Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Solidarność i Klub Represjonowanych uczciły 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (zdjęcia)

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Solidarność i Klub Represjonowanych uczciły 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
Solidarność i Klub Represjonowanych uczciły 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Agata Sawczenko
Rano była żywa lekcja historii, czyli przedstawienie przygotowane przez uczniów SP 11 w Urzędzie Wojewódzkim. Wieczorem - msza święta w kościele św. Rocha oraz kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy w Smoleńsku i pod tablicą umieszczoną na ścianie b. pierwszego komisariatu MO przy ul. Lipowej upamiętniającą represjonowanych w stanie wojennym. Tak białostocka Solidarność i Klub Więzionych, Represjonowanych i Internowanych wspominały rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Wieczorem 13 grudnia w białostockiej Bazylice św. Rocha została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny oraz ofiar stanu wojennego. Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy w Smoleńsku i pod tablicą umieszczoną na ścianie byłego pierwszego komisariatu MO przy ul. Lipowej upamiętniającą represjonowanych w stanie wojennym.

To właśnie 13 grudnia 1981 roku komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. Ukonstytuowała się wtedy Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego pod przewodnictwem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Na mocy dekretu zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych, w tym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, zakazano organizowania strajków i akcji protestacyjnych. Zawieszono wydawanie gazet i czasopism. Zmilitaryzowano niektóre zakłady pracy, wprowadzono godzinę policyjną. Działacze „Solidarności” byli internowani.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia, przed północą, rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej wzięło udział w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, użyto: 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku. Wtedy też rozwiązano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego.

Zobacz też:
Obchody wprowadzenia stanu wojennego. Marsz w Białymstoku (13.12.2015)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny