Skwer Pawła Adamowicza. Na otwarcie przyjedzie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaprosił go Tadeusz Truskolaski

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
W uroczystości weźmie udział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaprosił go prezydent Tadeusz Truskolaski. Tomasz Mikulicz
W piątek (25 września) o godz. 12 prezydent Tadeusz Truskolaski uroczyście otworzy skwer im. Pawła Adamowicza. Taką nazwę zyskał bowiem zieleniec między ul. Malmeda, Białówny a Spółdzielczą. Jako że w czwartek i piątek odbywa się w Białymstoku spotkanie zarządu Unii Metropolii Polskich (prezesem jest Tadeusz Truskolaski), w uroczystości wezmą udział też włodarze innych miast, m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Radny PiS Henryk Dębowski uważa to za "kolejny polityczny projekt prezydenta Truskolaskiego".

Został zamordowany, bo w Polsce narastała fala nienawiści. Nie możemy zapomnieć o jego ofierze. Zapłacił cenę najwyższą - tak w czerwcu mówił na naszych łamach prezydent Tadeusz Truskolaski.

Na czerwcowej sesji radni KO (przy sprzeciwie radnych PiS i radnego niezależnego Macieja Biernackiego) na wniosek prezydenta przyjęli uchwałę o nadaniu nazwy skwerowi w centrum (między ul. Malmeda, Białówny a Spółdzielczą)
imienia Pawła Adamowicza. Czyli tragicznie zmarłego w zeszłym roku prezydenta Gdańska, który został zabity przez nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świąteczniej Pomocy.

Czytaj też: Skwer im. Pawła Adamowicza w Białymstoku. PiS i radny niezależny Maciej Biernacki byli przeciw

W piątek (25 września) o godz. 12 prezydent Tadeusz Truskolaski uroczyście otworzy skwer. Jako że w czwartek i piątek w Białymstoku odbywa się spotkanie zarządu Unii Metropolii Polskich (prezesem jest Tadeusz Truskolaski) w uroczystości wezmą udział też włodarze innych miast.

Teraz oglądasz: Wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku Pawłowi Adamowiczowi

Miasto podaje listę gości:

 • Poseł do Parlamentu Europejskiego Magdalena Adamowicz
 • Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Adamowicz
 • Ksiądz Prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
 • Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski
 • Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
 • Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa
 • Prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk
 • Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska
 • Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak
 • Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski
 • Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Bogusław Kośmider
 • Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa Stanisław Sienko
 • przedstawiciel Prezydenta Miasta Szczecina Szczepan Stępiński
 • przedstawiciel Prezydenta Miasta Wrocławia Damian Żołędziewski.

- Niestety to kolejny polityczny projekt prezydenta Truskolaskiego. Skwer powinien być nazwany im. Ludwika Zamenhofa, bowiem tego chcieli białostoczanie - komentuje przewodniczący PiS w radzie miasta Henryk Dębowski. - To w Białymstoku urodził się Ludwik Zamenhof. Ośmiokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, twórca języka esperanto. Nie będę postępował wbrew woli mieszkańców, w przeciwieństwie do prezydenta, który na każdym kroku stara się zaistnieć, realizując kosztem białostoczan swoje niespełnione ambicje. Z całym szacunkiem do postaci tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza Prezydenta Gdańska, ale nie miał on związków z Białymstokiem i nie było podstaw, aby nazywać skwer jego imieniem.

Jak widać więc, emocje wokół nazwy skweru nie opadły. - Wierzę jednak, że tak jak Paweł Adamowicz był znany z szacunku dla drugiego człowieka, tak samo i skwer - nawet z uwagi na swoje położenie - będzie łączył, a nie dzielił. Niedaleko jest cerkiew, kościół, pomnik Ludwika Zamenhofa czy monument upamiętniający dawny cmentarz ewangelicki - mówi przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym z KO, który weźmie udział w piątkowych uroczystościach.

Czytaj też: Skwer Pawła Adamowicza. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski chce takiego miejsca. Projekt uchwały pojawi się na sesji rady

Emocji nie brakowało również w maju, kiedy na wniosek prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, rada miasta nadała Pawłowi Adamowiczowi tytuł honorowego obywatela naszego miasta.

Radny PiS Paweł Myszkowski komentował na majowej sesji, że wśród honorowych obywateli Białegostoku nie ma osób, co do których w momencie nadawania tego tytułu istniałyby jakieś kontrowersje. – Od 2013 r. – a więc jeszcze w okresie, gdy u władzy było środowisko polityczne prezydenta Gdańska – przeciwko Pawłowi Adamowiczowi prowadzone jest postępowanie o zatajenie znacznej części majątku w oświadczeniach majątkowych. W 2017 r. Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu przedstawiła mu sześć zarzutów w tej sprawie – podkreślał.

Łukasz Prokoryma przekonywał, że Paweł Adamowicz nie został jednak skazany żadnym, nawet nieprawomocnym wyrokiem. Kiedy radni PiS zagłosowali przeciw uchwale prezydent Tadeusz Truskolaski wyszedł na mównicę i stwierdził: Nie potraficie przepuścić nawet zmarłemu. To wstyd!


Czytaj też: Skwer kolegi Tadeusza Truskolaskiego Pawła Adamowicza, Skwer Ludwika Zamenhoffa. Ktoś zmienia nazwę skweru Pawła Adamowicza w mapach Googla

Gorąco było też na czerwcowej sesji, podczas której Paweł Adamowicz stał się patronem skweru. Radni PiS podkreślali, że nadawanie nazwy w czasie trwania kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi jest oznaką tego, że prezydent Tadeusz Truskolaski (był koordynatorem kampanii Rafała Trzaskowskiego na nasze województwo - przyp. red.) chce aby - jak stwierdził Paweł Myszkowski - w mediach zaistniała odpowiednia retoryka.

Natomiast radna PiS Alicja Biały przeczytała - poparty ponad 150 podpisami (teraz jest ich ponad 400 - przyp.red.) list białostoczanki Bogumiły Melke, który trafił do m.in. zarządu głównego Polskiego Związku Esperantystów w Warszawie, Światowego Związku Esperanckiego w Rotterdamie i ambasady Izraela w Warszawie. Mieszkanka przeciwstawiała się nazwaniu skweru imieniem Pawła Adamowicza, m.in. z tego powodu, że skwer (do tej pory nie posiadający nazwy) jest przez białostoczan nazywany skwerem Ludwika Zamenhofa.


Czytaj też: Honorowe obywatelstwo dla ś.p. Pawła Adamowicza. Szykują się uroczystości. Do Białegostoku przyjedzie prezydent Aleksandra Dulkiewicz

Bogumiła Melke mówi nam, że jeszcze nie dostała odpowiedzi ani od esperantystów, ani z ambasady.

Na początku lipca pisaliśmy, że ktoś zmienił na mapach Googla nazwę skweru - na "Skwer kolegi Tadeusza Truskolaskiego Pawła Adamowicza", a potem na "Skwer Ludwika Zamenhoffa" (pisownia oryginalna). Teraz też zresztą na mapach Google jest taka nazwa.

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
AB
24 września, 15:58, AB:

jeden idiota zaprasza drugiego idiotę żeby uczcić trzeciego idiote

24 września, 17:57, Gość:

idealnie pasuje do ... PiSu

SANTO SUBITO

G
Gość
24 września, 17:59, Gość:

Żydzi specjalizują się w kłamstwach, których istota jest oczywista dla nawet mniej myślących. False - Fleag i Adamowicz żre małże nad Morzem Sródziemnym...

podobno tak dostał w aorte że beczkę krwi w niego potem wtoczyli... i faktycznie coś nie widać tej krwi na scenie, hmm... a po takiej reanimacji wszyscy ratownicy powinni być umazani krwią po pachy ...

G
Gość

Żydzi specjalizują się w kłamstwach, których istota jest oczywista dla nawet mniej myślących. False - Fleag i Adamowicz żre małże nad Morzem Sródziemnym...

G
Gość
24 września, 15:58, AB:

jeden idiota zaprasza drugiego idiotę żeby uczcić trzeciego idiote

idealnie pasuje do ... PiSu

G
Gość

Postawcie kolejny słupek - tanio można popieprzyć o niczym i psy się później ucieszą.

G
Gość

Idiotyczny POmysł funkcjonariusza Platformy O. ...

A
AB

jeden idiota zaprasza drugiego idiotę żeby uczcić trzeciego idiote

G
Gość
24 września, 15:07, Jolanta Wardach:

wezmę udział w uroczystości, piękny gest ze strony władz miasta Białegostoku, dziękuję !

Na Twoim miejscu przeprowadziłbym sie do Gdańska.

Twoje życie zmieni się diametralnie- na lepsze.

k
kleo

Dodatkowo uroczyste wręczenie STYPENDIUM MIAST METROPOLITARNYCH córkom Adamowicza- bidule muszą dokończyć kształcenie w USA bez naruszania majątku rodowego.

G
Gość
24 września, 11:44, Gość:

ŻENADA ! Ciekawe czy będą wspólne tematy ,wpływające ścieki do Wisły i wpływające ścieki do Zalewu Dojlidy :)

24 września, 14:39, Gość:

to miasto odprowadza jakies scieki do zalewu? czy moze rozne wioskowe Janusze to robia by oszczedzic na wywozie sciekow?

A enterokoki kałowe wykryte w wodzie chyba ze stolicy nie przypłynęły :)

J
Jolanta Wardach

wezmę udział w uroczystości, piękny gest ze strony władz miasta Białegostoku, dziękuję !

G
Gość

Kretyństwo do sześcianu - w środku niczego ustawiać tabliczkę że to czyjś skwer. Vide skwer Lecha Kaczyńskiego. Żenada ...

G
Gość

Niech się Truskolaski zajmie ponownym włączeniem fotoradarów w mieście, ograniczeniem piractwa drogowego i hałasu, zamknięciem toru wschodzący białystok którym zafundował hałas połowie miasta i wylęgarnie buractwa i piractwa.

G
Gość
24 września, 13:34, Artur Nycz:

Jako mieszkaniec Białegostoku nie zgadzam sie aby Truskolaski traktował nasze miasto jak prywatny folwarki i nadawał nazwy ulic i skwerów nazwiskami swoich koleszków, którzy nic nie wnieśli w historię Białegostoku jak i Polski.

po pierwsze Truskolaskiego wybrala wiekszosc w ostatnich wyborach

po drugie - ja nie mam nic przeciwko Truskolaskiemu oraz skwerowi Adamowicza

po trzecie - taki sam argument mozna by odniesc do masy roznych patronow

G
Gość
24 września, 11:44, Gość:

ŻENADA ! Ciekawe czy będą wspólne tematy ,wpływające ścieki do Wisły i wpływające ścieki do Zalewu Dojlidy :)

to miasto odprowadza jakies scieki do zalewu? czy moze rozne wioskowe Janusze to robia by oszczedzic na wywozie sciekow?

Dodaj ogłoszenie