Sobotnia bijatyka Młodzieży Wszechpolskiej i KOD w Radomiu....

  Sobotnia bijatyka Młodzieży Wszechpolskiej i KOD w Radomiu. Poturbowany też członek PiS

  jp

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Sobotnia bijatyka Młodzieży Wszechpolskiej i KOD w Radomiu. Poturbowany też członek PiS

  ©Jarosław Kwiatkowski

  - Członek zespołu prasowego został poturbowany w Radomiu przez nieznanych sprawców - poinformował na konferencji prasowej Marek Suski wiążąc to zdarzenie z zajściami z soboty, kiedy to doszło do przepychanek i bójki pomiędzy działaczami Komitetu Obrony Demokracji i narodowcami.
  Sobotnia bijatyka Młodzieży Wszechpolskiej i KOD w Radomiu. Poturbowany też członek PiS

  ©Jarosław Kwiatkowski

  - Nasz kolega miał założone szwy. Zeznawał na policji. Oczekujemy pomocy od władz miasta, ponieważ w Radomiu dochodzi do takich wydarzeń jakich byliśmy świadkami w sobotę - powiedział Marek Suski. Stwierdził, że w sobotę doszło do napadu kogoś z KOD-u na przedstawiciela Młodzieży Wszechpolskiej. - Potem to zdarzenie przedstawiano odwrotnie, że to narodowcy napadli na KOD - mówił Marek Suski. Zapewniał, że widział nagranie z monitoringu i do aktu agresji doszło w chwili, kiedy narodowcy już odchodzili.

  CZYTAJ KONIECZNIE: Radom. Bijatyka podczas obchodów rocznicy Czerwca '76. Narodowcy zaatakowali KOD  Przypomnijmy, w sobotę na deptaku przed budynkiem Urzędu Miejskiego doszło najpierw do przepychanek, a potem bójki pomiędzy narodowcami i uczestnikami manifestacji. Oba zgromadzenia tych ugrupowań były zarejestrowane, ale spotkanie KOD powinno odbywać się kilka godzin później niż marsz narodowców. Obserwatorzy tych zdarzeń twierdzili, że w czasie bijatyki na miejscu nie było policji. W znacznym oddaleniu stał patrol straży miejskiej, który nie zdążył ze skuteczną interwencją.

  W niedzielę policja poinformowała, że wszczyna dochodzenie w tej sprawie, choć nikt nie złożył zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Zebrany materiał ma być poddany ocenie prawnej przez prokuraturę. Już w niedzielę ważni politycy Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli, że składają zawiadomienie do prokuratury w sprawie zajść i wnioskują, aby śledztwo nadzorował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W tej sprawie zabrał też głos Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, który stwierdził na antenie jednej z rozgłośni radiowych, że policja była na miejscu, ale dysponowała zbyt małymi siłami. Zapowiedział, że w policji radomskiej będzie przeprowadzona w tej sprawie kontrola. Również prezydent Radomia Radosław Witkowski zażądał od komendanta Straży Miejskiej w Radomiu raportu i wyjaśnień na temat zajść.

  Tymczasem władze Młodzieży Wszechpolskiej przekazały mediom komunikat w sprawie incydentu w Radomiu. Oto treść komunikatu:

  "W sobotę - jak co roku, od wielu lat - radomskie środowisko narodowe postanowiło uczcić ofiary brutalnej pacyfikacji protestów robotniczych w Radomiu w czerwcu '76. Sam przemarsz, organizowany przez Młodzież Wszechpolską przeszedł do celu bez żadnych przeszkód. Po czasie otrzymaliśmy informację od mieszkańców, że swoje zgromadzenie tego dnia organizuje Komitet Obrony Demokracji. Tragedię w Radomiu do własnych celów politycznych próbowała wykorzystać organizacja, w której szeregach nie brakuje ludzi poprzedniego systemu, w tym bandytów z SB oraz ZOMO. KOD czynnie broni przywilejów tych, którzy w '76 r. tłumili robotniczy zryw. Na manifestacjach KODu, z ust przemawiających byłych funkcjonariuszy można było usłyszeć, że w czasach PRLu „naród był z wojskiem i policją", a służby traktowały sprzeciwiających się komunistom łagodnie i z godnością.
  Uznając to zgromadzenie za naplucie w twarz radomskim robotnikom, nasi działacze udali się na miejsce pikiety organizowanej przez KOD, aby wyrazić swoje krytyczne stanowisko wobec tego typu działań. Wszechpolacy spotkali się z obelgami ze strony KODowców, ale pozostali jeszcze na miejscu by przypomnieć, jakich ludzi „obrońcy demokracji" popierają i honorują.
  Podczas powrotu nasi działacze zauważyli jednak, że za ich plecami pozostał jeden z kontrmanifestantów, który był przetrzymywany przez działaczy KOD. Wówczas udzielili mu pomocy w wyniku której doszło do szarpaniny i wymiany ciosów obu grup - zwolenników i przeciwników KOD. Dzięki tej interwencji wspomniany kolega wraz z pozostałymi narodowcami wrócił tego dnia do domu.
  W tym miejscu pragniemy wyrazić swoje zażenowanie postawą części dziennikarzy, którym przemoc wobec środowiska narodowego nigdy nie przeszkadza, natomiast zawsze dokonują próby przyklejenia nam łatki agresorów. Niejednokrotnie spotykaliśmy się też z ich strony z otwartym nawoływaniem do fizycznej konfrontacji z naszymi zwolennikami. Przypomnijmy też próby blokowania Sejmu przez Komitet Obrony Demokracji na przełomie roku i sceny temu towarzyszące. Wówczas Ci sami dziennikarze za godną pochwały „postawę obywatelską" i „obronę demokracji" uznawali opluwanie, wyzwiska i fizyczną agresję. Ta sama agresja wobec dziennikarzy i przeciwników wylewa się zresztą z każdej manifestacji KODu. Wszystko to obnaża hipokryzję lewicowo-liberalnych dziennikarzy i manipulacje, które stały się ich znakiem rozpoznawczym.
  Krytycznie przyglądamy się niektórym posunięciom rządzącej partii, wbrew propagandzie „Gazety Wyborczej" i innych pism z gatunku fantastyki, nie wspieramy ani nie oczekujemy wsparcia rządu. Równocześnie jednak KOD i jemu podobne organizacje uznajemy za kontynuację tradycji targowickiej i jako wrogom Polski, mimo jazgotu mediów głównego nurtu, nie zamierzamy ustępować pola.
  Dziękujemy wszystkim organizacjom i środowiskom, które tego dnia były z nami w Radomiu i zapraszamy ponownie za rok."  INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka