Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sklep internetowy. Jak odnieść sukces?

Piotr Walczak [email protected] tel. 85 748 96 60
Budowanie marki sklepu internetowego jest niezmiernie ważne, jeśli chcemy odnieść sukces w e-biznesie - podkreśla Sebastian Suma
Budowanie marki sklepu internetowego jest niezmiernie ważne, jeśli chcemy odnieść sukces w e-biznesie - podkreśla Sebastian Suma
- Samo założenie sklepu w internecie nie gwarantuje żadnego sukcesu. Uruchomienie go to dopiero początek, schody zaczynają się w momencie, kiedy trzeba rozpocząć sprzedaż - mówi Sebastian Suma z firmy NetArch w rozmowie z Piotrem Walczakiem.

Strefa Biznesu: Jak zarobić na sklepie internetowym?

Sebastian Suma: Prowadzenie sklepu internetowego, przynoszącego zyski, musimy prowadzić na trzech płaszczyznach. Najpierw powinniśmy zadbać o to, aby użytkownicy trafiali do naszego sklepu, czyli o promocję i reklamę. Bo bez wizyt w naszym w sklepie nie będziemy w stanie osiągać przychodów. Jeśli chodzi o biznes w internecie, to obecnie najefektywniejsza jest promocja w wyszukiwarkach internetowych - w Polsce to www.google.pl. Zarówno kampanie typu SEO, czyli pozycjonowanie, jak i SEM - Google Adwords - generują największą liczbę klientów w sklepach on-line. Dobrym wsparciem tych działań jest promocja w porównywarkach cenowych, jak np. Ceneo, Nokaut, itp. O ile efekty działań w zakresie SEO są odsunięte w czasie, o tyle promocje w porównywarkach czy Google Adwords można rozpocząć natychmiast, z czego korzystają w dużym stopniu „młode” sklepy internetowe.

Po drugie, musimy zachęcić użytkowników, którzy już trafili do naszego sklepu internetowego, aby zrobili w nim zakupy. Trzeba więc zadbać o jak najwyższy współczynnik konwersji. Na ten współczynnik wpływa użyteczność sklepu (łatwość nawigacji, intuicyjność w poruszaniu się po nim), konkurencyjne ceny, dobrej jakości zdjęcia i opisy produktów, bezproblemowy kontakt z obsługą klienta, kompletne informacje o kosztach przesyłki, dostępności produktów oraz czasie dostawy czy możliwości reklamacji i zwrotów. Każdy właściciel sklepu internetowego powinien pamiętać o konieczności zbierania opinii o sklepie i produktach od osób które już dokonały zakupu. Taki system rekomendacji w znacznym stopniu buduje zaufanie do marki sklepu internetowego.

Po trzecie, ważne jest to, jak sklep dba o swoich obecnych klientów i jakie wykonuje działania, aby dokonali oni kolejnych zakupów. Mailing do własnej bazy klientów jest najtańszym sposobem na reklamę, dodatkowo wygodnym narzędziem do komunikacji. Własnych klientów warto też od czasu do czasu nagradzać kuponami rabatowymi. Tak poniesiony koszt w rzeczywistości będzie mniejszy niż koszt poniesiony na pozyskanie nowego klienta.

Zobacz też: Internet pomaga w biznesie

Mówi się, że sposobem na konkurencję jest solidna marka. Dlaczego i jak ją stworzyć, jeśli chcemy założyć sklep internetowy?

- Budowanie marki sklepu internetowego jest niezmiernie ważne, jeśli chcemy odnieść sukces w e-biznesie. Zaczynając od użytecznego sklepu, poprzez komunikacje marki z użytkownikami, kończąc na budowaniu jej w działaniach reklamowych. Chciałbym podkreślić, że dużą rolę właśnie w budowaniu marki odgrywa komunikacja, a obecnie internet daje nieograniczone możliwości. Markę można budować w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, prowadząc firmowego bloga czy udzielając się jako ekspert w dyskusjach na portalach branżowych i forach. Dzięki tym działaniom marka sklepu zapada w świadomości użytkowników i buduje więź oraz zaufanie, zmniejsza dystans pomiędzy sprzedawcą a klientem.

Zobacz też: Internet. Świąteczne zakupy w sieci - dobre prognozy dla handlu internetowego

Wiadomo nie od dziś, że założenie sklepu tylko w sieci wcale nie
gwarantuje sukcesu, może być ciężko. Kto więc ma realną szansę odnieść go w handlu elektronicznym?

- Faktycznie, samo założenie sklepu w internecie nie gwarantuje żadnego sukcesu. Uruchomienie sklepu to dopiero początek - i nie koniecznie duży koszt początkowy. Schody zaczynają się w momencie, kiedy trzeba rozpocząć sprzedaż. Do tego są potrzebne przede wszystkim pieniądze na promocję, dobre umowy z dostawcami - aby produkty miały konkurencyjną cenę, odpowiednie zaplecze logistyczne, magazyn, niezbędne integracje z systemami zewnętrznymi. Na małą skalę sprzedawca może się obyć bez magazynu czy integracji z systemem księgowym. Przy dużej skali sprzedaży, gwarantującej konkretne zyski, niezbędny jest odpowiedni skrypt sklepu internetowego, czyli platforma sprzedażowa, która będzie działała bez problemu przy ogromnej liczbie użytkowników. Istotne są odpowiednie integracje z systemami magazynowo-księgowymi usprawniające rozliczenia finansowe, integracje z wieloma dostawcami - aby zapewnić ciągłą dostępność produktów oraz zawsze najatrakcyjniejszą cenę, indywidualne umowy z kurierami czy zaawansowane systemy statystyk. Mało firm zdaje sobie sprawę z konieczności zapanowania na tyloma aspektami prowadzenie e-biznesu, a na rynku prawdziwy sukces odnoszą tylko nieliczni.

Zobacz też: Prawo konsumenta. Sklep internetowy pokryje koszty przesyłki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny