Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosna w ogrodzie. Poznaj popularne odmiany, czyli sosnę pospolitą, górską, wejmutkę, drobnolistną i czarną oraz ich wymagania

​Katarzyna Józefowicz
Jedną z odmian sosny idealną do ogrodu jest kosodrzewina. Roślina ta  prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie w ogródkach skalnych i na wrzosowiskach.
Jedną z odmian sosny idealną do ogrodu jest kosodrzewina. Roślina ta prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie w ogródkach skalnych i na wrzosowiskach. beekeepx/Getty Images
Większość sosen to duże drzewa. Jednak kilka z nich ma odmiany o bardziej kompaktowym pokroju i mniejszych rozmiarach (uzyskane zwykle przez szczepienie), które można uprawiać nawet w małym ogrodzie. Polecamy najpopularniejsze odmiany. Zobacz, jakie warunki lubi sosna pospolita, górska (kosodrzewina), wejmutka, drobnolistna i czarna.

Spis treści

Sosna w ogrodzie – dlaczego warto ją mieć?

Rzadko które rośliny iglaste mogą pochwalić się tak wspaniałym, leśnym aromatem swoich igieł jak sosny, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce w każdym ogrodzie. Zasługują na uwagę również dlatego, że nie są trudne w uprawie. Większość z nich dobrze znosi nasz klimat i jest w pełni mrozoodporna, a do prawidłowego rozwoju potrzebuje głównie słońca i przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego podłoża. Sosny nie oczekują również nawożenia, ani podlewania, gdyż nie są żarłoczne i dobrze znoszą suszę. Zwykle tolerują też zanieczyszczone powietrze i zasoloną glebę (choć zdarzają się też wyjątki jak np. sosna wejmutka).

Czytaj także: Olejek pichtowy na zatoki, kaszel i gładką cerę. Wypróbuj go do inhalacji i picia. Sprawdź, co kryje olejek z jodły syberyjskiej

Ich największym wrogiem jest natomiast mokre, ciężkie, zimne, gliniaste podłoże i cieniste stanowisko, na którym słabo rosną i stają się podatne na choroby. Mogą być też częściej atakowane przez szkodniki, m.in. mszyce: ochojniki i miodownice sosnowe.

Odmiany sosny idealne do ogrodu

Znanych jest ponad 100 gatunków sosny, ale do uprawy w przydomowych ogrodach polecanych jest głównie kilka z nich. Ich karłowe odmiany doskonale nadają się do tworzenia ciekawych kompozycji rabatowych, a także sadzenia na skalniakach, w ogródkach żwirowych lub przy schodach. Niektóre sosny można również uprawiać w pojemnikach na balkonach lub tarasach. Zdarzają się także odmiany zadarniające lub okrywowe, dzięki którym można osłonić nieefektowne fragmenty ogrodu.

Sosny ogrodowe to m.in.:

  • sosna pospolita,
  • sosna górska (czyli sosna kosodrzewina),
  • sosna wejmutka,
  • sosna drobnokwiatowa,
  • sosna czarna.

Warto przeczytać też:

Sosna pospolita to królowa wśród ogrodowych sosen

Jak większość sosen odmiana pospolita jest światłożądna, ale doskonale znosi mróz, suszę i jałowe podłoże. Niestety, gorzej radzi sobie z zanieczyszczonym powietrzem, dlatego lepiej nie uprawiać jej w centrach miast. Roślina ma za to mnóstwo pięknych odmian, z których kilka wyróżnia się kompaktowym rozmiarem: „Beuvronensis”, „Hillside Creeper”, „Globosa Viridis”, „Ksawerów”, „Albyns”, „Moseri”, „Repens”, „Nana Compacta”, „Viridis Compacta”.

Sosna górska nazywana kosodrzewiną

Sosna kosodrzewina to gatunek, który poza słonecznym stanowiskiem i przepuszczalną glebą nie ma żadnych, szczególnych wymagań i jest wyjątkowo tolerancyjny na warunki uprawowe, choć nie lubi mokrej i ciężkiej gleby. Z natury sosna górka jest gatunkiem bardzo zmiennym, występującym w różnych formach i rozmiarach. Ma też wiele odmian o kompaktowym pokroju, doskonale nadających się do uprawy w małych ogrodach. Na uwagę spośród nich zasługują m.in.: „Little Goldstar”, „White Tip”, „Sherwood Compact”, „Mops”, „Ophir”, „Wintergold”, „Hesse”, „Varella”, „Schweizer Tourist”, „Dezember Gold”.

Sosna wejmutka ma spore wymagania

Niestety sosna wejmutka, choć chętnie uprawiana w ogrodach, jest jedną z bardziej wymagających sosen. Bezwzględnie oczekuje słonecznego stanowiska i przepuszczalnej gleby o lekko kwaśnym odczynie pH. Jest wrażliwa na zacienienie, mokrą, gliniastą glebę oraz zasadowy odczyn podłoża. Źle znosi też zasoloną glebę. Występuje natomiast w kilku atrakcyjnych odmianach o kompaktowym pokroju w tym min.: „Radiata”, „Krügers Liliput”, „Sea Urchin”, „Greg”, „Tiny Curls”, „Minima”, „Green Twist”.
Uwaga: unikajmy sadzenia wejmutki w pobliżu porzeczek, ponieważ sprzyja to rozwojowi choroby grzybowej (rdzy), występującej na tych dwóch roślinach.

Zobacz też:

Sosna drobnokwiatowa

Podobnie jak inne sosny odmiana drobnokwiatowa jest światłożądna, ale lubi nieco bardziej wilgotne powietrze i podłoże. Nie toleruje cienia oraz mokrej, ciężkiej gleby. Jest też nieco mniej mrozoodporna od innych, popularnych sosen (znosi mróz do ok. -23°C/-21°C). Jej odmiany polecane do uprawy w mniejszych ogrodach to m.in.: „Tanima-no-yuki”, „Goldilocks”, „Shizukagoten”, „Gyok-kasen”.

Sosna czarna kocha słońce

To kolejna interesująca sosna, którą można posadzić w ogrodzie. Gatunek jest jednym z najbardziej odpornych na zanieczyszczenia powietrza, suszę i zasolenie gleby. Nie toleruje natomiast zacienienia i preferuje gleby zasadowe. Do jego odmian o kompaktowym pokroju należą min.: „Nana”, „Pierrick Brégeon”, „Spielberg”, „Wurstle”, „Syców”. Wśród popularnych w ogrodach sosen, znajdują się też karłowe odmiany kilku innych gatunków, w tym min.: s. Banksa, s. bośniackiej i s. limby.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sosna w ogrodzie. Poznaj popularne odmiany, czyli sosnę pospolitą, górską, wejmutkę, drobnolistną i czarną oraz ich wymagania - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny