Autor artykułu Daniel Broessler zwraca uwagę, że część niemieckich polityków, na czele z prezydentem Frankiem–Walterem Steinmeierem, przyznała się do błędu; do tego, że mylili się w ocenie Władimira Putina, a także do popełnienia błędów w polityce wobec Federacji Rosyjskiej. Przypomina też wypowiedź premier landu Meklemburgia-Pomorze Przednie Manueli Schwesig z SPD, która swoje poparcie dla gazociągu Nord Stream 2 określiła jako "błąd". "To pokazuje, gdzie są granice tej skruchy. Całkowicie brakuje natomiast przyznania, że lekkomyślnie doprowadzono do katastrofalnej zależności Niemiec od rosyjskiej energii" – czytamy.
Zdaniem Broesslera, nikt nie musiał przewidywać agresji Rosji na Ukrainę, aby mieć wiedzę o Putinie. Jak przypomina, "gdy ten w 2001 roku w Bundestagu podbił serca wielu Niemców, miał już na rękach krew czeczeńską". Dziennikarz wskazuje, że kiedy niemieckim rządom zależało na utrzymaniu modelu biznesowego i zapewnieniu taniej rosyjskiej energii, ostrzeżenia wschodnich Europejczyków arogancko odsuwano na bok, uznając ich za podżegaczy wojennych.
"Działali na korzyść Putina"
W artykule padają mocne oskarżenia pod adresem polityków SPD, którzy - jak podkreśla Broessler - "działali na korzyść Putina, popierając rosnącą zależność od rosyjskiego gazu". Konsekwencją tego było, wskazuje dziennikarz, stanie się przez Niemcy "wspólnikiem" Rosji, na niekorzyść krajów Europy Środkowej i Wschodniej. "Ograniczona zdolność do działania Niemiec dziś jest następstwem chronicznie błędnej polityki. Dlatego dotychczasowe wyznania win mogą być co najwyżej początkiem. Także Angela Merkel będzie musiała się wytłumaczyć. Najlepiej przed komisją śledczą Bundestagu" – podsumowuje dziennikarz.
Oświadczeń ws. Rosji nie będzie
Zdaje się, że była niemiecka kanclerz nie zamierza, przynajmniej z własnej woli, tłumaczyć się ze swojej polityki wobec Rosji. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi jej rzeczniczki prasowej, która zapytana przez agencję DPA, czy stanowisko Angeli Merkel uległo zmianie i czy planuje ona wystąpienie publiczne lub dalsze oświadczenia, odparła: "nie".
Sueddeutsche Zeitung, Interia, dw.com
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?