Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjaliści pomogą w tworzeniu strategii rozwoju Białegostoku. Na lata 2021-2030. Nacisk ma być położony m.in. na ochronę środowiska

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Prezydent powołał ekspertów:- Andrzeja Parafiniuka jako eksperta ds. rozwoju gospodarczego,- dr. hab. Bogusława Plawgo, prof. UwB, jako eksperta ds. kapitału ludzkiego i społecznego,- dr. hab. inż. arch. Bartosza J. Czarneckiego, prof. PB, jako eksperta ds. zagospodarowania przestrzennego,- dr. hab. Piotra Banaszuka, prof. PB, jako eksperta ds. środowiska,Jarosława Antychowicza jako eksperta ds. smart city,- dr. Annę Augustyn jako eksperta ds. powiązań funkcjonalnych.
Prezydent powołał ekspertów:- Andrzeja Parafiniuka jako eksperta ds. rozwoju gospodarczego,- dr. hab. Bogusława Plawgo, prof. UwB, jako eksperta ds. kapitału ludzkiego i społecznego,- dr. hab. inż. arch. Bartosza J. Czarneckiego, prof. PB, jako eksperta ds. zagospodarowania przestrzennego,- dr. hab. Piotra Banaszuka, prof. PB, jako eksperta ds. środowiska,Jarosława Antychowicza jako eksperta ds. smart city,- dr. Annę Augustyn jako eksperta ds. powiązań funkcjonalnych. Wojciech Wojtkielewicz
Prezydent Tadeusz Truskolaski przedstawił w środę (26 lutego) pełnomocnika oraz sześciu ekspertów do prac nad Strategią Rozwoju Miasta Białegostoku na lata 2021-2030. Dokument ma skupiać się wokół sześciu obszarów problemowych: rozwój gospodarczy, kapitał ludzki i społeczny, środowisko, zagospodarowanie przestrzenne, smart city, powiązania funkcjonalne. Ze szczególnym naciskiem na ochronę środowiska.

Oczywiście człowiek jest w centrum uwagi, ale mamy też nowe wyzwanie jakim jest ochrona środowiska naturalnego - podkreślał prezydent Tadeusz Truskolaski.

Strategia ma być gotowa do marca przyszłego roku. W jej opracowaniu wezmą też udział mieszkańcy i przedstawiciele różnych środowisk działających na rzecz rozwoju miasta. Przeprowadzone będą m.in. badania opinii, konsultacje czy warsztaty.

Czytaj też: Dwugłos o Strategii Rozwoju Białegostoku na lata 2011-2020 plus

- W poprzedniej strategii (na lata 2011-2020 plus) na pierwszym miejscu stawiane były sprawy społeczne i rodzina. Wiele rzeczy udało się zrobić - m.in. wprowadzić kartę dużej rodziny - mówił prezydent.

Wspomniał też o rozwoju gospodarczym - powstaniu Parku Naukowo-Technologicznego i strefy ekonomicznej. - Największe sukcesy - bo najwięcej pieniędzy zostało na to wydatkowe - mieliśmy jeśli chodzi o infrastrukturę. Została skończona - a właściwie zbudowana od początku do końca - obwodnica wewnętrzna. Czyli trasa generalska, trasa niepodległości, ul. Ciołkowskiego itd. - mówił prezydent.

Czytaj też: S19. Jest pierwszy przetarg na budowę S19 w województwie podlaskim. To fragment Dobrzyniewo - Białystok Zachód

Zwróciliśmy uwagę, że teraz gdy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła w końcu przetarg na wykonawców północnej obwodnicy Białegostoku, na naszym forum pojawiała się komentarze o tym, że po co w takim razie było budować obwodnicę wewnętrzną?

- Obwodnicę wewnętrzną budowaliśmy przede wszystkim z myślą o naszych mieszkańcach. Również po to, by odciążyć centrum miasta. Dzięki temu Białystok ma obecnie jedną z najlepszych sieci dróg w Polsce - mówił.

Dodał, że już kilka lat temu czytał z politowaniem, gdy jeden z dziennikarzy napisał, że po co było budować trasę ojca Pio, bo przecież jest ona pusta. - Proszę teraz zobaczyć, czy jest pusta. Takie rzeczy mówią ludzie, którzy są albo nieżyczliwi dla mnie, albo naszego miasta, albo dla mieszkańców. Albo po prostu są - w sposób bardzo prozaiczni - zawistni - podkreślał prezydent.

Czytaj też: okąd zmierzasz Podlaskie?. Ruszają konsultacje w sprawie strategii rozwoju województwa podlaskiego 4P do roku 2030

Uznał, że ostatnie lata były dla miasta bardzo dobre. - Gorzej będzie z realizacją nowej strategii. Z uwagi na ograniczoną liczbę środków finansowych - mówił Tadeusz Truskolaski.

Jeden z powołanych ekspertów prof. PB Bartosz Czarnecki, podkreślał w rozmowie z nami, że w nowej strategii trzeba będzie przesunąć akcent z realizowania inwestycji na utrzymanie tego co już mamy.

- Żeby nie było jak w USA czy Wielkiej Brytanii, gdzie są dziurawe drogi. W obecnie obowiązującej strategii mamy zapisy o rozwoju miasta do wewnątrz i budowaniu zwartej zabudowy. Myślę, że poszło już to jednak za daleko. Trzeba tu będzie znaleźć złoty środek. Dużo do zrobienia jest też jeśli chodzi o ochronę dziedzictwa historycznego - mówił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny