Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SP 12: Pierwszaki odkrywają talenty podczas zabawy (zdjęcia, wideo)

Adrian Kuźmiuk
Dzieci odkrywają talenty.
Dzieci odkrywają talenty. Fot. Wojciech Oksztol
Jedne wybierają instrumenty muzyczne, inne sięgają po klocki. Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 12 rozwijają swoje zainteresowania bawiąc się zabawkami edukacyjnymi z programu "Pierwszaki".

[galeria_glowna]

- Najbardziej lubię grać na dzwonkach - mówi Julita Bycuń.

- A ja przeprowadzać kulkę przez "ser szwajcarski" - dodaje Wiktoria Opolska.

- A mi podoba się budowanie domu z piankowych klocków - mówi Marysia Bogucka.

Każde dziecko ma inne zainteresowania. Jedno woli zajęcia ruchowe, drugie matematyczno-przyrodnicze, jeszcze inne ma duszę artystyczną. Aby kształtować w pierwszoklasistach ich naturalne zdolności i rozwijać słabsze strony Grupa Edukacyjna S.A uruchomiła projekt "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy".

Inteligencje wielorakie

Opiera się on na teorii Howarda Gardnera, który zakłada istnienie co najmniej ośmiu odrębnych zdolności. Inteligencja językowa to umiejętność posługiwania się językiem, wzorami, symbolami, płynna mowa i dobre rozumienie tekstu. Inteligencja matematyczno-logiczna polega na sprawnym wykonywaniu obliczeń, a także operacji na abstrakcyjnych symbolach.

Inteligencja muzyczna to umiejętność wytwarzania i rozumienia treści, których nośnikiem jest dźwięk. Inteligencja kinestyczna to zdolność do rozwiązywania problemów związanych z ruchem i postawą ciała. Inteligencja przestrzenna ułatwia orientację w przestrzeni i umożliwia wykonywanie operacji umysłowych na materiale przestrzennym.

Inteligencja intrapersonalna polega na rozumieniu samego siebie, a zwłaszcza na rozróżnianiu własnych uczuć oraz nastrojów. Inteligencja interpersonalna jest zdolnością do rozumienia relacji międzyludzkich, a także uczuć, intencji i stanów psychicznych.

Projekt uzyskał tytuł "Najlepsza inwestycja w człowieka 2010". W całej Polsce bierze w nim udział już 140 tysięcy pierwszaków z 2700 szkół. Jako jedyna w Białymstoku projektem została objęta Szkoła Podstawowa nr 12.

Szczęśliwa dwunastka

- Wylosowaliśmy ją spośród wielu, które zgłosiły się do programu - mówi Urszula Wojsław-Kozłowska, menager merytoryczny Grupy Edukacyjnej S.A. - Jej nauczyciele zostali przeszkoleni i otrzymali pomoce edukacyjne.

W szkole powstały trzy ośrodki zainteresowań. W pierwszym jest chusta animacyjna, teatrzyk dziecięcy i zestaw logiko, w którym dzieci muszą dopasować odpowiedni kolor kubika do danego wyrazu.

- W ośrodku wizualno-przestrzennym uczniowie korzystają z kolorowych instrumentów perkusyjnych, mozaiki XXL stolików wielofunkcyjnych - wymienia Małgorzata Sochoń, nauczycielka z SP12.

Trzeci ośrodek matematyczno przyrodniczy posiada takie przyrządy jak globusy, czy mikroskopy.

- Obserwowaliśmy dzieci podczas zabawy i rozmawialiśmy z ich rodzicami - mówi Mariola Miron-Szkubel, nauczycielka. - Stworzyliśmy indywidualny profil inteligencji każdego dziecka i wiemy w jaki sposób podsuwać im pomysły, aby rozwijały nie tylko naturalne zdolności, ale i te słabsze. Gdy dziecko lubi się ruszać, a nie przepada za czytaniem, wtedy podsuwamy mu napisane ciekawostki związane ze sportem.

Zajęcia dla nauczycieli

Animatorzy ze Szkoły Podstawowej nr 12 będą organizować zajęcia dla nauczycieli z województwa podlaskiego dotyczące projektu.

- Zaprezentujemy inteligencje wielorakie Howarda Gardnera, swoje ośrodki oraz formy dydaktyczne - mówi Małgorzata Sochoń. - W ten sposób chcemy zainspirować nauczycieli, który mogliby wprowadzić podobne zajęcia w swoich szkołach.

Informacje na temat zapisów na szkolenie pojawią się wkrótce na stronie internetowej szkoły.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny