Śmiertelny wypadek na krajowej ósemce (mapa)

(az)
W środę tuż po północy, na krajowej ósemce na trasie do Warszawy, w miejscowości Gosie Małe, w gminie Kołaki Kościelne doszło do śmiertelnego wypadku.
Śmiertelny wypadek na krajowej ósemce (mapa)

51-letni kierowca ciężarowego mitsubishi, z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z Litwinem, kierującym tirem.

Kierowca mitsubishi zginął na miejscu. Kierowca tira oraz pasażer tego samochodu, jak i pasażer mitsubishi wyszli z wypadku bez poważniejszych obrażeń.

Droga na tej trasie była zablokowana przez cztery godziny.

Wyświetl większą mapę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Językoznawca
‘Thor’, masz całkowitą rację.
Bardzo często kolejne znaczenie jakiegoś wyrazu powstaje z niewiedzy. Tak było i w tym przypadku. Osoba jakaś, nieznająca znaczenie skrótu TIR, a widząca taki napis na dużych samochodach ciężarowych czy też dostawczych, użyła nazwy ‘tir’. Inni, tak samo niedoinformowani w temacie, zaczęli to powtarzać i tak powstało drugie znaczenie. W semantyce jest to znany proces powstawania znaczeń.
Drugie znaczenie tak już przylgnęło do wyrazu ‘TIR’, że nawet powstała inna pisownia ‘tir’, i myślę, że już my, osoby znające oryginalne znaczenie skrótu, nie mamy mozliwości odwrócenia tego procesu.

Przykładów różnych zmian w polskim słowotwórstwie jest masa. Innym takim znanym jest wyraz ‘forum’. Pierwotnie, rzeczownik ten w języku polskim nie miał liczby mnogiej. Ale jak ludzie, powiedzmy niezorientowani w gramatyce, zaczeli udzielać się w internecie, to stworzyli liczbę mnogą i powstał wyraz ‘fora’, itd.

Tak ,że szkoda nerwów.
T
Thor
Międzynarodowy Tranzyt Drogowy (oficjalny skrót TIR, od fr. "Transports Internationaux Routiers") – międzynarodowa konwencja celna dotycząca tranzytu towarów samochodami ciężarowymi w transporcie międzynarodowym, pozwalająca uprościć procedury na granicach i w urzędach celnych, celem większej efektywności przewozów drogowych.


Ciężarówka wyruszająca z jednego państwa jest - w myśl konwencji TIR - sprawdzana i zaplombowywana na granicy kraju (lub w dowolnym Urzędzie Celnym zlokalizowanym wewnątrz państwa z którego wyjeżdża), z którego wywozi ładunek, a zostaje odplombowana oraz skontrolowana dopiero w kraju docelowym, zaś wszystkie granice państw tranzytowych mija z formalnościami ograniczonymi do minimum (np. przy przewozie towaru z Hiszpanii do Rosji samochód jest plombowany na granicy hiszpańskiej i mija granice wszystkich państw bez rozbudowanej kontroli, zaś otwarcie zamknięcia celnego samochodu następuje dopiero w Rosji).

Konwencję TIR zaczęto stosować tuż po zakończeniu II wojny światowej (pierwsze porozumienie w tej sprawie zawarto w 1959 roku), a należy do niej kilkadziesiąt państw: wszystkie europejskie (w tym Polska), a także większość krajów, które utrzymują sporą liczbę ciężarówek w ruchu międzynarodowym (m.in Rosja, Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan, czy Iran).

Pojazd przewożący ładunek pod osłoną karnetu TIR opatrzony powinien być niebieską tabliczką z białym literowym skrótem TIR - stąd też w języku potocznym, błędnie, duże ciężarówki określa się często mianem TIR-ów.
a
a kuku
no jak to przeczytaj uwaznie to moze zrozumiesz ... hehe echh poranny poranny....
L
Lesio
kierującym tirem. Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić mi co to są te tiry? Czy są to tirówki rodzaju męskiego?',,zderzył się z Litwinem, kierującym tirem" to w końcu z kim się zderzył? z Litwinem czy kierujący tirem a może z tirem kierowanym przez Litwina? Może z Litwinem kierowanym przez tira? Wpisałem w wyszukiwarkę tego tira i nie ma takiej marki samochodu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie