Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służby celne i skarbowe jednoczą siły

(peż)
To dla poprawy jakości obsługi podatnika i skuteczniejszej walki z przestępczością - zapewniali wczoraj na konferencji prasowej Wojciech Orłowski, po. dyrektora  Izby Skarbowej w Białymstoku, Dariusz Muszyński, dyrektor Izby Celnej i Alicja Tołwińska, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku.
To dla poprawy jakości obsługi podatnika i skuteczniejszej walki z przestępczością - zapewniali wczoraj na konferencji prasowej Wojciech Orłowski, po. dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, Dariusz Muszyński, dyrektor Izby Celnej i Alicja Tołwińska, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku.
To dla poprawy jakości obsługi podatnika i skuteczniejszej walki z przestępczością - zapewniali wczoraj na konferencji prasowej Wojciech Orłowski, po. dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, Dariusz Muszyński, dyrektor Izby Celnej i Alicja Tołwińska, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku.

Pierwszym sygnałem reformy tej sfery życia gospodarczego było m.in. grudniowe przemianowanie Izby Skarbowej w Białymstoku na Izbę Administracji Skarbowej. Ale od 1 marca zmian będzie więcej. Przykładowo, nie będzie już w województwie trzech wspomnianych instytucji, których szefowie prezentowali wczoraj zmiany, tylko dwie: Izba Administracji Skarbowej oraz Urząd Celno-Skarbowy.

- Zapewni to lepsze wykorzystanie kadr, zasobów informatycznych, usprawni komunikację i podniesie skuteczność działania - przekonywali jednym głosem przedstawiciele tych instytucji.

Dyrektor Orłowski wskazywał, że teraz łatwiej będzie np. płatnikom akcyzy, bo będzie opłacana nie w urzędzie celnym, tylko skarbowym, jak pozostałe podatki. - Z kolei płatnicy podatku dochodowego nie odczują żadnych uciążliwości, bo w ich obsłudze nic się nie zmienia. Także adresy urzędów skarbowych pozostają te same, jak do tej pory - precyzował dyrektor Orłowski.

Kilkakrotnie wracał wątek zwiększenia skuteczności walki z przestępczością, bo temu służy właśnie połączenie Izby Celnej i UKS. - Naszym celem będzie szybkie ujawnianie i niwelowanie przestępstw i wykroczeń skarbowych mających wpływ na funkcjonowanie uczciwych podmiotów gospodarczych i działających na szkodę skarbu państwa - informowała dyrektor Tołwińska.

Z kolei dyrektor Muszyński, mówiąc o roli funkcjonariuszy służb celno-skarbowych, wyjaśniał, że będą się zajmowali nie tylko graniczną przestępczością, ale także obsługą obrotu towarowego z zagranicą. Będą też zobligowani do kontroli środków niebezpiecznych, podlegających umowom międzynarodowym.

Zapytany przez nas o rolę nowego narzędzia, jakim będą kontrole celno-skarbowe, które można będzie prowadzić bez wcześniejszego zawiadomienia, dyrektor Orłowski zapewniał:

- Urząd celno-skarbowy jest powołany do zwalczania przestępczości, a nie do zwalczania normalnych przedsiębiorców. Jeśli podatnik rozlicza się w sposób rzetelny, nie powinien się spodziewać kontroli celno-skarbowej.

Czytaj też: Nie ma już Izby Skarbowej w Białymstoku

********
Krajowa Administracja Skarbowa.
Co trzeba wiedzieć - informuje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) to połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Reforma pozwoli lepiej wykorzystać potencjał służb podatkowych. KAS ruszy 1 marca, a jej szefem będzie wiceminister finansów Marian Banaś.
Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) to reforma dotychczasowych struktur administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Zmiany umożliwią lepsze wykorzystanie ich zasobów kadrowych, finansowych i organizacyjnych. Minister właściwy ds. finansów publicznych będzie odpowiedzialny za koordynowanie i współdziałanie w kształtowaniu polityki państwa w zakresie zadań KAS. Połączoną administracją kierował będzie szef KAS, którym został wiceminister finansów, szef Służby Celnej Marian Banaś. Reforma wejdzie w życie 1 marca 2017 r. na podstawie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Dotychczasowa struktura terenowa to trzy niezależne od siebie piony:
* administracja podatkowa (16 izb skarbowych oraz 400 urzędów skarbowych),
* Służba Celna (16 izb celnych, 45 urzędów celnych wraz ze 143 oddziałami celnymi),
* kontrola skarbowa (16 urzędów kontroli skarbowej (UKS), 8 zamiejscowych ośrodków UKS).
Powoduje to rozproszenie i powielanie niektórych zadań, związanych z poborem podatków i ceł, co utrudnia lub uniemożliwia spójne i skuteczne wykonywanie tych zadań. Ponadto obecnie funkcjonują przepisy prawa, które w odmienny sposób regulują kwestie kontroli, przeprowadzanych przez organy podatkowe, kontroli skarbowej oraz celne.
Obecne struktury funkcjonują w tym kształcie w Polsce, z pewnymi modyfikacjami, od ponad trzydziestu lat. Dlatego należy je dostosować do aktualnych realiów globalnej gospodarki i oczekiwań klientów.
Reforma pozwoli na optymalne wykorzystanie dostępnej kadry oraz zasobów organizacyjnych i finansowych.
Nową, skonsolidowaną KAS będą tworzyć m.in. następujące jednostki organizacyjne:
1. izby administracji skarbowej (16)
2. urzędy skarbowe (400)
3. urzędy celno-skarbowe (16, wraz z delegaturami – 45 i oddziałami celnymi - 143).
Dyrektor izby administracji skarbowej będzie nadzorować zadania wykonywane przez naczelników urzędów skarbowych i naczelnika urzędu celno-skarbowego.
Naczelnicy urzędów skarbowych przejmą kompetencje obecnie funkcjonujących naczelników urzędów skarbowych i naczelników urzędów celnych, związane m.in. z poborem podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych (oraz innych należności na podstawie odrębnych przepisów czy też egzekucji administracyjnej należności pieniężnych). Zapewnią też obsługę i wsparcie podatników.
Z kolei zadania naczelnika nowo powstałego urzędu celno-skarbowego to m.in. kontrola celno-skarbowa, ustalanie i określanie podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych (oraz innych należności na podstawie odrębnych przepisów) czy obejmowanie towarów procedurami celnymi.
W województwie podlaskim siedzibą zarówno Izby Administracji Skarbowej, jak i Urzędu Celno-Skarbowego (UCS) będzie Białystok. Natomiast Delegatury UCS znajdą się w Białymstoku, Suwałkach i Łomży. Siatka podlaskich urzędów skarbowych pozostanie bez zmian.
W ramach KAS bezpośrednia obsługa podatników nadal będzie odbywać się w urzędach skarbowych, które pozostaną w dotychczasowej lokalizacji. Dyrektor izby administracji skarbowej będzie organem odwoławczym w sprawach, które należą w pierwszej instancji do naczelników urzędów skarbowych lub naczelnika urzędu celno-skarbowego.
Wyjątek będą stanowiły decyzje podatkowe wydawane przez naczelnika urzędu celno-skarbowego w następstwie stwierdzenia nieprawidłowości w przestrzeganiu przepisów prawa podatkowego, w ramach przeprowadzonej kontroli celno-skarbowej. W tym przypadku organem odwoławczym będzie ten sam naczelnik urzędu celno-skarbowego. Natomiast naczelnik urzędu celno-skarbowego przejmie zadania dyrektora urzędu kontroli skarbowej i dyrektora izby celnej. Będzie odpowiedzialny m.in. za kontrolę celno-skarbową, audyt czy prowadzenie walki z przestępczością ekonomiczną.
Wszystkie urzędy będą respektować zasady, które przewiduje Konstytucja Biznesu podczas rozpatrywania spraw z udziałem przedsiębiorców, m.in.:
* co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone,
* domniemanie uczciwości przedsiębiorcy,
* udzielanie informacji i przyjazna interpretacja przepisów,
* proporcjonalność (urząd nie może nakładać na przedsiębiorcę nieuzasadnionych obciążeń, np. nie będzie mógł żądać dokumentów, którymi już dysponuje),
* uczciwa konkurencja (walka z patologiami gospodarczymi),
* szybkość działania.
Skonsolidowana Krajowa Administracja Skarbowa to większy nacisk m.in. na:
* obsługę dużych podatników
W centrali KAS powstanie Departament Obsługi Klientów oraz Kluczowych Podmiotów. Będzie wytyczał kierunek w standardach obsługi klientów oraz dbał o zachowanie profesjonalnej obsługi klientów kluczowych i dużych podatników.
* jednolitą informację podatkową i celną
Powstanie ogólnopolska Krajowa Informacja Skarbowa, która zapewni jednolite indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego oraz informację podatkową i celną, dostępną przez telefon 801 055 055 lub 22 330 03 30.
* zapobieganie przestępczości (m.in. wyłudzeniom VAT)
Nowe piony na poziomie centrali KAS oraz w jednostkach terenowych. Piony kontroli i zwalczania przestępczości ekonomicznej będą odpowiadać za likwidację istniejącej szarej strefy i minimalizację wykroczeń i nieprawidłowości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny