Solniki 44. Siedlisko Kultury LasFest 2018. Try Out Hamlet...

  Solniki 44. Siedlisko Kultury LasFest 2018. Try Out Hamlet (zdjęcia, wideo)

  Zdjęcie autora materiału

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Solniki 44. Siedlisko Kultury LasFest 2018. Ruszył 1 Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie. Edycja Dzika. Spektakl "Try Out Hamlet" pokazał, że szekspirowski klasyk może być co i rusz odczytywany na nowo.
  Solniki 44. Siedlisko kultury. 1 Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie. Try Out Hamlet
  1/21

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Jerzy Doroszkiewicz

  - Hamlet jest sztuką bardzo złożoną, absorbuje wszystko jak gąbka, można go osadzić w dowolnych czasach i zawsze będzie interpretował coś innego - powiedział Hendrik Mannes, który z Grupą Coincidentia oraz Jerzym Bielskim i Mariuszem Laskowskim rozpoczął prace studyjne nad Hamletem. Na początek 1 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Lesie czworo aktorów zmierzyło się z Szekspirem na swój niepowtarzalny sposób.

  - Naszym głównym celem było zastanowienie się, jak w sposób muzyczny teatralny, za pomocą środków, którymi dysponujemy, możemy przedstawić sytuację wewnętrznego terroru, który pojawia się w jego postaci - tłumaczył Mannes. Wybrał i zmutiplikował kilka postaci dramatu. Stąd "Try Out Hamlet" było przedstawieniem z trzema różnymi Hamletami, z trzema Ofeliami, dwoma Laertesami, było też trochę Horacego.

  Mimo, że praca nad tekstem, wyłącznie oryginalny, trwała zaledwie trzy dni, dzięki muzykalności Pawła Chomczyka i Dagmary Sowy, wspartej chwytliwymi melodiami Jerzego Bielskiego, nie zabrakło wielogłosowych piosenek. A Mariusz Laskowski w finale tej, jak sami twórcy nazwali, próby otwartej, skutecznie dekonstruował harmonię, rozstrajając na oczach widzów gitarę Bielskiego.

  Bo "Try Out Hamlet" to oprócz próby pokazania wewnętrznego terroru, w jakim żyje bohater Szekspira, także spektakl pełen humoru, ogrywający przedmioty, nadający nowe znaczenie nawet dziecinnemu basenikowi. Paweł Chomczyk wcielając się w jedną z Ofelii znakomicie zagrał i wahanie przed samobójstwem i wreszcie sam dramatyczny akt utraty życia w odmętach jeziora.

  - To dopiero nasz pierwszy krok, żeby wdepnąć w tego szekspirowskiego Hamleta - mówił reżyser. - Hamlet jest sztuką bardzo złożoną, absorbuje wszystko jak gąbka, można go osadzić w dowolnych czasach i zawsze będzie interpretował coś innego. Zdecydowaliśmy zastanowić się, jak to by było poczuć się Hamletem, takie było początkowe założenie.

  Po spektaklu, organizatorzy 1 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Lesie LasFest 2018 zaprosili widzów do dyskusji nad spektaklem. Okazało się, że do Solnik przyjechał z Berlina stały bywalec takich festiwali Hartmut Topf.

  - Jestem ciekaw jak to się skończy, ponieważ wiem, że gotowy spektakl ma być opowieścią o korupcji, rozczarowaniu, strachu i wojnie, tymi wszystkimi elementami terroru - zastanawiał się Topf. Nie będzie to linearne odwzorowanie sztuki. Coś w rodzaju akademickiej wiwisekcji na historycznym Hamlecie, takie medyczne podejście - mówił entuzjasta z Niemiec.

  To dopiero początek teatralnych atrakcji. Festiwal potrwa do 15 sierpnia.

  A oto program: Solniki 44. Siedlisko Kultury LasFest 2018. 1 Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie. Edycja Dzika (PROGRAM)

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka