego" nagrodziła metropolitę omskiego i tarskiego Fieodosija - za 20 lat pracy w dziedzinie odradzania prawosławia na Syberii, arcybiskupa diecezji lubelsko-chełmskiej Abla - za odradzanie prawosławia na Lubelszczyźnie i współpracę z innymi Kościołami, Wasilija Anisimowa dziennikarza z Kijowa, który założył centrum wydawniczo-informacyjne przy ukraińskiej cerkwi prawosławnej. Nagrodę im. księcia Konstantego Ostrogskiego otrzymało również dwóch przedsiębiorców z naszej ziemi - Sergiusz Martyniuk, szef "Pronaru" w Narwi oraz Jan Miniuk, właściciel przedsiębiorstwa drogowo-mostowego "Maksbud" w Bielsku Podlaskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny