Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skórzana tapicerka

Wojciech Nowicki [email protected] tel. 085 748 95 71
Sofa obita prawdziwą skórą
Sofa obita prawdziwą skórą
Żyje, oddycha, dostosowuje się do temperatury otoczenia, wchłania i wydala wilgoć.

Jest ponadczasowa, nie tylko dlatego, że dobrze wygląda na meblach stylowych i nowoczesnych. Odpowiednio pielęgnowana będzie służyć nawet kilku pokoleniom użytkowników.

Jak długo skórzany komplet zachowa wygląd i elegancję, zależy tyle od jakości skóry, co eksploatacji i warunków, w jakich jest użytkowany. Najbardziej szkodzą skórze wysoka temperatura, suche powietrze i promienie słońca padające bezpośrednio na meble.

Skóra w trakcie obróbki w garbarni zostaje odpowiednio spreparowana. Substancje nawilżające nadają jej miękkość i elastyczność. Wraz z upływem czasu, konieczne staje się ich uzupełnianie.

Meble skórzane, podobnie jak skóra na naszych dłoniach czy twarzy, wymagają pielęgnacji. Sposób oraz częstotliwość czyszczenia i konserwacji zależą od stopnia zabrudzenia oraz intensywności użytkowania.

Jest wskazane, aby dokonać pierwszego zabiegu konserwującego od razu po kupnie wyrobu ze skóry. Łatwiej będzie go później odczyścić, a profilaktyka może zapobiec powstaniu trudno usuwalnych zabrudzeń. Do czyszczenia i konserwacji należy używać tylko i wyłącznie specjalnych środków do pielęgnacji skór meblowych.

Czyszczenie i konserwacja

Komplety do czyszczenia i pielęgnacji zwykle złożone są ze środka czyszczącego i kremu ochronnego. Kosztują od 20 do 90 zł. Często dołącza się specjalną gąbkę lub szmatkę. Takie preparaty nie zawierają rozpuszczalników, które mogłyby uszkodzić skórzaną powierzchnię, a stosowane systematycznie chronią ją przed brudem i kurzem. Krem nakładany po czyszczeniu konserwuje i impregnuje skórę tworząc cienką bezbarwną powłokę (paroprzepuszczalną). Dzięki temu w wypadku zabrudzenia skóry jakimkolwiek płynem nie przenika on w głąb skóry, a jedynie pozostaje na jej powierzchni.

W trakcie czyszczenia preparatem czyszczącym należy zwrócić uwagę zwłaszcza na miejsca mocno naciągnięte i takie, które mają kontakt z ludzką skórą i włosami (podłokietniki, oparcia, zagłówki). Czyszczenie ma na celu usunięcie brudu, a nie jego rozcieranie, tak więc należy pamiętać o częstym płukaniu gąbki używanej do czyszczenia.

W sklepach są także specjalne zestawy przeznaczone do pielęgnacji skór kolorowych, tzw. kremy samomaskujące, które stosuje się, gdy skóra się odbarwi oraz retuszujące, nanoszone w miejscach popękanych i poplamionych. Produkowane są w kilkunastu najczęściej spotykanych kolorach. Pozwalają odzyskać zadowalający wygląd skórom starym, spękanym i wyblakłym.

Co szkodzi skórze

Jak to robiono dawniej

W starych książkach również można znaleźć sposoby na czyszczenie mebli skórzanych. Nie były chyba takie złe, skoro skórzane antyki dotrwały do naszych czasów w dobrym stanie i służą do dziś.Odświeżanie skóry za pomocą białka. Ubija się je na sztywną pianę, którą wcieramy miękką szmatką starannie, ale delikatnie.
Piana z białka, a później pastowanie i polerowanie likwiduje również małe zadraśnięcia skóry.

Stwardniała skóra na meblach.Przygotowujemy mieszaninę składającą się z 3 łyżek oleju jadalnego, 1 łyżki octu, 3 łyżek terpentyny i 3 łyżek chudego mleka. Mieszamy aż do otrzymania doskonale gładkiej i jednolitej emulsji. Za pomocą miękkiej flanelki wcieramy ją w powierzchnię skóry, ruchem kolistym, długo i systematycznie, aż do całkowitego wchłonięcia. Po wyschnięciu natłuszczamy pastą, czekamy kilkanaście minut i polerujemy.

Ślady pleśni na skórze. Usuwa się szmatką zwilżoną terpentyną. Jeśli pieśń zaatakowała głębiej skórę, trzeba przetrzeć to miejsce papierem szklistym (Nr 000), przemyć wodą z dodatkiem amoniaku (1 łyżeczka od herbaty na 1 szklankę wody), wysuszyć, podkolorować odbarwione miejsca, natrzeć pastą i po 2 godz. polerować.
Źródło: porady.co.pl

Substancje, takie jak alkohol czy domowe środki czyszczące, mogą łatwo zniszczyć cienką warstwę ochronną skóry. Uszkodzenia mogą powstać również na skutek czyszczenia mebli szmatką, na której został wcześniej używany detergent. Pamiętać należy, że skóra wymaga ochrony przed czynnikami szkodliwymi, takimi jak pot (zawiera sól), tłuszcz z włosów, kosmetyki, kurz, chemia gospodarcza (płyny do mycia naczyń, szyb itp.) lub zwyczajne przesuszenie.

Odzież, która farbuje, może bezpowrotnie zmienić kolor skórzanej tapicerki. Dotyczy to każdego rodzaju skóry, niezależnie od jakości i technologii wykonania. Dlatego warto uważać siadając w dżinsach na meblu z takim obiciem.

A zasadą, która sprawdza się nie tylko w przypadku mebli skórzanych, jest szybka reakcja na zabrudzenie. Mamy wtedy większe szanse na pozbycie się plamy. Przy czym działanie środka czyszczącego, zwłaszcza jeśli używamy go po raz pierwszy, warto sprawdzić na mało widocznej części mebla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny