Spalarnia może być, byle nie u nas. Mieszkańcy głośno protestują. (zdjęcia i wideo)

Fot. Anatol Chomicz
A kto będzie segregował te śmieci? – pytała wczoraj Iwona Czerech z osiedla Wygoda, która przyszła na konsultacje
A kto będzie segregował te śmieci? – pytała wczoraj Iwona Czerech z osiedla Wygoda, która przyszła na konsultacje Fot. Anatol Chomicz
Nic nas nie przekona do spalarni - mówili na spotkaniu białostoczanie. Według ekspertów, ul. Andersa to najlepsza dla niej lokalizacja. Ale mieszkańcy nie chcą jej koło siebie.

[galeria_glowna]

Z Wygody, Pietrasz i Białostoczka. Ale też z innych części miasta. Ludzie przyszli wczoraj na kolejne spotkanie dotyczące budowy spalarni odpadów. Eksperci wskazali, że powinna stanąć przy ul. Andersa. Mieszkańcy jej nie chcą i wytykają błędy w raporcie.

Mieszkańcy byli przygotowani

Na sali w Zespole Szkół Elektrycznych wrzało. Ludzie byli przygotowani i zadawali precyzyjne pytania.

- W raporcie o oddziaływaniu na środowisko jest analizowana morfologia odpadów z Białegostoku - mówił Jacek Michalczuk. - A w spalarni mają być spalane śmieci z całej aglomeracji białostockiej.
Padały też pytania dotyczące metod i technologii, które mają być zastosowane w przyszłej spalarni.

- Dlaczego u nas wybiera się suchą metodę oczyszczania spalin powstających w spalarni? - pytała Agnieszka Maszkowska ze Stowarzyszenia Okolica. - Bo najtańsza? Najlepsza jest przecież mokra.

Eksperci próbowali przekonywać do swoich racji. Nie było to łatwe, bo z sali co rusz dobiegały jakieś pytania i głosy. Dr Tomasz Nowicki tłumaczył, że zanim odpady trafią do kotła, zostaną wyselekcjonowane. Bo nie wszystkie śmieci mogą być spalone, np. baterie.

- A kto to będzie segregował? - powątpiewała Iwona Czerech z Wygody. - Nikt w to nie wierzy. Przecież tu nie siedzi stado baranów czy półgłówków.

- U nas na wysypisku w Hryniewiczach też miała być selekcja śmieci - przypomina Michalczuk.

- A wygląda to tak, że dotyczy tylko pięciu procent odpadów. Znowu nas zwodzą.

Nic nas nie przekona

Nadaremnie eksperci starali się rozwiać wątpliwości. Białostoczanie im nie uwierzyli. Nie przekonywały ich żadne argumenty. - Ale o czym tu dyskutować? - pytała Wiesława Bazylewicz z Wygody. - My nie chcemy tu spalarni i kropka. Zbudujcie ją sobie gdzieś indziej. Ale nie tutaj.

Tego samego zdania byli prawie wszyscy mieszkańcy, którzy przyszli na wczorajsze spotkanie.

- Na siłę chcą nas uszczęśliwić tą spalarnią - mówił Sławomir Chwieśko. - A my jej nie chcemy i koniec. Nic nas nie przekona.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Podlasie21wieku

nie będzie spalarni i niczego nie będzie, chociaż Kononowicz chce zbudować dwie spalarnie

~qsantypek~
Prawda jest banalna!!! Okolice tych ulic od kilkudziesięciu lat są przeznaczone do budowy Zakładów Elektroenergetycznych, Fabryk, itd. "Bażantarnia, to od zawsze, transport, magazyny, itp.
Staram się rozumieć tych, co kupowali działki za "frajer" na przeciw Uchwytów, Elektrociepłowni, czy innej fabryki... Uważam tylko, że jeśli tam już żyją za półdarmo, nie powinni pozostałych mieszkańców naciągać na koszty... Nie chcą jej... Nie trzeba! Niech się złożą na nowe miejsce i budowę infrastruktury. Problem z głowy.
Tak to bywa... Koło siebie każdy pragnie ogródek, kwiatki, ciszę i zdrowe powietrze... Jednak na chlanie, śpiewy do rana i sikanie po elewacji to do "centrum". Ktoś powie, że w dzielnicy mieszkaniowej "Centrum" już musi tak być... Być może, ale jak tu były kwiatki to mieszkańcy wiosek będących obecnie dzielnicami pasali krówki. Chcieli do miasta? Niechaj wiedzą, czym jest miasto!
Swoją drogą, to się śmieję z tych konsultacji. Władze Białegostoku mają i tak nas wszystkich tam gdzie ma Wzejść Białystok hihihi.. Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie?.. Za obroną zieleni, ciszy, spokoju przy Rynku Kościuszki, Lipowej, Malmeda, Akademickiej itd., nikt z ulicy Andersa nie protestował. Więc? Więc będzie spalarnia... Tyle, że jakoś się tym nie cieszę
W
Wiesio
CYTAT(iwona @ 27.10.2009, 15:06:12)
Hryniewicze to wieś za Białymstokiem, Andersa to ulica w mieście, niedaleko centrum. Widzisz różnicę?

ulica Andersa i centrum - widzę OGROMNĄ różnicę. Patrząc od strony miasta za ul Andersa rozciągają się już tylko pola, lasy łąki i kilka padłych firm, przekształconych na bazary i inne takie. Spalarnia jak najbardziej w tym i tylko w tym miejscu.
B
Betty
CYTAT(iwona @ 27.10.2009, 15:06:12)
Hryniewicze to wieś za Białymstokiem, Andersa to ulica w mieście, niedaleko centrum. Widzisz różnicę?

Czy teraz ulicami B-stoku nie jeżdżą śmieciary-kolejny ścisły umysł!!!
i
iwona
CYTAT(Betty @ 27.10.2009, 14:39:45)
A obecnie do Hryniewicz transport śmieci odbywa się drogą powietrzną-pomyśl zanim się wypowiesz!!!

Hryniewicze to wieś za Białymstokiem, Andersa to ulica w mieście, niedaleko centrum. Widzisz różnicę?
B
Betty
CYTAT(Willma @ 27.10.2009, 13:32:14)
Już widzę te śmieciary jadące przez centrum w kierunku Andersa. Świetna, oryginalna atrakcja turystyczna. Brawo Białystok!!!

A obecnie do Hryniewicz transport śmieci odbywa się drogą powietrzną-pomyśl zanim się wypowiesz!!!
W
Willma

Już widzę te śmieciary jadące przez centrum w kierunku Andersa. Świetna, oryginalna atrakcja turystyczna. Brawo Białystok!!!

v
vv

Wiadomo każdy chce, aby taka inwestycja była jak najdalej od jego miejsca zamieszkania, bo zanieczyszczenia, strach o zdrowie, spadek wartości mieszaknia czy tez działki, itp. Wczoraj padały głosy, że niech budują w Krakowie czy Poznaniu,a niech budują, tylko, że my jako aglomeracja białostocka mamy problem z odpadami,i budowa w Krakowie czy innym mieście nie sprawi, że problemy Białegostoku znikną. W Hryniewiczach nie ma miejsca, a każdy rocznie wytwarza ponad 300kg odpadów gdzieś trzeba je podziać. Ludzie nie chcą segregować odpadów u źródła powstawania czyli w domach, jedynie 5 % wytwarzanych odpadów jest segregowana, jak zwiększymy ilość wysegregowanych odpadów to zmniejszy się ilość odpadów wywożonych na składowisko i część problemu się rozwiąże. Jak wczoraj było powiedziane, że segregacja odpadów to kolejny obowiązek dla człowieka i nie chcą ludzie obowiązku (bo i tak mają dużo obowiązków). Ludzie zastanówcie się nie chcecie obowiązku segregowania własnych śmieci, nie chcecie budowy spalarni, to co z tymi odpadami? Prezydent ma je jeść??? Każdego interesuje tylko, aby przyjechała śmieciarka i zabrała odpady z kontenera, a co dalej z nimi się dzieje to nikogo nie obchodzi.
Co do jakości wykonalności raportu o ocenie oddziaływania .... to budzi ona wiele zastrzeżeń, są wątpliwości. Za niski komin, sucha metoda oczyszczania spalin(bo tańsza, a nie droższa mokra), jedna linia technologiczna (a co w razie awarii?)etc. Jak już ma powstać ta spalarnia odpadów to niech powstanie z prawdziwego zdarzenia, o najlepszej jakości oczyszczania spalin, jak najmniejszym niekorzystnym oddziaływaniu na środowisko, a nie prowizorka, która razem z Elektrociepłownią będzie ze zdwojoną siłą truła mieszkańców pobliskich osiedli. Dlaczego ma być najtańszym i najmniejszym kosztem zrobiona, niech powstanie najlepsza, najnowocześniejsza, nawet jak będzie droższa to i tak myślę że zdrowie ludzi, jakość przyrody jest najważniejsze.

n
nick

"Spalarnia może być, byle nie u nas. Mieszkańcy głośno protestują"-obudzili się z ręką w nocniku i najlepiej podrzucić te gó***nko komu innemu!!!Jakie to swojskie...

t
todlik

Proponuję do sortowania wziąć ekologów i zielonych z Polski XXI wieku. Oni najlepiej będą wiedzieli co sortowac i zrobią to dobrze i za darmo. Bo w końcu dbanie o środowisko jest dla nich najważniejsze,ważniejsze niż pieniądze.

m
ms

Na wczorajszym spotkaniu, działo się coś dziwnego..., Ludzie z całej sali wyraźnie pokazywali, że nie chcą spalarni. W takiej sytuacji, każdy zdrowy, rozsądny człowiek powiedziałby - społeczność lokalna się nie zgadza, to nie ma tematu, szukamy innych rozwiązań. A oni na siłę chcieli ich przekonywać że to całe zło dla ich dobra chcą zbudować... (w sumie to eksperci byli w pracy, więc musieli choć udawać że ich praca nie była na marne, bo jeśli była to ponad 300 tys z kasy miasta w błoto). Ignoranckie zachowanie prezydenta przeraża. Twierdzi, że rozpoczynając starania o spalarnię działa w imieniu społeczeństwa...., przecież społeczeństwo, którego to najbardziej dotyczy wyraźnie mówi, że nie chce tej inwestycji, bo zagraża zdrowiu ich, ich dzieci itd. A on na siłę wciska im, że tego potrzebują. Inwestycji tej potrzebują najbardziej Ci co na niej zarobią - eksperci, projektanci, wykonawcy itd (no i oczywiście Ci co ustawiać będą przetargi...)

Ja chce w Grabówce budować - to niech poczyni starania, nawet u siebie na podwórku i niech czerpie wszelkie korzyści z takiej spalarni, byle by mieszkał tam sam i innych ludzi nie przytruwał...

j
jas fasola

"zablokowaliście Via balticę" hola ...hola/// to lobbiscy i ekologisci ..nie miejscowe spoleczenstwo. a walke o Vi aBalticvte wygramy- nie z tymi to z innymi wladzami na czele

R
Rota

Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,
Nie damy pogrześć wiary!
Próżne zakusy duchów złych,
I próżne ich zamiary,
Nie damy by nas gnębił wróg...
- Tak nam dopomóż Bóg!

Do krwi ostatniej kropli z żył
Bronić będziemy Ducha,
Aż się rozpadnie w proch i w pył
Truskowska zawierucha.
Twierdzą nam będzie każdy próg...
- Tak nam dopomóż Bóg!

Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz,
Ni dzieci nam zatruwał.
Orężny stanie hufiec nasz,
Duch będzie z nami czuwał,
Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg...
- Tak nam dopomóż Bóg!

l
loluspo

Ci tzw. eksperci z firmy Socotec to zwykłe słupy, które złożyły swoje parafki na raporcie. W czasie spotkania nie potrafili odpowiedzieć na proste pytania z sali, jąkali się, kluczyli, mijali się z prawdą. Prawdopodobnie nie czytali nawet raportu, który sami podpisali.
Sam raport jest plagiatem, knotem ordynarnie skopiowanym, nie uwzględniającym nawet miejscowych białostockich warunków. Ludzie wytknęli masę błędów zarówno proceduralnych, jak i merytorycznych.
Kolejne 380.000 pln wyrzuconych w błoto.
Wiceprezio Poliński butny i hardy, odwrócony do narodu plecami, nie potrafił spojrzeć ludziom w oczy. Bezczelnie stwierdził, że gdyby spalarnia powstała w Grabówce obok jego domu to on byłby bardzo zadowolony.
W jawnym głosowaniu wszyscy zebrani obywatele opowiedzieli się przeciw spalarni przy 3 głosach wstrzymujących się.
Nie chcemy spalarni ani takich przedstawicieli władzy.

E
Edi

Miałem tego nie komentować ... ale widać ktoś podkręca temperaturę na maxa! Tak się zastanawiam nad mentalnością naszego społeczeństwa ?
Niedowartościowane to , głupie i niedouczone . Powstaje projekt ... badania ... analizy , a i tak zawsze znajdzie się znachor , który chce wywindować swoją teorię ,niczym swego czasu stary Giertych kombinował z teorią Darwina ! Dlaczego np: nie pozwiecie firmy Emitel za to , że w centrum miasta (ul. Cieczyńska) zawiesiła sobie na maszcie radiolinii anteny nadawcze wielkiej mocy ? Grzeje to mózgi mieszkańców osiedla Piaski , a w szczególności nowy apartamentowiec . Nawet Warszawa , miasto o wysokiej zabudowie , które od dziesiątek lat skazane było na emisję z PKiN przeniosło się do odległego Raszyna ! U nas nikt na to nie zwraca uwagi . Pewnie nawet nikt nie przeprowadził pomiarów ... I gdzie są słynni Zieloni ? Czyżby rekompensata ze strony Franc Telekom ? Nie jestem zwolennikiem tej spalarni , ale ta histeria doprowadza mnie do obłędu ! Mamy nadal składować odpady w Hryniewiczach ? Przecież tam na kilkaset metrów ziemia skażona jest tysiącami ton odpadów komunalnych . Przedostaje się to do wód gruntowych , i pijemy te dioksyny i inne substancje później z kranów !
Konkluzja .... zablokowaliście Via balticę , Rozpudę , obwodnicę Wasilkowa , lotnisko Saniki ! Oby nas ten skansen wykarmił ! Powodzenia!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3