MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Solina wysycha, ale nie jest jedyna. Polskie jeziora nikną w oczach. Co jest przyczyną i jak zatrzymać proces pustynnienia kraju?

Emil Hoff
Emil Hoff
Smutne zdjęcia ukazują, jak wysycha Jezioro Solińskie. W okolicach Chrewtu sytuacja jest szczególnie poważna.
Smutne zdjęcia ukazują, jak wysycha Jezioro Solińskie. W okolicach Chrewtu sytuacja jest szczególnie poważna. Darek Delmanowicz / PAP
Solina zyskała w tym roku nową atrakcję turystyczną – najnowocześniejszą kolejkę gondolową – ale jednocześnie traci coś równie, lub nawet bardziej cennego – wodę. Jezioro Solińskie wysycha, a smutne zdjęcia ukazują łodzie leżące w mule i spękaną ziemię. Jakie inne jeziora w Polsce wysychają, co jest tego przyczyną i jak można zapobiec procesowi pustynnienia naszego kraju?

Spis treści

Solina: nowa atrakcja na skraju katastrofy ekologicznej

We wtorek 30 sierpnia 2022 Polska Agencja Prasowa opublikowała wstrząsające zdjęcia, ukazujące, jak bardzo obniżył się poziom wody w Jeziorze Solińskim.

W miejscowości Chrewt nad rzeką Czarny, wpadającą do Jeziora Solińskiego, widoczne jest piaszczyste dno zbiornika. Łodzie zacumowane w przystaniach praktycznie osiadły na piachu. Odsłonięta ziemia zaczyna popękała i błyskawicznie zaczęła porastać trawą.

Jezioro Solińskie to jedna z głównych atrakcji Bieszczad. Największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny (22 km kw. powierzchni, do 60 m głębokości) powstał w latach 60. XX w., by chronić mieszkańców doliny Sanu przed powodziami. Niedawno Solina zyskała nową atrakcję – najnowocześniejszą w Polsce kolej gondolową, którą turyści mogą wjechać na Górę Jawor i oglądać zaporę z wieży widokowej.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Solina traci wodę w zastraszającym tempie

Niestety, Jezioro Solińskie wysycha z powodu długotrwałej suszy i braku deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o suszy hydrologicznej, panującej na Podkarpaciu. Susza odbija się szczególnie dotkliwie na Jeziorze Solińskim, zasilanym przede wszystkim przez rzeki San i Solinka. Gdy słońce grzeje mocno, jezioro paruje, a dopływy nie są w stanie zapewnić mu odpowiednio dużo wody. To powoduje szybki spadek poziomu wody w Jeziorze Solińskim, co alarmuje mieszkańców okolicy i turystów praktycznie co roku.

Miejscowość Chrewt, z której pochodzą zdjęcia PAP, leży nad jednym z mniejszych dopływów Jeziora Solińskiego, rzeką Czarny, i dlatego skutki suszy są tu szczególnie dobrze widoczne. Na szczęście spadek poziomu wód w Jeziorze Solińskim jest sezonowy. Gdy kończą się upały, wody znowu przybywa, a najwięcej jest jej po roztopach. W 2022 r. rekordowo wysoki poziom wody w Jeziorze Solińskim odnotowano w styczniu.

Zobaczcie, jak zmieniło się wybrzeże Jeziora Solińskiego w Chrewcie między 2014 a 2019 r. Przesuńcie suwak, by porównać zdjęcia.

To też może Cię zainteresować

Nie tylko Solina. Znikają jeziora Wielkopolski

Chociaż wody Jeziora Solińskiego obniżają się i wznoszą sezonowo, problem wysychania polskich jezior i rzek jest poważny. Ocieplenie klimatu powoduje, że susze nawiedzają nasz kraj coraz częściej i trwają dłużej, co wywołuje z kolei trwałe, a nie tylko sezonowe obniżenie się poziomu wód w wielu zbiornikach wodnych – sztucznych i naturalnych – zwłaszcza w zachodniej i centralnej Polsce.

Powoli wysycha np. Jezioro Zdworskie, największe na Mazowszu. Stosunkowo najpoważniejsza jest sytuacja w Wielkopolsce, gdzie w ciągu ostatnich kilkunastu lat poziom wody obniżył się w niektórych jeziorach nawet o dwa metry. Cierpią szczególnie te zbiorniki Pojezierza Gnieźnieńskiego, które mają niewielkie rozmiary lub leżą blisko wododziałów, jak np. jeziora Skubarczewskie czy Niedzięgiel. Poziom wody od lat spada gwałtownie także w Jeziorze Wilczyńskim i Suszewskim. Inne wysychające jeziora regionu to np. Kownackie, Powidzkie, Czyste, Ostrowskie i Góreckie.

Wydaje się, że głównym winowajcą w przypadku wysychania wielkopolskich jezior jest przemysł górniczy. Na potrzeby wydobycia węgla osuszano wody gruntowe i głębinowe, a także bagna i torfowiska, które stanowią naturalne gąbki, zatrzymujące wodę i wilgoć. Do tego należy doliczyć niewiele opadów, niską lesistość i zmiany klimatu, powodujące susze. W efekcie więcej wody odparowuje z jezior, niż spada na ziemię.

Zobaczcie, jak zmieniły się wybrzeża Jezior Wilczyńskiego i Suszewskiego w Wielkopolsce między 2011 a 2021 r. Przesuńcie suwak, by porównać zdjęcia.

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera

Jak ratować polskie wody?

Państwowe Gospodarstw Wodne Wody Polskie planuje inwestycję, która być może uratuje sytuację wodną w Wielkopolsce, a przynajmniej zahamuje na pewien czas zanik wód w regionie. Plan zakłada przepompowanie części wody z Warty do dawnych wyrobisk węgla, np. odkrywki Kazimierz Północ. W ten sposób powstałoby wiele nowych jezior i zalewów, być może całe pojezierze wschodniowielkopolskie. Prace nad realizacją wielkiego projektu miałyby zakończyć się ok. 2028 r.

Oprócz przepompowania wody, do zatrzymania procesu wysychania jezior potrzebne będą także inne projekty, zakrojone na szeroką skalę. Organizacje ekologiczne podkreślają konieczność przywrócenia naturalnych torfowisk i bagien, które pomagają zatrzymywać wody gruntowe.

Przykładem zbawczego wpływu naturalnej retencji na poziom wody w regionie jest np. jezioro Żabiniec na Pojezierzu Lubuskim, otoczone rozległym torfowiskiem. O tym, do czego może doprowadzić zbyt intensywne pozyskiwanie torfu, świadczy z kolei Jezioro Elżbiety koło Michalej Góry (woj. świętokrzyskie), którego powierzchnia zmniejszyła się dramatycznie po tym, jak osuszono torfowisko.

Galeria smutnych zdjęć. Polskie jeziora wysychają

W poniższej galerii znajdziecie zdjęcia, ukazujące smutny stan Jeziora Solińskiego w końcu sierpnia 2022 r., a także fotografie satelitarne innych polskich jezior, których powierzchnia i poziom wody zmniejszają się w ostatnich latach zastraszająco szybko.

Smutne zdjęcia ukazują, jak wysycha Jezioro Solińskie. W okolicach Chrewtu sytuacja jest szczególnie poważna.

Solina wysycha, ale nie jest jedyna. Polskie jeziora nikną w...

To też może Cię zainteresować:

Źródła: PAP, poznan.wody.gov.pl, businessinsider.com.pl, topagrar.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Oni dostali się do Europarlamentu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Solina wysycha, ale nie jest jedyna. Polskie jeziora nikną w oczach. Co jest przyczyną i jak zatrzymać proces pustynnienia kraju? - Strona Podróży

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny