Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Śląskie "złoto" droższe od rosyjskiego

Redakcja
W tym roku węgiel do ogrzania domów kupimy nieco drożej niż w minionym sezonie: ceny podskoczyły o 10-20 złotych na tonie., czyli ok. 4-5 proc. Są też firmy gdzie staniał lub przynajmniej jego cena się nie zmieniła.

Popyt na ten opał raczej nie spada. Tym bardziej, że drewno nie jest konkurencją dla węgla, bo bardzo podrożało. Choćby z tytułu samej majowej podwyżki podatku VAT z 7 na 22 procent.

Nasz czy rosyjski

Nadal utrzymuje się tendencja, że węgiel polski, ze śląskich kopalń jest droższy od importowanego.
- Który lepszy? Zdania na ten temat a podzielone - mówi Tomasz Ciechończyk ze składu opałowego Bazarol w Księżynie. - Najważniejsze jest odczucie klienta, czy jest zadowolony z relacji ceny do jakości, czy nie. Do nas wraca. Mamy polski węgiel o kaloryczności - 26 tysięcy kJ na kilogram. To średnia klasa, taka na jaką popyt jest największy, bo towar bardziej kaloryczny jest na tyle drogi, że nie ma zbyt dużego wzięcia na naszym rynku. A kupujący bardzo często są w takiej sytuacji materialnej, że proszą o rozłożenie im zapłaty na raty.
Właśnie ta sytuacja kupujących sprawiła, że w białostockim Nawecu węgiel wręcz staniał w stosunku do ubiegłego roku.
- Staramy się nie stracić rynku - wyjaśnia Andrzej Kondraciuk, prezes firmy handlującej węglem z importu . - Oferowany przez nas orzech ma kaloryczność 24 tysiące kJ na kilogram, ale jest sporo tańszy od orzecha ze Śląska. Klient musi sam ocenić jak mu się kalkuluje porównanie tej niższej kaloryczności z niższą opłatą.

Pseudośląski

Często zdarza się, że kierowcy ciężarówek na numerach z południowej Polski oferują do sprzedaży węgiel po bardzo konkurencyjnej cenie na rynku i przekonują , że to dobry węgiel ze Śląska.
Znawcy tematu radzą tu sporą ostrożność twierdząc, że tak dobra cena - biorąc pod uwagę koszt transportu - nie jest po prostu możliwa.
- Jest to węgiel kupowany gdzie się tylko da - oceniali nasi rozmówcy - a sprzedawany tak tanio, bo niedoważany.
Nie generalizując opinii o nieuczciwości takich tanich propozycji, radzimy jednak proponować składającym je osobom zważenie naszej porcji węgla. Wagi przemysłowe mają i składy opałowe, i skupy złomu.
Jeżeli sprzedawca będzie się opierał, lepiej zrezygnować z jego towaru.

Inspekcja nie zbada

- Węgiel to taki sam towar jak każdy inny. Klient nie zadowolony z jego jakości może złożyć reklamację, u sprzedawcy - mówi Janina Kosińska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku - . A ten musi ja rozpatrzyć. My jednak nie możemy tu pomóc. Kaloryczności węgla nie zbadamy, z tego samego powodu, dla którego kiedyś nie mogliśmy zbadać parametrów benzyny: nie mamy gdzie. Badania benzyny zlecamy akredytowanym laboratoriom. Natomiast w przypadku węgla nie ma takich dyspozycji z centrali w Warszawie.
Maryla Pawlak Żalikowska

Przykładowe ceny węgla

Sięgając do książki telefonicznej wykonaliśmy kilka telefonów do składów opałowych jako klient chcący kupić 2 tony węgla.
l Bazarol/Księżyno: 422 (409) zł za tonę orzecha, 437 - 469 (429 lub 459) za tonę kostki. Transport - 25 do 30 zł.
l HemaBud/Białystok: 465 ( 435) zł za tonę orzecha, 495 (465 zł) za tonę kostki. Transport - 30 (25) zł .
Nawec/Białystok: (węgiel z importu) 340 zł (380) za orzech (sprzedawca zapewnia, że można w nim znaleźć i kostkę), 510 zł za kawałki wielkości piłki. Transport - 30 złotych.
l Energo/Łapy: 400 zł (380) za orzech, 420 zł (400) za kostkę. Transport w Łapach - gratis.
l Energo/BielskPodlaski: (węgiel z importu) 400 zł (380) za orzech, 420 zł (400) za kostkę. Transport w Bielsku - gratis.
l Macho /Bielsk Podlaski: 440 zł (430) za orzech, 490 (460) zł za kostkę. Transport w Bielsku - gratis
l Opal/Hajnówka: (ceny jak w zeszłym roku) 420 zł za orzech, 430 zł za kostkę. Transport - w Hajnówce gratis.
(w nawiasach ceny z ubiegłego roku)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny