MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skomplikowany transport pod specjalną ochroną. Do Torunia dotarł słynny obraz Matejki

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Słynny obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie można oglądać w Ratuszu Staromiejskim od najbliższego weekendu, przez dwa tygodnie. Jego obecność w Toruniu to spore przedsięwzięcie i wyzwanie dla Muzeum Okręgowego, którego pracownicy przyznają, że takiego dzieła w mieście jeszcze nie było.
Słynny obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie można oglądać w Ratuszu Staromiejskim od najbliższego weekendu, przez dwa tygodnie. Jego obecność w Toruniu to spore przedsięwzięcie i wyzwanie dla Muzeum Okręgowego, którego pracownicy przyznają, że takiego dzieła w mieście jeszcze nie było. Olek Urbański/EnergaCAMERIMAGE
Obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie można oglądać w Ratuszu Staromiejskim od najbliższego weekendu. Do Torunia dotarł wieczorem 8 listopada, a w jego instalacji w Sali Mieszczańskiej brało udział kilkudziesięcioro pracowników.

Jak funkcjonuje oddział kardiologiczny w szpitalu na Bielanach?

od 16 lat

Obraz, który Matejko namalował z okazji 400. rocznicy urodzin Kopernika, będzie wystawiony w ramach festiwalu EnergaCAMERIMAGE. W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego będzie można go oglądać od niedzieli, 12 listopada. Odwiedzający będą mogli zobaczyć dzieło Matejki za darmo.

"Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" w Toruniu to duże wyzwanie

Prezes, organizującej festiwal, fundacji Tumult zapewnia, że o wystawienie obrazu Toruń konkurował z Watykanem. - Nie wiedzieliśmy, czy uda się ten obraz wypożyczyć przede wszystkim z tego powodu, że bardzo intensywnie zabiegała o niego kuria rzymska, która przygotowała ogromną wystawę poświęconą Galileuszowi. Okazało się jednak, że Rzym nie jest w stanie spełnić oczekiwań, które nakłada na wypożyczającego Uniwersytet Jagielloński - mówił niedawno Marek Żydowicz.

Te wymagania, które przed toruńskim muzeum postawiło krakowskie, do łatwych do spełnienia nie należą. - Muzea stawiają sobie bardzo ostre warunki przy okazji użyczania dzieł sztuki. Im większe nazwisko, tym wymagania są trudniejsze do spełnienia - przyznaje Aleksandra Mierzejewska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

- Kłopotem są chociażby protesty aktywistów, którzy niszczą dzieła sztuki, jak w ostatnich dniach we Wrocławiu, gdzie protestujący przykleili się do obrazu Beksińskiego. Takie sytuacje sprawiają, że w tej chwili wystawianie dzieł sztuki, zwłaszcza o takich gabarytach, wymaga spełnienia bardzo ostrych warunków - wyjaśnia dyrektor muzeum.

Specjalnie chronione dzieło w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Obraz do Torunia dotarł w środę, 8 listopada. W jego transport i umieszczenie w Ratuszu Staromiejskim zaangażowanych było kilkudziesięcioro pracowników Muzeum Okręgowego i zewnętrznych firm. - Obraz razem z ramą waży niemal ćwierć tony. Przez jego wymiary nie było możliwe wniesienie go przez żadną z klatek schodowych Ratusza Staromiejskiego, więc konieczne było wciągnięcie go przez balkon - mówi Mierzejewska.

- Przy okazji wystawienia dzieła Matejki stosujemy dodatkowe systemy ochrony. Obraz musi być mieć także odpowiednie warunki konserwatorskie. W sali, w której jest wystawiony, muszą być odpowiednie temperatura, wilgotność i oświetlenie - tłumaczy Aleksandra Mierzejewska. - Razem z obrazem, z Krakowa przyjechała pani kurator z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, która czuwała nad tym, żeby wszystkie te warunki były spełnione, co się nam udało.

Pracownicy Muzeum Okręgowego nie ukrywają, że wystawiany obraz Matejki jest jednym z najsłynniejszych dzieł, jakie w Toruniu do tej pory się pojawiło. - Trudno odpowiedzieć, czy jest to najważniejszy obraz, jaki był w Toruniu, bo wystawialiśmy już Rembrandta czy Cranacha, ale z pewnością to bardzo ważne wydarzenie, głównie ze względu na postać Kopernika - podkreśla dyrektor muzeum.

"Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie w Toruniu przez 2 tygodnie

Obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" na co dzień jest wystawiony w muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jak zaznacza dyrekcja toruńskiego muzeum, obraz niezwykle rzadko opuszcza stolicę Małopolski. W ostatnim czasie jedną z nielicznych okazji na oglądanie dzieła poza Krakowem, było wystawienie go w Londynie. Sam obraz namalowano w 1873 roku metodą olej na płótnie, jego wymiary to 225 na 315 cm.

Obraz "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie można oglądać w dniach 12-24 listopada. Oprócz niego, na toruńskiej wystawie zobaczymy szkice Jana Matejki będące studium postaci Mikołaja Kopernika oraz unikalną karykaturą, w której sam malarz ukazał, w jakich warunkach powstawał obraz. W Sali Mieszczańskiej znajdzie się także wielkoformatowy ekran, na którym wyświetlany będzie film NASA pokazujący Słońce, będące centralnym punktem teorii Mikołaja Kopernika. Wstęp na wystawę jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Skomplikowany transport pod specjalną ochroną. Do Torunia dotarł słynny obraz Matejki - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny