Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślimak winniczek. Na Podlasiu żyje około 120 milionów ślimaków

Julita Januszkiewicz
Przeciętna długość ślimaka wynosi 40,43 milimetrów. Poznańscy naukowcy zważyli, zmierzyli oraz liczyli winniczki. Badania były potrzebne do określenia limitu zbiorów tych mięczaków. Ten na zdjęciu o całe dwa milimetry normę przekracza.
Przeciętna długość ślimaka wynosi 40,43 milimetrów. Poznańscy naukowcy zważyli, zmierzyli oraz liczyli winniczki. Badania były potrzebne do określenia limitu zbiorów tych mięczaków. Ten na zdjęciu o całe dwa milimetry normę przekracza. RDOŚ w Białymstoku
Ślimaki winniczki policzyli i zważyli naukowcy z Poznania. - Statystyki są potrzebne, by określić limit zbioru winniczków - mówi Małgorzata Wnuk, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Inwentaryzację ślimaków przeprowadzono we wszystkich podlaskich gminach. Dzięki temu oszacowano ile mięczaków żyje na terenie województw oraz gdzie one najczęściej występują. Ślimaki zostały także zmierzone i zważone. Okazało się, że Podlasie jest bogate w populację ślimaka winniczka.

Najwięcej ich żyje w gminach: Siemiatycze, Zabłudów, Bielsk Podlaski, Krynki, Szudziałowo, a także - w Białymstoku.

Spośród 118 gmin, tylko w 17. w ogóle nie stwierdzono ślimaków. Nie ma ich m.in.: w Wiżajnach, Rutce Tartak, Turośli, Grabowie, Juchnowcu Kościelnym, w Surażu oraz w Łomży.

Badania, które na Podlasiu odbyły się po raz pierwszy, trwały od wiosny do jesieni tego roku. Przeprowadzili je naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Były one niezbędne do określenia limitów zbiorów winniczków, które co roku odbywają się w maju - tłumaczy Małgorzata Wnuk, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. To właśnie RDOŚ wydaje zgodę na zbiór i skup winniczków. Ślimaki te można zbierać jeżeli średnica ich muszli przekracza trzech centymetrów.

Gdyby badania wykazały, że ślimaków jest mało, ich zbiór mógłby zostać ograniczony lub zakazany.

- Inwentaryzacja potwierdziła, że wydawane dotychczas na Podlasiu limity zbioru winniczków (które wynosiły 100 ton) zostały prawidłowo oszacowane. Dlatego nie powinny źle wpływać na funkcjonowanie tej populacji - wyjaśnia Małgorzata Wnuk. - Tym samym, w przypadku naszego województwa, bezpieczny, roczny limit zbiorów na najbliższe trzy lata nie powinien przekraczać 120 ton - dodaje rzeczniczka.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny