Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SM Zachęta: Opłaty za ogrzewanie rosną, ale nie dla wszystkich

(mak)
Spółdzielnia Mieszkaniowa Zachęta buduje Białystok od kilkudziesięciu lat
Spółdzielnia Mieszkaniowa Zachęta buduje Białystok od kilkudziesięciu lat Fot. Mark-Bud
Chociaż koszty ogrzewania są większe, opłaty podwyższono tylko korzystającym z podzielnika. Mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej Zachęta są oburzeni.

- CI lokatorzy i tak płacą zawyżone kwoty - usprawiedliwia Piotr Mioduszewski, prezes Zachęty.

Są podwyżki, ale tylko u tych co mają zainstalowane podzielniki. Ci co płaca ryczałtem za ogrzewanie mają ciągle taką samą opłatę. To niesprawiedliwe - denerwuje się pan Piotr, mieszkaniec osiedla Piasta.

To była długa i mroźna zima i chociaż mamy już ją raczej za sobą, to opłaty za ogrzewanie wciąż jeszcze przed nami. Ostatnio spółdzielnie zaczęły więc apelować do mieszkańców o zwiększenie zaliczek płaconych za ogrzewanie.

Rozliczać lokatorów zaczęła właśnie spółdzielnia Zachęta. Już wiadomo, że wzrosną opłaty za ogrzewanie. Aż 80 procent mieszkańców będzie miało w tym roku dopłatę za ciepło. Średnio około 200 - 300 złotych.

Ale w spółdzielni są też tacy, który opłaty nie były podwyższane od 2003 roku. Chodzi o lokatorów, którzy nie mają zainstalowanych podzielników ciepła. Już od siedmiu lat płacą za ogrzewanie ryczałtem 4, 50 zł za metr kwadratowy.

- W czasach gdy stawia się na ekologię i ważne jest oszczędzanie niezrozumiałe jest postępowanie naszej spółdzielni. Wynika z tego, że nasza spółdzielnia zachęca do likwidacji podzielników w mieszkaniach - uważa pan Piotr.

Jednak prezes Zachęty jest innego zdania. Uważa, że ryczałt jest dwa razy wyższy niż rzeczywiste koszty.

- Ci mieszkańcy wcale nie mają lepiej. Z naszych wyliczeń wynika, że jest ogrzanie takiego mieszkania w zeszłym roku kosztowało średnio ponad 2 zł. Więc tacy lokatorzy i tak płacą zawyżony czynsz - tłumaczy Piotr Mioduszewski - Po prostu oni od początku musieli płacić dużo więcej, żeby ryczałt się nie opłacał.

Zdecydowana większość mieszkań w spółdzielni ma jednak zainstalowane podzielniki i według nich jest rozliczana. Na prawie 8 i pół tysiąca lokali tylko 113 ma opłatę uśrednioną.

- Często zdarza się, że i w takich mieszkaniach są podzielniki. Ale kiedy nie możemy się dostać do środka, żeby je odczytać, bo taka osoba jest na przykład za granicą, także naliczamy ryczałt - dodaje prezes.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny