Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Socjolodzy: Młodym brakuje wiedzy ogólnej

Redakcja
Prawie połowa Polaków w ciągu ostatniego roku nie wzięła do ręki nawet jednej książki - alarmuje Katarzyna Sztop-Rutkowska, socjolog. Choć tutaj akurat młodzi ludzie wypadają najlepiej. Są naturalnie ciekawi, chcą poznawać świat, no i mają więcej czasu.

Kurier Poranny: Badania mówią, że Polacy coraz mniej czytają. Czy studenci kierunków humanistycznych, a takim jest socjologia, także?

Katarzyna Sztop-Rutkowska: Rzeczywiście nasze studia wymagają dużej ilości czytania. Prawda jest też taka, że studenci czytają coraz mniej. To widać. To się też przekłada na nasze wymagania wobec nich, które zmieniają się z każdym rokiem. Studenci dostają mniej tekstów. Szukamy takich pozycji, które zawierają w sobie skondensowaną wiedzę.

Dodatkowo, polecam teksty, które można znaleźć w internecie, bo do nich jest najłatwiejszy dostęp. Korzystamy też z innych kanałów przekazu informacji. Sama coraz częściej używam filmów, fotografii, obrazków, czyli tego, co jest dla studentów bardziej atrakcyjne, zrozumiałe. Czy to w skutkach jest lepsze, czy gorsze, można dyskutować, ale z pewnością ich aktywizuje. Prawda jest taka, i to widać coraz bardziej, że studenci mają problemy ze zrozumieniem tekstu i to wcale nie dlatego, że jest on wyjątkowo trudny. Nie jest też dobrze z wiedzą ogólną - znajomością faktów, zwłaszcza z historii.

Odwiedź serwis poświęcony naszej kampanii społecznej Czytam, więc wiem www.poranny.pl/wiem

Student spędzający długie godziny w bibliotece to już chyba zjawisko, które odeszło do lamusa?

Katarzyna Sztop-Rutkowska: Niektórzy mogliby powiedzieć, że dzisiejszym studentom jest łatwiej. Faktem jest jednak, że zmienia się sposób uczenia. Zajęcia odbywają się w salach wyposażonych w urządzenia multimedialne, młodzi otrzymują od wykładowców materiały dydaktyczne. Nie wymaga się wiedzy encyklopedycznej, którą jeszcze nam wtłaczano do głów. Łukasz Kiszkiel: Dziś wszystko można sprawdzić w internecie - wzory, daty, nazwy. Poziom wiedzy ogólnej młodych ludzi przychodzących na studia jest jednak dużo niższy. Dlaczego nie czytamy?Łukasz Kiszkiel: Czas wolny jest obecnie towarem deficytowym. O niego konkuruje wiele mediów - internet, telewizja, nowe formy komunikacji. Książka odsuwa się dalej. Te nowe formy najwyraźniej wygrywają z czytelnictwem. Katarzyna Sztop-Rutkowska:** Jestem molem książkowym i to zjawisko mnie przeraża. Że prawie połowa Polaków w ciągu ostatniego roku nie wzięła do ręki nawet jednej książki. Choć tutaj akurat młodzi ludzie wypadają najlepiej. Są naturalnie ciekawi, chcą poznawać świat, no i mają więcej czasu.
Z drugiej jednak strony, staram się to zjawisko zrozumieć. Rzeczywistość się zmienia. Susan Sonntag powiedziała, że jedno zdjęcie wystarczy za tysiąc słów. I żyjemy obecnie w takiej kulturze obrazkowej. Za nowoczesnością powinny iść umiejętności, a tych niestety cały czas brakuje. To umiejętność wyszukiwania informacji.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny