Spacery z przewodnikiem dla uchodźców. OWOP chce, by dobrze poznali miasto, w którym przyszło im żyć

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych zaprasza na dwa majowe spacery po Białymstoku. Adresowane są głównie do uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, Białorusi i innych krajów, ale mile widziani są wszyscy białostoczanie. Chodzi nie tylko o pokazanie przybyszom Białegostoku i opowiedzenie o jego historii, ale także o integrację z mieszkańcami miasta.

Pierwszy spacer zaplanowany został na 13 maja. Zbiórka przewidziana jest o godz. 17.00 przed bramą Pałacu Branickich. Trasa poprowadzi przez pałacowe ogrody, Rynek Kościuszki, ul. Lipową i Krakowską, do Opery i Filharmonii Podlaskiej. Skończy się na Siennym Rynku.

Spacer szlakiem WidziMisiów. Zobacz wszystkie białostockie figurki i listę miejsc, gdzie powstaną kolejne

Drugi spacer rozpocznie się 19 maja, też o godz. 17.00. Uczestnicy i uczestniczki spotkają się na rogu ul. Warszawskiej i Sienkiewicza. Ta trasa wiedzie przez ul. Warszawską i Świętojańską na Planty.

Białystok. Na Ratunek starym domom. Historyczne spacery z gawędą o ludziach i budynkach [ZDJĘCIA]

- Oczywiście zależy nam przede wszystkim na tym, by przyszły osoby, które mieszkają w Białymstoku od niedawna, które musiały nagle opuścić swój kraj – mówi Małgorzata Bobryk z OWOP, koordynatorka projektu UNICEF. – Wielu uciekających przed wojną Ukraińców i Ukrainek trafiło do nas przez przypadek. Natomiast dla represjonowanych Białorusinów jest to po prostu pierwsze przygraniczne miasto. Przyszło im tu żyć, ale nie znają go dobrze. Chcemy im je pokazywać i sprawić, by poczuli się tu jak u siebie, nie jak goście, ale jak sąsiedzi, nowi mieszkańcy Białegostoku.

Przejście każdego ze szlaków powinno zająć ok. 1,5 - 2 godz. Trasy zostały tak pomyślane, by znalazły się na nich nie tylko miejsca ważne historycznie, ale też takie, z których uchodźcy i ich rodziny mogliby korzystać.

- Podchodzimy do tematu także praktycznie. Przechodząc koło Centrum im. L. Zamenhofa podpowiem, że można zapisać tu dzieci na fajne zajęcia, że w Muzeum Okręgowym w ratuszu warto obejrzeć wystawę poświęconą Ukrainie. Pokażę, gdzie są spokojne miejsca, w których można odpocząć. Mijając urzędowe budynki, wyjaśnię jakie sprawy się w nich załatwia – zdradza Andrzej Kłopotowski, twórca popularnego „Osiedlownika”, który będzie przewodnikiem spacerów.

W założeniu oprowadzanie ma być w języku polskim – co ma wymiar integracyjny, ale przewodnik zna też rosyjski, gdyby trzeba było pewne rzeczy przetłumaczyć.

Z takich bezpłatnych spacerów chętnie korzysta Irina Kaplanishvili, Gruzinka, od dwóch lat mieszkająca w Białymstoku, aktualnie pracownica OWOP.

- Lubię historię, lubię poznawać nowe miejsca. Widzę zabytkowe budynki i chcę wiedzieć co się w nich teraz mieści i jakie było ich dawniejsze przeznaczenie. Domy, architektura, ogrody, wiele mówią też o ludziach, a ja jestem ich ciekawa – mówi Irina.

Jest tłumaczką, ale zajmuje się także turystyką. Spacery są więc dla niej podwójnie interesujące.

OWOP od ponad roku angażuje się w różne przedsięwzięcia na rzecz uchodźców. Organizuje spotkania przedsiębiorców: polskich i tych, którzy przyjechali do Białegostoku z innych krajów, porzucając tam własne biznesy. Prowadzi integrację pod hasłem „People meet people”, która polega na rozmowach w parach na dowolne tematy. Parę tworzy jednak osoba z Białegostoku i ktoś przyjezdny, kto się dopiero próbuje się tu odnaleźć.

- Zwykła życzliwość, poczucie, że jest się mile widzianym jest kluczowe – uważa Małgorzata Bobryk.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie