Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidna podstawa domu

oprac. (op)
Chociaż własnoręczne przygotowanie betonu na placu budowy jest tańsze niż zamówienie "gruszki” z cementowni, to nie gwarantuje ono utrzymania odpowiednich parametrów.
Chociaż własnoręczne przygotowanie betonu na placu budowy jest tańsze niż zamówienie "gruszki” z cementowni, to nie gwarantuje ono utrzymania odpowiednich parametrów.
Przy budowie domów jednorodzinnych, zarówno niepodpiwniczonych, jak i tych z piwnicami, stosuje się najczęściej fundamenty betonowe lub żelbetowe.

Sposób ich posadowienia i wykonania zależy między innymi od warunków geologicznych, takich jak rodzaj gruntu, jego nośność i głębokość przemarzania. Trwałym, gwarantującym mocną podstawę rozwiązaniem są ławy fundamentowe wylewane z betonu i zbrojone prętami stalowymi.

Chociaż własnoręczne przygotowanie betonu na placu budowy jest tańsze niż zamówienie "gruszki" z cementowni, to nie gwarantuje ono utrzymania odpowiednich parametrów. Żeby zminimalizować ryzyko, warto dodać do mieszanki plastyfikatora emulsję polepszającą jej właściwości robocze i wytrzymałościowe. Poprawi ona plastyczność i urabialność betonu, umożliwi przyrost wytrzymałości, zmniejszy skurczliwość betonu i tendencję do pękania. Poprawi także mrozoodporność i wodoszczelność betonu.
Po całkowitym wyschnięciu ław betonowych wznosi się ściany fundamentowe. W budynkach podpiwniczonych są to ściany piwniczne. Wykonuje się je najczęściej z pełnych bloczków betonowych o wymiarach 14 x 25 x 38 cm.
W domach jednorodzinnych podpiwniczonych na murowane ściany piwniczne, oprócz obciążeń pionowych, działają także poziome siły parcia gruntu. Murowane ściany mogą okazać się zbyt słabe, wówczas powinny być one wykonane z wylewanego w szalunkach betonu.

Trwałość konstrukcji ściany fundamentowej zapewniają nie tylko dobrej jakości bloczki betonowe, ale i właściwa zaprawa. Jej przygotowanie polega na wsypaniu suchej mieszanki do naczynia z odmierzoną ilością wody (proporcje podane są na opakowaniu) i starannym wymieszaniu, aż do otrzymania jednolitej konsystencji. Czynność tę najlepiej wykonać w betoniarce lub za pomocą wiertarki z mieszadłem w przypadku mniejszych prac. Otrzymana w ten sposób zaprawa charakteryzuje się dobrą przyczepnością, wysokim stopniem plastyczności i wytrzymałością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny