Słynna Gran Canaria – idealna na wakacje przez cały rok!

Materiał informacyjny Organizacja Turystyczna Gran Canarii
Udostępnij:
Gran Canaria – wyspa marzenie, idealna do odpoczynku przez cały rok. Zielone wąwozy, pustynny krajobraz na wydmach Maspalomas, rajskie plaże i słońce, które każdego dnia gości na niebie to kilka najważniejszych magnesów na turystów. Na wyspie jest też kilka miejsc niewymienianych w przewodnikach. Ich zobaczenie to „must have” każdego, kto przybywa na Gran Canarię.

Gran Canaria – klimat, czyli kiedy najlepiej na nią polecieć

Trudno o drugi tak szczodry dla turystów zakątek świata, jak leżąca w Archipelagu Wysp Kanaryjskich Gran Canaria. Nie lubisz upałów? Gran Canaria jest dla ciebie! Chcesz się opalać i pluskać w morzu? Leć na Gran Canarię! Interesuje cię urlop w listopadzie lub marcu? Dobrze się domyślasz, Gran Canaria czeka na ciebie nawet poza sezonem.

Łagodny klimat podzwrotnikowy gwarantuje idealne warunki do odpoczynku przez cały rok. Najcieplej jest oczywiście w miesiącach wakacyjnych, ale nawet w czerwcu, lipcu i sierpniu średnie temperatury nie przekraczają 30°C. W grudniu i styczniu spadają do 24°C. Zima na Gran Canarii przypomina trochę nasz czerwiec i lipiec, jeśli akurat nie mamy upałów. Jest przyjemnie ciepło, pogoda wręcz do zwiedzania i korzystania z lokalnych atrakcji, a tych jest tu całkiem sporo. Warto też wiedzieć, że temperatura wody w oceanie u wybrzeży Gran Canarii w najchłodniejszych miesiącach wynosi średnio 19°C. My, Polacy, nie musimy się oszukiwać – zdarza nam się wchodzić do chłodniejszego Bałtyku.

Największe atrakcje, czyli co warto zobaczyć na Gran Canarii

Rezerwat Przyrody Wydm**Maspalomas** widziany po raz pierwszy robi na przybyszach piorunujące wrażenie. Wygląda jak miniaturowa Sahara! Faktycznie, wydmy formują się z piasku przywianego z afrykańskiej pustyni. Roślinność, o ile uda się ją znaleźć, jest raczej rachityczna, za to wydmy potrafią mieć nawet 20 metrów wysokości.

Wąwóz Guayadeque to całkowite przeciwieństwo wydm Maspalomas. Zachwyca bujną zieloną roślinnością, w dużej części endemiczną. Na dnie długiego na 15 kilometrów wąwozu rosną między innymi migdałowce, kaktusy i palmy. Wąwóz objęty jest ochroną, nie można więc urwać sobie kawałka rośliny. Na szczęście można robić zdjęcia i kręcić filmy. Na pewno będą trwalszą pamiątką.

Dolina Tysiąca Palm i położona w jej obrębie wioska Fataga to kolejne miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Nie dość, że Fataga leży na wzniesieniu i oferuje niezapomniane widoki, to jeszcze przypomina miniaturowy raj na ziemi. Do plaży jest około dwudziestu kilometrów, więc nie ma tu wielu turystów. Jest za to tradycyjna zabudowa i wąskie uliczki oraz czas, który ewidentnie stoi w miejscu. Uroku dodają pobliskie gaje palmowe oraz palmy, których w wiosce nie brakuje.

Jardín Canario, czyli największy ogród botaniczny na Gran Canarii i w całej Hiszpanii zachwyci każdego. Choć cała wyspa pełna jest okazów, których próżno szukać w Polsce, Jardín Canario zasługuje, by poświęcić mu przynajmniej pół dnia. Ciekawostką jest zbiór dracen (w Polsce znamy je jako kwiaty doniczkowe) i rzadko spotykanych kaktusów. Na terenie parku znajduje się też las laurowy.

Udajmy się jeszcze do Teror. To nieduże miasteczko, które pokochamy za niską zabudowę i typowe kanaryjskie balkony. Dosłownie trudno oderwać wzrok od tych, niemalże nierealnych, budowli. Samo miasteczko jest tym, czym w Polsce Częstochowa. Znajduje się tu Bazylika Matki Boskiej Sosnowej (legenda głosi, że objawiła się mieszkańcom, stojąc na sosnowym pniu w miejscu późniejszej bazyliki) i rokrocznie pielgrzymują tu pątnicy z wyspy i nie tylko.

Plaże Gran Canarii to temat rzeka. Niemniej, nie da się ich pominąć wymieniając najważniejsze atrakcje wyspy. Wspomnijmy więc tylko, że za najpiękniejsze uznaje się plaże: Anfi del Mar, Playa de las Canteras, Playa de Tauro (szczególnie godna polecenia, bo bardzo kameralna), Puerto Rico (mekka miłośników sportów wodnych) oraz Playa de San Augustin z pobliską promenadą pełną urokliwych kafejek, pubów i tawern.

Co robić na Gran Canarii?

Zwiedzanie to nie wszystko. Wyspa ma też ciekawą ofertę dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas na urlopie.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że na Gran Canarii jest około 2 tysięcy kilometrów szlaków pieszych o różnym stopniu trudności. Centralna część wyspy to masyw wulkaniczny z przepięknymi formacjami bazaltowymi. Jeśli wejdzie się odpowiednio wysoko, można zobaczyć najwyższy szczyt sąsiedniej wyspy – Teneryfy. Górzysty krajobraz nie powinien nikogo zdemotywować. Niektóre szlaki faktycznie są trudne, ale są i takie, po których spacerować mogą nawet dzieci.

Bazaltowe gleby to idealna pożywka dla winorośli, nie dziwi więc, że na wyspie jest dużo plantacji i winnic. Oczywiście można je zwiedzać i jak najbardziej do tego zachęcamy. Wizyta w winnicy trwa około pół godziny. W czasie spaceru, zwiedzającym towarzyszy przewodnik, który wprowadza w tajniki upraw winorośli i wyrobu win. Zwieńczeniem wycieczki na ogół jest degustacja. Na wyspie są też plantacje awokado, kawy, papai, pomarańczy i innych pysznych owoców.

Sporty wodne to właściwie temat na osobny artykuł. Na Gran Canarii okazji do ich uprawiania jest naprawdę dużo. Największym powodzeniem cieszy się oczywiście surfing, windsurfing i kitesurfing. Nie brak też okazji do nurkowania i żeglowania. Fani pływania wpław także nie będą rozczarowani. Przy plażach znajdują się strzeżone kąpieliska, na których można pływać do woli. Jeśli ktoś woli basen, to też nie ma problemu – dysponują nimi praktycznie wszystkie hotele.

Słynna Gran Canaria – idealna na wakacje przez cały rok!

Jak dostać się z Polski na Gran Canarię

W stolicy Gran Canarii, Las Palmas, znajduje się lotnisko, na którym lądują samoloty między innymi z Polski. Można zaplanować wylot z Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska, Katowic i Wrocławia. Sam pobyt na Gran Canarii można zorganizować samodzielnie lub skorzystać z oferty profesjonalnego biura podróży. Rozbudowaną ofertę wycieczek na Gran Canarię ma największy polski touroperator ITAKA.

Wideo

Materiał oryginalny: Słynna Gran Canaria – idealna na wakacje przez cały rok! - Polska Times

Dodaj ogłoszenie